PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Samorządowcy spotkali się podczas Forum Gospodarki Komunalnej

Samorządowcy spotkali się podczas Forum Gospodarki Komunalnej
Miasto Gdańsk oraz Gdańska Fundacja Wody zorganizowało dwudniową konferencję dedykowaną samorządowcom i urzędnikom. Ogólnopolskie wydarzenie pod nazwą Samorządowe Forum Gospodarki Komunalnej przyciągnęło uczestników nie tylko z regionu, ale i całego kraju: od Lublina po Kołobrzeg.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Konferencja poświęcona była czterem wybranym obszarom: gospodarce odpadami, komunalnemu budownictwu mieszkaniowemu, polityce rowerowej w gminach oraz uchwałom krajobrazowym.

- W przypadku gospodarki odpadami największą bolączką jest funkcjonowanie w atmosferze niestabilności prawa, kolejne wersje procedowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, zmiany w ustawie o odpadach, nowe wzory sprawozdań okresowych, które pozostawiają sporo do życzenia. Polska gospodarka odpadami to jeden wielki poligon doświadczalny i nieustanna walka o poziomy odzysku. Wszyscy wiemy, że w najbliższych latach to się raczej nie zmieni, więc dyskutowaliśmy żywo o tym jak sobie radzić w tak trudnych okolicznościach - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. 

Samorządowcy debatowali m.in. o gospodarce odpadami komunalnymi.
Samorządowcy debatowali m.in. o gospodarce odpadami komunalnymi.
materiały prasowe

Osią dyskusji w panelu poświęconemu komunalnemu budownictwu mieszkaniowemu i źródłom jego finansowania okazał się rządowy program "Mieszkanie plus" i jego wpływ na politykę mieszkaniową na poziomie samorządów. Rozmówcy części dot. polityki rowerowej prezentowali najciekawsze rozwiązania swoich "miejskich strategii", a także zastanawiali się czy moda na rowery osiągnęła już swoje apogeum. Jak optymistycznie podkreślił Igor Pielas, prezes zarządu Activy - "apogeum nastąpi gdy dorosną te tysiące dzieciaków, które teraz jeżdżą rowerami czy hulajnogami w ramach kampanii Rowerowy Maj". Ostatni panel był najdłuższym, a to za sprawą zarówno dyskutantów jak i publiczności, która była nadzwyczajnie aktywna i... domagała się przedłużenia debaty. Wiodącymi wątkami w rozmowie były planowane zmiany prawne, które uderzą w skuteczność gminnych uchwał krajobrazowych oraz praktyczne efekty wdrażania tychże wraz z największymi problemami w implementacji.

 

Wśród panelistów Forum znaleźli się m.in. wiceprezydenci Bydgoszczy, Olsztyna, Sopotu i Gdańska, przedstawiciele urzędów marszałkowskich z Wielkopolski i Pomorza, dyrektorzy wydziałów magistratów z Warszawy, Torunia czy Elbląga, a także eksperci z czołowych polskich kancelarii prawnych. - Już teraz zapraszamy wszystkich za rok, ponieważ ważnych, aktualnych, a pewnie i palących tematów do dyskusji nie zabraknie. Zarówno tych niszowych, wąskospecjalistycznych, jak i tych interesujących szerokie grono "komunalników". Chcielibyśmy, aby Samorządowe Forum stało się już pewną tradycją, cykliczną okazją do zaprezentowania najciekawszych projektów, rozwiązań, analiz i dyskusji o wyzwaniach w gospodarce komunalnej. Wydarzeniem, na którym warto regularnie się pojawiać - zachęca Piotr Kryszewski dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Uczestnicy mieli też sposobność zwiedzić z przewodnikiem zabytkowy Zbiornik Stary Sobieski w Gdańsku i wystawę w nim zaaranżowaną, a tym samym przekonać się jak w praktyce można w sposób atrakcyjny wykorzystywać nieczynne obiekty komunalne do celów muzealnych i edukacyjnych.

Organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję na przełomie maja i czerwca 2020 roku.

Od lewej: Olga Goitowska, zastępca Wydziału Gospodarki Komunalnej UM oraz Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.
Od lewej: Olga Goitowska, zastępca Wydziału Gospodarki Komunalnej UM oraz Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.
materiały prasowe
Cyprian MaciejewskiUrząd Miejski w GdańskuWydział Gospodarki KomunalnejReferat Rozwoju Lokalnego
Cyprian MaciejewskiUrząd Miejski w GdańskuWydział Gospodarki KomunalnejReferat Rozwoju Lokalnego