Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rusza Centrum pracy dla seniorek i seniorów

Urząd Pracy przygotował ofertę dla dojrzałych mieszkańców. W Gdańsku powstaje pierwszy w Polsce punkt wyspecjalizowany w aktywizacji zawodowej, społecznej i kulturalnej osób dojrzałych. Będzie tam można znaleźć m.in. dedykowane osobom 60 plus oferty zatrudnienia na pół etatu, informacje o nadchodzących wydarzeniach, a także sprawdzić propozycję tzw. Uniwersytetów trzeciego wieku czy skorzystać z różnorodnych porad oraz eksperckiego wsparcia. Pierwszych klientów centrum przyjmie już 11 października, oficjalne otwarcie zaplanowane jest na godzinę 11.

A
A

Wiek to tylko liczba! Współcześni seniorzy już dawno zerwali ze stereotypowym wizerunkiem osoby dojrzałej. Dziś osoby 60 plus są równie aktywne jak ich dzieci, a nawet wnuki. W efekcie przedstawicielom starszego pokolenia nie wystarcza już sama obecność na facebook-u czy nowoczesny smartphone w kieszeni. Wciąż szukają nowych wyzwań, chcą być aktywni zawodowo i pragną dalej się uczyć współczesnego świata, by ten nie pozostawił ich w tyle.

 Aktywni poprzez pracę
To właśnie dla takich osób dedykowana jest oferta pierwszego w Polsce centrum, którego kompleksowa oferta adresowana jest w całości do seniorów. Znajdą tu oni przede wszystkim oferty pracy. Propozycje zatrudnienia będą jednak starannie selekcjonowane.
- Zależy nam, aby osoby dojrzałe jak najdłużej pozostały aktywne, także w wymiarze zawodowym. Przyniesie to wymierne korzyści wszystkim, z jednej strony wpłynie na wzrost wysokości świadczenia emerytalnego, z drugiej za ułatwi pracodawcom zapełnienie setek wolnych miejsc pracy. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że mając już 50, a nawet 60 i więcej lat, nie jesteśmy w stanie podołać każdym wyzwaniom zawodowym. Stąd też oferty pracy udostępniane w centrum będą głównie propozycjami na pół etatu, niewymagającymi od seniorów siły fizycznej, dużej sprawności czy poważnych poświęceń - zapewnia Roland Budnik, dyrektor gdańskiego urzędu pracy.

… oraz kulturę i edukację
Oferta Centrum pracy dla seniorek i seniorów nie kończy się jednak na aktywizacji zawodowej. Mieszczące się przy al. Grunwaldzkiej 30/32 centrum ma także zapewnić kompleksową informację o tym, co dla osób dojrzałych jest ważne i szczególnie potrzebne. Nie zabraknie prezentacji najważniejszych w Trójmieście imprez i wydarzeń dla przedstawicieli pokolenia 50 plus, a także oferty uczelni wyższych organizujących zajęcia w ramach tzw. Uniwersytetów trzeciego wieku. Swoimi wskazówkami służyć będą też eksperci. Na gdańskich seniorów czekać będą organizowane cyklicznie spotkania z ekspertami.

Innowacyjny projekt
Centrum odpowiedzialne będzie również za przebieg projektu pilotażowego Praca dla seniorek i seniorów. Program ma zachęcić 100 osób do podjęcia zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy poprzez specjalistyczne doradztwo oraz serię praktycznych zachęt. Przewidywane jest m.in. zapewnienie bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską, talony na realizację usług medycznych, vouchery na realizacje rozwoju zawodowego oraz zakupy, a także bilety do kina bądź teatru. Choć nabór do projektu ruszy w styczniu 2019 roku, osoby zainteresowane udziałem w pilotażu już teraz mogą się zgłaszać do centrum, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje.

Centrum pracy dla seniorek i seniorów, al. Grunwaldzka 30/32. Bezpłatna infolinia: 0 800-125-155, strona internetowa: pracadlaseniorow.pl, e-mail: centrum@pracadlaseniorow.pl

Łukasz Iwaszkiewicz (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdański Urząd Pracy