PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rusza Gdańska Akademia Rodzica

Startuje kampania edukacyjna, której celem jest podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców i opiekunów prawnych dzieci i młodzieży. Gdańska Akademia Rodzica to cykliczne spotkania ze specjalistami i rozmowy na temat relacji, zdrowia psychicznego, edukacji, zdrowego stylu życia, rozwijania talentów czy bezpieczeństwa ekonomicznego. Pierwsze spotkanie online już we wtorek, 7 września o godzinie 18.00 na portalu gdansk.pl.

A
A
gdanska_akademia_rodzica_logo

Cykl spotkań otworzy psycholog Aleksandra Sienkiewicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Gdańsku. Temat "Wracamy do szkoły!", obejmie kwestie relacji rówieśniczych, powrotu do nauki po przerwie wakacyjnej, a także adaptacji/readaptacji do szkoły po pandemii.

Spotkania ze specjalistami odbywać się będą w formie wywiadów lub pogadanek psychoedukacyjnych. Na portalu gdansk.pl w zakładce Gdańska Akademia Rodzica dostępne będą materiały dodatkowe oraz lista miejsc, do których można zgłaszać się po indywidualną poradę lub wsparcie.

Odpowiedź na potrzeby mieszkańców

Badanie on-line, przeprowadzone w 2021 roku przez miasto na grupie 1670 rodziców dzieci i młodzieży w wieku szkolnym wykazało, że wsparcie kompetencji wychowawczych jest potrzebne. Połowa badanych przyznała, że w ciągu ostatniego roku doświadczyła różnego rodzaju trudności wychowawczych, które najczęściej pojawiały się w najmłodszej grupie szkolnej (klasy 0-3 szkoły podstawowej). Rodzice i opiekunowie wyrazili też zainteresowanie oraz nierzadko podejmowali uczestnictwo w różnych formach wsparcia umiejętności wychowawczych.

W realizacji kampanii uczestniczyć będą specjaliści m.in. z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czy Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Harmonogram spotkań Gdańskiej Akademii Rodzica

Premiery poszczególnych programów zaplanowano w pierwsze wtorki miesiąca:

  • 7 września - “Wracamy do szkoły”/Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 3
  • 5 października - “Relacje rówieśnicze - przyjaźnie i trudności”/Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 5
  • 2 listopada - “Wybrane zagrożenia wieku dojrzewania”/Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień
  • 7 grudnia - “Rozwój dziecka i jego talentów”/Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
  • 4 stycznia 2022 - Zagrożenia “Dzieci w sieci”/Fundacja Dbam o Mój Z@sięg

W celu umożliwienia skorzystania z projektu, premiery pogadanek zaplanowane zostały na godziny popołudniowo-wieczorne.

Materiał przygotowany przez specjalistów dostępny będzie także w formie ogólnodostępnej z możliwością późniejszego odtworzenia, dzięki współpracy z Gdańskim Centrum Multimedialnym, za pośrednictwem strony gdansk.pl.

Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy