Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rusza przebudowa linii tramwajowej na Stogach, zaczynamy od ul. Budzysza

We wtorek, 24 lipca rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach. Zaczynamy od remontu jezdni oraz ścieżki rowerowej przy ul. Wosia Budzysza. W związku z tym kierowcy będą musieli wybrać ulicą Sienną. Ruch tramwajowy będzie przebiegał bez zmian aż do września. Torowisko zostanie zamknięte po sezonie wakacyjnym.

A
A

Pierwszy etap przebudowy linii tramwajowej na gdańskich Stogach rozpoczniemy od prac rozbiórkowych na odcinku ul. Wosia Budzysza: od zjazdu na wysokości ul. Siennej do ul. Stryjewskiego.

Ruch samochodowy

Na czas prac ulica Budzysza zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego. Kierowcom zalecamy objazd przez ul. Sienną, która na czas prowadzenia robót będzie ulicą dwukierunkową.

Ruch tramwajowy

Tramwaje będą kursować bez zmian do września br. Roboty torowe rozpoczniemy po sezonie wakacyjnym.

Ruch pieszy

Ruch pieszy w obrębie miejsca prac odbywał się będzie po wyznaczonych tymczasowych chodnikach.

Taka organizacja będzie obowiązywać przez najbliższe miesiące. O kolejnych zmianach w organizacji ruchu będziemy informować z wyprzedzeniem.

Pierwszy etap będzie wiązał się z zamknięciem ul. Budzysza
Pierwszy etap będzie wiązał się z zamknięciem ul. Budzysza
DRMG

Komfortowo dla tramwajów, kierowców i pieszych

Istniejące torowisko tramwajowe zostanie przebudowane na odcinku od skrzyżowania ul. Sucharskiego z ul. Wosia Budzysza, biegnącego dalej wzdłuż Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej do Pętli „Stogi Plaża". To odcinek o łącznej długości ok. 3700 m (linia dwutorowa). Przebudowane zostaną także dwie pętle: tramwajowo-autobusowa „Pasanil" (ok. 350 m) i tramwajowa „Plaża Stogi" (ok. 450 m), na których pojawią się dodatkowo tory odstawcze. Aby mieszkańcom korzystającym z komunikacji miejskiej było wygodniej, na odcinku tym przebudowane zostaną przystanki tramwajowe. Będą one włączone do sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej.

Prace podzieliliśmy na trzy odcinki. Pierwszy z nich obejmuje wspomniany remont na ul. Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ulicą Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby. Drugi odcinek obejmuje ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z Kruczą oraz pętli „Pasanil". Ostatni fragment to prace od ul. Nowotnej i Kruczej do pętli „Stogi Plaża".

Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość nie tylko torów tramwajowych i sieci trakcyjnej. Przebudowany zostanie również istniejący układ dróg (ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego, odcinek ul. Nowotnej) wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i trasami pieszo-rowerowymi. Łącznie przebudujemy ponad 2,5 km dróg, prawie 2 km chodników, oraz 1,2 km ścieżek rowerowych i tras. Wykonawca zmodernizuje także sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

Przebudowa infrastruktury tramwajowej ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku realizowana jest w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa. Wykonawcą robót jest Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. Koszt inwestycji to ponad 110 min zł, z czego ponad 46 min zł to pozyskane dofinansowanie unijne, pozostałe środki pochodzą z budżetu Miasta Gdańska. Przewidywany termin zakończenia robót to połowa roku 2019.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy