PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

Rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów
W czwartek 27 września u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku odbędą się uroczystości z okazji obchodów 79. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na gdańskie uroczystości rocznicowe zapraszają Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość odbędzie się w czwartek, 27 września 2018 r., o godzinie 17:00 u stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym w Gdańsku. W niedzielę, 23 września 2018 r., o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odprawiona zostanie msza św. w intencji twórców Polskiego Państwa Podziemnego 1939-1945 oraz kombatantów. Organizatorzy zapraszają na mszę św. wszystkie organizacje kombatanckie wraz ze sztandarami.

Program uroczystości:
· godz. 16.45 - spotkanie przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
· godz. 17.00 - odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej
· powitanie przybyłych osób i wystąpienie Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów kpt. w st. spoczynku Jerzego Grzywacza
· wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza
· modlitwa
· złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
· odegranie pieśni patriotycznej
· zakończenie uroczystości

Polskie Państwo Podziemne to organizacja, której zaczątek stanowiła tajna organizacja niepodległościowa Służba Zwycięstwu Polski. Powstała ona 27 września 1939 r. w Warszawie– stąd też tego dnia obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Celem było skupienie w jednej organizacji całego wysiłku społeczeństwa polskiego w walce o odzyskanie niepodległości. Propozycje kontynuacji walki i oporu metodami konspiracyjnymi sformułowano na spotkaniach między władzami cywilnymi Warszawy (prezydentem Stefanem Starzyńskim, Radą Obrony Stolicy i gen. Juliuszem Rómmlem (dowódca obrony Warszawy - 25 września). W rozmowach brał udział także gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Polskie Państwo Podziemne podlegało rządowi RP na uchodźstwie.

Szare Szeregi to kryptonim zasadniczej części Związku Harcerstwa Polskiego, która działała w konspiracji w okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej. Organizacja ta została powołana 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej. Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną Armii Krajowej. Początkowo członkowie Szarych Szeregów koncentrowali się na pracy organizacyjno-szkoleniowej i wychowawczej. Prowadzili też mały sabotaż np. akcje plakatowe i napisowe, bojkot kin czy tzw. walka pomnikowa. Stopniowo reorganizowano strukturę Szarych Szeregów, a harcerze angażowali się w akcje zbrojne. Do historii przeszły m. in. organizowana przez oddziały Szarych Szeregów akcje odbicia więźniów, takie jak np. 26.03.1943 w Warszawie pod Arsenałem. Bataliony „Zośka”, „Parasol” i „Wigry” wsławiły się bohaterską walką podczas Powstania Warszawskiego w 1944. Szare Szeregi były najliczniejszą konspiracyjną organizacją młodzieżową, skupiającą w połowie 1944 ponad 15 tys. członków.