PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rekord frekwencji pobity, czas na świętowanie!

Frekwencja podczas wyborów parlamentarnych w Gdańsku wyniosła 72,54 %. Zgodnie z obietnicą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, w najbliższą sobotę i niedzielę wstęp do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego i Europejskiego Centrum Solidarności dla wszystkich odwiedzających będzie bezpłatny. Zapowiada się kolejny frekwencyjny rekord. W ten weekend warto rozważyć pozostawienie samochodu w domu i dojazd do Zoo lub ECS komunikacją miejską lub na rowerze.

A
A
thumbnail_Zrzut ekranu 2019-10-18 o 13.21.36

-Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie dziękuję, z całego serca dziękuję. 74,52% z nas wzięło sprawy w swoje ręce i wzięło udział w wyborach. Frekwencja, o której chyba nie marzyliśmy. W dowód wdzięczności, tak jak obiecywaliśmy w kolejny weekend świętujemy. Świętujemy w gdańskim ZOO i w ECS. Gdańszczanie górą! – mówiła tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Zgodnie z obietnicą złożoną przez prezydent w najbliższy weekend wszyscy chętni będą mogli nieodpłatnie skorzystać z oferty Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego i Europejskiego Centrum Solidarności. Optymistyczne prognozy pogody, bezpłatny wstęp oraz moc atrakcji, które czekają tam na odwiedzających, pozwalają przypuszczać, że ogromna liczba gdańszczan zechce odwiedzić w najbliższy weekend właśnie te miejsca. Dlatego wybierając się do  Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego zachęcamy do skorzystania z autobusu lub na roweru. Zarząd Transportu Miejskiego zaplanował dodatkowe kursy autobusu linii 622, a dla wszystkich rowerzystów przygotowano dodatkowe miejsca postojowe oraz drobne upominki.

 

Autobusem i na rowerze do Zoo

W dniach 19 i 20 października wstęp do gdańskiego Zoo jest bezpłatny, wchodzimy bez żadnych rezerwacji. Oliwskie zoo będzie czynne w godz. 9.00-17.00. Kasy ogrodu będą nieczynne. W związku z tym nie będą wydawane Karty Mieszkańca, Karty Turysty, Karty Dużej Rodziny. Nie będzie możliwości przedłużenia Karty Gdańskiego Lwa oraz zakupu jakichkolwiek biletów w tym - biletu rocznego.

Warto pamiętać, że bezpłatny jest jedynie wstęp do Zoo. Wszyscy, którzy zdecydują się skorzystać z dodatkowych usług, takich jak postój na parkingu czy przejażdżka kolejką po Zoo, będą musieli za to zapłacić według obowiązujących stawek.

Na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji. Przez cały weekend będzie tam można spotkać Supersortera i Biolę. Prowadzone będą warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się jak odpowiedzialnie postępować i jak prawidłowo segregować odpady komunalne. Natomiast w niedzielę 20 października odbędzie się kolejna edycja Dnia Zbóż, Warzyw i Owoców. W ramach tej imprezy przewidziano wiele aktywności takich jak jarzynowe zawody drużynowe, warsztaty czy zajęcia edukacyjne. Nie wolno zapomnieć o nowych mieszkańcach - samcy żyrafy Rothschild, maleńkiej zebrze Chapman oraz walabie Bennetta. Wielką atrakcję stanowi także Burma, czyli młody samiec Binturonga, zwanego też “kotoniedźwiedziem” - jest nowym gatunkiem, który przyjechał do nas z węgierskiego ZOO.

To prawdziwa kumulacja fantastycznych atrakcji. Można się zatem spodziewać, że Gdański Ogród Zoologiczny w najbliższy weekend przeżyje prawdziwe oblężenie.

- Jeśli wybieracie się do  ogrodu zoologicznego, proszę Was bardzo o pozostawienie auta w domu. W sobotę i niedzielę, w godzinach 9:30 – 18:30, autobusy linii 622 będą kursować na trasie Oliwa Pętla Tramwajowa – Oliwa ZOO z częstotliwością co 10 minut! - apeluje zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski. Warto pamiętać, że opłata za przejazd autobusami linii 622 w sobotę i w niedzielę obywa się według zwykłej taryfy.

 

Aby dodatkowo ułatwić mieszkańcom wspólne świętowanie doskonałego wyniku frekwencyjnego w wyborach parlamentarnych, w sobotę i niedzielę zostanie wstrzymany remont nawierzchni ulicy Stary Rynek Oliwski. Ulica będzie przejezdna w obu kierunkach, dostępne będą także wszystkie drogi dojazdowe, ścieżki rowerowe i chodniki.

 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dojazd do Zoo na rowerze. To świetna okazja, aby skorzystać z ostatnich ciepłych dni i złapać kilka punktów w trwającej tylko do końca października grze rowerowej „Kręć kilometry dla Gdańska”. Przed bramą główną zoo, w pobliżu już istniejących stojaków rowerowych, zostaną przygotowane dodatkowe miejsca postojowe, w których będzie można pozostawić swoje rowery. W sobotę w godz. 9:00 - 16:00  stanie tam namiot akcji Kręć Kilometry dla Gdańska. Dla każdego, kto zdecyduje się przyjechać do Zoo rowerem, w godz. 9:00 - 11:30 i 13:30 - 16:00 przewidziana jest darmowa kawa lub herbata. Dodatkowo, wszyscy rowerzyści otrzymają upominki  - opaski odblaskowe. W namiocie będzie można również odebrać nagrody - torby ekologiczne, za wykręcone 777 pkt w grze Kręć kilometry dla Gdańska.

 

Bezpłatnie do ECS

Dla wszystkich chętnych, swoje podwoje w sobotę i w niedzielę otwiera także Europejskie Centrum Solidarności.

W nadchodzący weekend – 19 i 20 października – wstęp na wystawę stałą i do Wydziału Zabaw będzie bezpłatny. Płatne pozostają: audioprzewodniki – 4,50 zł za sztukę oraz opieka animatorki nad dzieckiem w Wydziale Zabaw. Z tę usługę trzeba zapłacić 9 zł za 2 godziny. Bezpłatne bilety będzie można odbierać w kasie ECS wyłącznie 19–20 października w godz. 10–17. Bilety, które zostały zakupione wcześniej lub za pośrednictwem strony www nie podlegają zwrotowi. Szczegółowe informacje znaleźć można na profilu FB ECS: facebook.com/ecsgdansk/photos/a.378892216190/10156303665226191/?type=3&theater i stronie www: ecs.gda.pl/bilety

Jędrzej Sieliwończyk (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy