PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Spokojnie to tylko ćwiczenia

Spokojnie to tylko ćwiczenia
Długotrwałe, niekorzystne warunki atmosferyczne spowodowały podniesienie poziomu wód Zatoki Gdańskiej powyżej stanów alarmowych czego skutkiem było wezbranie wód w Martwej Wiśle. W efekcie doszło do zagrożenia przelania się wody w okolicach ulicy Wiślnej. Na miejsce, udały się zastępy Straży Pożarnej oraz służby miejskie. Udało się zabezpieczyć teren i w porę ewakuować mieszkańców. W siedzibie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zwołano posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który koordynował działania. To wszystko odbyło się w ramach ćwiczeń przeciwpowodziowych, które zorganizowano w czwartek 21 marca w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl


Silny wiatr z kierunku północno zachodniego i północnego spowodował tzw. cofkę i podniesienie poziomu wód powyżej stanów alarmowych, co spowodowało utrudniony odpływ wód opadowych podczas trwającego ulewnego deszczu skupionego na niewielkim obszarze miasta. To na szczęście tylko wymyślony scenariusz ale występowanie podobnych zjawisk pogodowych jest bardzo prawdopodobne. Służby ratownicze i służby miejskie muszą być przygotowane na walkę z żywiołem, dlatego co jakiś czas organizowane są ćwiczenia, podczas których strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, pracownicy spółki Gdańskie Wody oraz innych jednostek organizacyjnych miasta prowadzą zaaranżowane działania ratownicze.

272133_cwiczenia_pp_006_dominik_paszlinski_wwwgdanskpl
Fot. Dominik Paszliński


Różne służby jeden cel

Niesprzyjające zjawiska pogodowe, których konsekwencją mogą być podtopienia w ostatnich latach występują dość często. Przebieg dzisiejszej akcji zakładał wystąpienie niebezpiecznych podtopień w rejonie ulicy Wiślnej. Dzisiejsze ćwiczenia zorganizowane zostały przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej przy współudziale Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku i miały na celu doskonalenie umiejętności współdziałania służb ratowniczych i służb miejskich. W działania obok strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku zaangażowane były służby miejskie kluczowe z punktu widzenia zagrożeń powodziowych tj. Gdańskie Wody, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni i inne jednostki miejskie w tym Zarząd Transportu Miejskiego. Nie zabrakło również funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej. Udział wielu służb oraz jednostek organizacyjnych dał możliwość przećwiczenia współpracy pomiędzy zaangażowanymi podmiotami. Ćwiczenia to świetna okazja do utrwalenia procedur, przedyskutowania różnych rozwiązań czy zweryfikowania gotowości operacyjnej sił i środków możliwych do wykorzystania w walce z tego typu zagrożeniami. Wymiana doświadczeń, konstruktywne uwagi czy zweryfikowanie listy sprzętu, którym dysponują poszczególne służby to elementy, które pozwalają efektywnie niwelować niebezpieczeństwa w przypadku powstawania realnych zagrożeń.

Akcja w terenie

W trakcie kiedy w siedzibie WBiZK trwało posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na ulicy Wiślnej, w miejscu gdzie często dochodzi do podtopień funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zabezpieczali teren. Strażacy wraz z pracownikami spółki Gdańskie Wody rozkładali wzdłuż brzegu Martwej Wisły specjalne rękawy przeciwpowodziowe oraz worki z pisakiem. Skierowana na miejsce Policja i Straż Miejska zamknęła ruch w obrębie ulicy Wiślnej i zorganizowała objazdy. Ze względu na duże ryzyko związane z podtopieniami podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców zagrożonych budynków. Zarząd Transportu Miejskiego podstawił autobusy, które przewiozły poszkodowanych w bezpieczne miejsce. Gdańskie Wody przygotowały specjalistyczne motopompy do ewentualnego użycia na zagrożonym obszarze. Z kolei Gdańsk Zarząd Dróg i Zieleni zorganizował bariery wygrodzeniowe i przygotował mobilne tablice zmiennej treści na wypadek konieczności wprowadzenia długotrwałych zmian w organizacji ruchu. W akcję zaangażowane było 5 wozów Państwowej Straży Pożarnej jak również pojazdy spółek i jednostek miejskich ze specjalistycznym sprzętem oraz dron, który ułatwiał monitorowanie zagrożonego terenu i prowadzonych na nim działań.


 

272134_cwiczenia_pp_007_dominik_paszlinski_wwwgdanskpl
Fot. Dominik Paszliński



Kolejne ćwiczenia już w kwietniu

Część z wymienionych powyżej czynności była markowana, bo realne zagrożenie nie występowało. To specyfika tego typu ćwiczeń, kiedy trudne procedury trenuje się w sprzyjających okolicznościach. Tego rodzaju szkolenia dają możliwość podnoszenia praktycznych umiejętności, które pozwalają na eliminowanie ewentualnych błędów podczas prawdziwych akcji. Przedstawiciele wszystkich zaangażowanych w dzisiejszą akcję służb są zadowoleni z jej efektów. Kolejne ćwiczenia planowane są już w kwietniu.


Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze
Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze