Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Samorządy Gdańska i Pomorza nie oddadzą ECS

Władze Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego odrzucają propozycję premiera dotyczącą Europejskiego Centrum Solidarności. Pełniąca obowiązki prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz i marszałek Mieczysław Struk przesłali Wiceprezesowi Rady Ministrów Piotrowi Glińskiemu pismo, w którym wspólnie odnoszą się do propozycji złożonej przez niego na spotkaniu w dniu 29 stycznia br.

A
A

Przypomnijmy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmniejszyło dotację na działalność ECS z siedmiu do czterech milionów złotych. Minister Jarosław Sellin zapowiedział, że konieczne są zmiany w funkcjonowaniu instytucji, by dotacja wróciła w wyższej kwocie. Chodziło m.in. o możliwość powoływania przez ministerstwo wicedyrektora oraz utworzenie nowego działu im. Anny Walentynowicz, w którym pracowałby kilkuosobowy zespół. Od tego rząd PiS uzależnił zwiększenie dotacji.

Samorządowcy mówią wprost, że jest to próba odebrania im wpływu na działalność instytucji. – Nie możemy dopuścić do tego, by Europejskie Centrum Solidarności podzielił los Muzeum II Wojny Światowej. Najbardziej zależy mi na tym, by ECS nadal było miejscem pamięci o historii pokojowej rewolucji solidarności, ale przede wszystkim przekładania solidarności na język współczesności i wyzwań dzisiejszego świata – komentuje propozycję Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.

– Rzecz nie w pieniądzach, ale w próbach absolutnie niezgodnej z prawem zmiany statutu ECS ze strony Ministerstwa Kultury. Z taką sytuacją nie zetknęliśmy się w Polsce nigdy wcześniej, a przynajmniej nie po roku 1989 – dodaje marszałek Mieczysław Struk.

Podobną opinię wyraziła Rada ECS, która 2 lutego odrzuciła propozycje ministerstwa kultury. Na 9 członków rady 8 głosowało za przyjęciem uchwały, jedna osoba wstrzymała się od głosu. – Traktujemy tę propozycję jako niezgodną z prawem i tak naprawdę próbę przejęcia ECS przez środowisko PiS-u – tłumaczył Bogdan Borusewicz.

W związku z cofnięciem dotacji przez MKiDN zorganizowane zostały dwie publiczne zbiórki na rzecz ECS. Internauci w zaledwie 30 godzin zebrali 3 mln zł, natomiast na subkonto utworzone przez ECS wpłynęło do tej pory ponad 3,3 mln zł i kwota ta wciąż rośnie. Przekazanie pieniędzy na rzecz placówki zadeklarowali również prezydenci innych miast, a także marszałkowie województw.

Wczoraj (12 lutego) Aleksandra Dulkiewicz i Mieczysław Struk przesłali premierowi Glińskiemu wspólne stanowisko, w którym informują, że nie przyjmą jego propozycji.

List do ministra Glińskiego (1.07 MB)


Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy