PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rekordowe lato w Gdańsku!

Główne Miasto i plaże to główne atrakcje wskazywane przez odwiedzających Gdańsk turystów. A tych, którzy odwiedzili nasze miasto od czerwca do sierpnia było blisko 1,1 mln ! Gdańsk odwiedzali głównie Niemcy, Brytyjczycy i Skandynawowie, nie zabrakło jednak gości z województwa mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Tego roku było więcej turystów niż w latach ubiegłych.

A
A

- Stało się to, czego po cichu wszyscy się spodziewaliśmy - padł rekord! Bogata oferta rozrywkowa, piękna pogoda oraz moda na Gdańsk przyciągnęły do naszego miasta tłumy turystów. Łącznie w czerwcu, lipcu i sierpniu odwiedziło nas blisko 1,1 mln gości, czyli aż o 28% więcej niż w analogicznym okresie, roku ubiegłego! Nigdy wcześniej nasze miasto nie cieszyło się takim powodzeniem – mówi Prezydent Adamowicz.

Trend z ostatnich lat został podtrzymany. Każdego roku Gdańsk jest coraz popularniejszą destynacją turystyczną. Tego lata odwiedziło nas 1 068 803 gości. Wszystkich turystów, to znaczy osób, które zatrzymały się w Gdańsku na przynajmniej jedną noc, było 781 tysięcy. Natomiast 287 tysięcy osób odwiedziło Gdańsk, nie decydując się na nocleg. Najliczniej reprezentowani byli goście rodzimi, których łączna liczba wyniosła nieco ponad 677 tysięcy. Przybyłych z zagranicy było blisko 400 tysięcy. 

Najwięcej gości przybyło do Gdańska z naszego województwa – 29,4%. Następni byli goście z Mazowsza (prawie 11%) oraz województwa kujawsko - pomorskiego  (10,7%). Jeśli chodzi o zagranicę, to swoją pozycję lidera umocnili Niemcy – 38 %. Za nimi uplasowali się Brytyjczycy (19,8%) oraz Skandynawowie (18,2%).

Większość, bo 51,6 % osób, jako główny powód pobytu podało wypoczynek, co nie może dziwić. Podobnie jeśli chodzi o główne atrakcje: 96,2 % odwiedziło Główne Miasto, a na drugim miejscu - 46,3 % - znalazła się plaża. Ten świetny wynik z pewnością był także zasługą doskonałej tego lata, pogody.

To co jeszcze zwraca uwagę, to niezmiennie wysoka, ogólna ocena pobytu w Gdańsku. W skali 10 stopniowej, uzyskaliśmy notę 8,7.

Infografika okres letni w Gdańsku - 2018
Infografika okres letni w Gdańsku - 2018
mat. pras.
Michał Brandt (0)
Gdańska Organizacja Turystyczna