PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Solidarni z Białorusią | Literatura na Forum

Pod takim hasłem w czwartek, 17 września przed Forum Gdańsk odbędzie się spotkanie, podczas którego czytane będą utwory białoruskich pisarzy. Aktorzy związani z Trójmiastem przeczytają fragmenty twórczości noblistki Swietłany Aleksijewicz oraz laureata nagrody Europejski Poeta Wolności Uładzimiera Arłou. Początek wydarzenia o 17.30.

A
A

- Tym literackim gestem chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni wobec wydarzeń, które mają obecnie miejsce na Białorusi - mówi Marcin Haftkowski, kierownik Działu Promocji, Marketingu i Public Relations z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, która organizuje wydarzenie. - Wspieramy naród białoruski w jego dążeniu do przeprowadzenia wolnych, demokratycznych wyborów i możliwości wyrażenia własnej opinii w ramach pokojowych strajków, które mają miejsce na terenie całego kraju.

Współorganizatorami spotkania „Solidarni z Białorusią. Literatura na Forum” są Instytut Kultury Miejskiej i Forum Gdańsk.

 

O twórcach:

Swietłana Aleksijewicz (ur. 1948) – białoruska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2015. Pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w II wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. Laureatka wielu międzynarodowych nagród, w tym amerykańskiej Nagrody Stowarzyszenia Krytyków Literackich, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego, Nagrody im. Andrieja Siniawskiego oraz Nagrody Fundacji im. Friedricha Eberta. W 2011 roku jej książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego pisarka otrzymała ponownie w 2015 roku za książkę Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka. Została także odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego oraz zdobyła Nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawaną osobom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej.

Źródło: Wydawnictwo Czarne www.czarne.com.pl

Uładzimier Arłou - jeden z najpoczytniejszych białoruskich poetów, prozaików i eseistów, tłumaczony na blisko 20 języków. Urodził się w roku 1953 w Połocku. Studiował historię w Mińsku. Pracował jako nauczyciel i dziennikarz. Opublikował ponad 20 tomów prozy i kilka zbiorów poezji. Od 1989 należy do zarządu białoruskiego Pen Clubu; jest także członkiem zarządu niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich. W roku 1996 został zwolniony z pracy przez władze łukaszenkowskie za „wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej”. Aktywnie wspierał kandydatów demokratycznych podczas wyborów prezydenckich na Białorusi. W roku 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego. Po polsku ukazały się dwa wybory opowiadań Arłou’a: Requiem dla piły motorowej i Kochanek jej wysokości. Laureat pierwszej edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2010 roku.

Źródło: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria www.terytoria.com.pl

 

Strona www: http://www.wbpg.org.pl/aktualnosc/solidarni-z-bia%C5%82orusi%C4%85-literatura-na-forum

Wydarzenie Fb: https://www.facebook.com/events/343999760291195

Zuzanna Gajewska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy