Rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów
W czwartek 27 września u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku odbędą się uroczystości z okazji obchodów 79. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.
Na gdańskie uroczystości rocznicowe zapraszają Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość odbędzie się w czwartek, 27 września 2018 r., o godzinie 17:00 u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku. W niedzielę, 23 września 2018 r., o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odprawiona zostanie msza św. w intencji twórców Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945 oraz kombatantów. Organizatorzy zapraszają na mszę św. wszystkie organizacje kombatanckie wraz ze sztandarami.
Program uroczystości:
· godz. 16.45 - spotkanie przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
· godz. 17.00 - odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej
· powitanie przybyłych osób i wystąpienie Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów kpt. w st. spoczynku Jerzego Grzywacza
· wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza
· modlitwa
· złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
· odegranie pieśni patriotycznej
· zakończenie uroczystości
Polskie Państwo Podziemne to organizacja, której zaczątek stanowiła tajna organizacja niepodległościowa Służba Zwycięstwu Polski. Powstała ona 27 września 1939 r. w Warszawie– stąd też tego dnia obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Celem było skupienie w jednej organizacji całego wysiłku społeczeństwa polskiego w walce o odzyskanie niepodległości. Propozycje kontynuacji walki i oporu metodami konspiracyjnymi sformułowano na spotkaniach między władzami cywilnymi Warszawy (prezydentem Stefanem Starzyńskim, Radą Obrony Stolicy i gen. Juliuszem Rómmlem (dowódca obrony Warszawy - 25 września). W rozmowach brał udział także gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Polskie Państwo Podziemne podlegało rządowi RP na uchodźstwie.
Szare Szeregi to kryptonim zasadniczej części Związku Harcerstwa Polskiego, która działała w konspiracji w okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej. Organizacja ta została powołana 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej. Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej. Początkowo członkowie Szarych Szeregów koncentrowali się na pracy organizacyjno-szkoleniowej i wychowawczej. Prowadzili też mały sabotaż np. akcje plakatowe i napisowe, bojkot kin czy tzw. walka pomnikowa. Stopniowo reorganizowano strukturę Szarych Szeregów, a harcerze angażowali się w akcje zbrojne. Do historii przeszły m. in. organizowana przez oddziały Szarych Szeregów akcje odbicia więźniów, takie jak np. 26.03.1943 w Warszawie pod Arsenałem. Bataliony „Zośka”, „Parasol” i „Wigry” wsławiły się bohaterską walką podczas Powstania Warszawskiego w 1944. Szare Szeregi były najliczniejszą konspiracyjną organizacją młodzieżową, skupiającą w połowie 1944 ponad 15 tys. członków.
- Prezydent Gdańska z wizytą w Ratuszu Oruńskim
- Emilia Orzechowska i Bogna Świątkowska kuratorkami 13. edycji festiwalu NARRACJE
- Ostatni etap procedury wpisu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO
- Rzecznik Praw Obywatelskich w drugą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
- Apel w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza
- Zmień zawód, popraw życiową sytuację
- Fundusze na kulturę dla NGO – ostatnie dni aplikacji
- W 2020 roku oświetlono 56 gdańskich ulic
- Oceń i ulepsz Budżet Obywatelski - rusza ewaluacja
- Gdańsk dzieli się dobrem - zapal światło pamięci Pawła Adamowicza
- Komunikat dla przedsiębiorców w związku ze zmianą formy opodatkowania
- Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – opłata jednorazowa
- Zawiadomienie o wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej z rygorem natychmiastowej wykonalności p.n. „Budowa ulicy Nowej Olchowej" w Gdańsku
- Zawiadomienie o wydanej decyzji przy ul. Kazimierza Wielkiego w Gdańsku
- Obwieszczenie w sprawie inwestycji przy ul. Jabłońskiego w Gdańsku.
- Zawiadomienie o wydaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
- Gdański ZUS zaprasza na webinarium „ABC działalności gospodarczej. Ulgi w opłacaniu składek”
- Zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego w ul. Tysiąclecia.
- Zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego przy ul. Pomorskiej.
- Zawiadomienie dla przedsięwzięcia dotyczącego budowy gazociągu Płońsk-Olsztyn-Gdańsk wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.