Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rozpoczynają się próby obciążeniowe mostu w Sobieszewie

Budowa mostu w Sobieszewie zmierza ku końcowi. W sobotę, o 8 rano rozpoczną się pierwsze próby obciążeniowe na obiekcie.

A
A

Na sobotę, 29 września zaplanowano próby obciążeniowe na moście w Sobieszewie. W tym celu wykorzystane zostaną czteroosiowe ciężarówki, które wjadą na nowy most. Podczas prób mierzone będą ugięcia konstrukcji przęseł, osiadanie podpór, naprężenia elementów mostu. Za pomocą specjalnej aparatury pomiarowej sprawdzana będzie także siła w wantach zabezpieczających przeprawę. Przed próbnymi obciążeniami przeprowadzone zostaną oględziny obiektu. Na czas operacji zawieszone zostaną wszelkie prace budowlane na moście.

– Jeśli próby obciążeniowe wypadną pomyślnie, rozpoczną się procedury odbiorowe. Wówczas też odbędzie się kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Jak dodaje dyrektor DRMG, przejezdność na obiekcie powinna być zapewniona w połowie października, po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych.

Możliwość przejazdu po nowym moście nie oznacza jednak końca prac. Po przekierowaniu ruchu na nowy obiekt, stary most pontonowy zostanie rozebrany, a teren przy nabrzeżu zostanie zagospodarowany. Cała inwestycja zakończy się do końca roku.

Most nad Martwą Wisłą ma zapewnić bezpieczne i stałe połączenie Wyspy Sobieszewskiej z lądem. Od 1973 roku prowadzi tam most pontonowy. Nowy most zwodzony ma mieć 173 metry długości, ze skrzydłami – 181,5 m. Jego czas otwierana wyniesie zaledwie 150 sekund, co znacznie usprawni dojazd na Wyspę Sobieszewską. 

Sterowanie mostem odbywać się będzie z pulpitu znajdującego się w nowym budynku technicznym obsługi mostu. Dla sterowania mostem powstało specjalne oprogramowanie, które regulowało będzie mechanizmem.  Umożliwi to bezpośredni nadzór nad podnoszeniem i opuszczaniem klap przęsła w trakcie otwierania i zamykania mostu. W razie awarii w dostawie prądu, energię elektryczną niezbędną do uruchomienia mostu zapewni awaryjny agregat prądotwórczy zlokalizowany obok budynku technicznego obsługi mostu. Przy zamknięciu przęseł pod zamkniętym mostem przepływać będą mogły statki mierzącego do 5 metrów, ale co ważne uzależnione to będzie także od poziomu wody.

Koszt inwestycji to ponad 59 mln złotych. Część kosztów pokryło Ministerstwo Infrastruktury - to ogółem 27,59 mln zł, z czego w 2016 r. prawie 16,6 mln, a w 2017 r. 10,99 mln.

Aneta Niezgoda (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska