Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ruszamy z kontynuacją projektów z Budżetu Obywatelskiego 2017

Pierwszy w Gdańsku Pumptrack, punkt pielęgnacji dla psów w schronisku, plac zabaw przy ul. Srebrniki to tylko niektóre z projektów Budżetu Obywatelskiego 2017, których realizacja prowadzona będzie w tym roku. Podpisano siedem umów na łączną kwotę niemal 2,5 mln złotych.

A
A

Na marcowej sesji Rady Miasta Gdańska zapewniono finansowanie na kontynuację zadań z BO 2017, dzięki temu niezakończone w 2017 roku projekty zostaną sfinalizowane. Dokumentacje projektowe zostały pozyskane w roku ubiegłym, a z uwagi na problemy z wyłonieniem wykonawców, realizacja robót nie była możliwa i została przeniesiona na 2018 rok. W ostatnich dniach podpisano umowy na następujące zadania:

Dom Kultury Tybetańskiej – droga dojazdowa i miejsca postojowe
P
ierwsza z umów dotyczy budowy dojścia i dojazdu do Domu Kultury Tybetańskiej. Placówka mieści się przy ul. Pomorskiej na Przymorzu. Oprócz wybudowania drogi dojazdowej przewidziano również utworzenie miejsc postojowych. Prace mają zakończyć się do czerwca tego roku, a ich to niemal 320 tys. złotych.

Jasieński Park - odwodnienie
W ramach budżetu obywatelskiego prowadzone będą też prace w Parku Jasieńskim. Do czerwca zostanie tam wykonany drenaż terenu i kanalizacja deszczowa. Realizacja inwestycji pochłonie ponad 320 tys. złotych.

Pierwszy w Gdańsku Pumptrack – miejsce sportowego wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Mieszkańców powinna ucieszyć wiadomość o rozpoczęciu realizacji pierwszego w Gdańsku parku typu Pumptrack. Jest to tor rowerowy przeznaczony zarówno do rekreacyjnej jazdy dla najmłodszych, jak również do treningów dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Posiadać on będzie specjalnie ukształtowaną, falistą nawierzchnię i wyprofilowane zakręty, a jazda na nim może odbywać się bez pedałowania. W ramach inwestycji powstanie tor rowerowy o długości 37 m z jedną pętlą. Prace pochłoną niecałe 190 tys. złotych i zakończą się w czerwcu 2018 r.

Trzy w jednym – budowa placu zabaw przy SP 27, ul. Srebrniki
J
ednym z zadań przewidzianych do realizacji jest budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 27 przy ul. Srebrniki. Miejsce do rekreacji dla najmłodszych powstanie za niecałe 416 tys. złotych. W ramach zadania dzieci mieszkające przy ul. Srebrniki będą mogły cieszyć się z nowego placu zabaw. Pojawi się tam również m.in.: miasteczko rowerowe i stoły do gier plenerowych, a miłośnicy ćwiczeń będą mogli skorzystać z siłowni zewnętrznej. Prace mają zakończyć się w czerwcu.

Nowy dom tuż za rogiem – modernizacja i rozbudowa schroniska dla bezdomnych zwierząt „Promyk” w Gdańsku przy ul. Przyrodników 14
Z kolei do września potrwa przebudowa schroniska dla bezdomnych zwierząt „Promyk” przy ul. Przyrodników. Inwestycja przewiduje rozbudowę istniejącej woliery dla kotów i budowę punktu, w którym rehabilitowane i pielęgnowane będą psy. Myjnia dla czworonożnych podopiecznych schroniska mieścić się będzie w nowo wybudowanym budynku o powierzchni 30 m2. Na poprawę warunków w schronisku Gdańsk wyda ponad 555 tys. złotych.

Nowy Park na Przymorzu Małym – zagospodarowanie terenu parku nad Potokiem Oliwskim
W głosowaniu na BO 2017 uznanie mieszkańców zyskał także projekt zagospodarowania terenu parku nad Potokiem Oliwskim na Przymorzu Małym. Na terenie inwestycji pojawi się m.in.: scena plenerowa, plac zabaw i nowe ławki. Przewidziano także budowę schodów terenowych i remont chodników. Łącznie na ten cel przeznaczono 445 tys. złotych.

Budowa miejsca rekreacji dla młodzieży, odpoczynku dla dorosłych przy ul. Gospody
Za niecałe 250 tys. złotych powstanie również miejsce rekreacji przy bloku nr 6 na ul. Gospody. Do czerwca na terenie objętym inwestycją pojawią się m.in: stoły do tenisa, gry w piłkarzyki i szachy. W tym tygodniu planowane jest podpisanie umowy na budowę chodnika i schodów do ulicy Kolejowej wraz z podjazdem dla wózków. Prace przy tym zadaniu zakończą się w czerwcu 2018 roku.

W imieniu Gminy Miasta Gdańska koordynatorem wymienionych zadań jest Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Do realizacji przez DRMG zostało powierzonych 64 projektów. 47 z nich zostało już zrealizowanych. Obecnie trwają prace związane z remontem chodników wraz z utworzeniem miejsc postojowych przy ul. Hoene oraz z przebudową ul. Ojcowskiej. Dla części zadań trwają jeszcze procedury mające na celu wyłonienie wykonawców robót.

Przypomnijmy, że z końcem marca zakończył się nabór na projekty w najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Kwota przeznaczona na projekty ogólnomiejskie wynosi 3 964 000 zł, natomiast na projekty dzielnicowe 15 855 000 zł. Gdańszczanie złożyli łącznie rekordową liczbę zgłoszeń - 458 projektów, w tym 79 ogólnomiejskich.

Aneta Niezgoda (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska