Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ranking Perły Samorządu 2020 - Gdańsk najlepszy wśród dużych miast

Trójmiasto zdominowało Ranking Perły Samorządu 2020 – konkurs organizowany przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej. Gdańsk został laureatem w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, a Aleksandra Dulkiewicz zajęła 3 miejsce w kategorii najlepszych liderów samorządowych w dużych miastach. Podczas odbywającego się w Gdyni Kongresu Perły Samorządu 2020 przyznano też nagrody w rankingu Skarbnik Samorządu 2020, w którym 2 miejsce zajęła Teresa Blacharska, wieloletnia skarbnik Gdańska. Gdańsk otrzymał również wyróżnienie w konkursie Medialna Perła Samorządu. W kategorii media elektroniczne dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców nagrodzono gdański profil Spotify.

A
A

Kongres Perły Samorządu 2020 to ogólnopolskie wydarzenie, poruszające kwestie najważniejsze dla włodarzy miast, gmin i powiatów z całego kraju. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, bo odbywa się w 30. rocznicę odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Kongres odbywa się 12 i 13 października w Gdyni i ma formułę hybrydową. To dwa dni pełne debat na niemal każdy istotny dla samorządów temat.

- To szczególnie ważne wyróżnienie w roku 30-lecia samorządności w Polsce. Bardzo dziękuję kapitule, ale też Dziennikowi Gazecie Prawnej, bo naprawdę pilnujecie tematów samorządowych, za to wam bardzo dziękuję. A co do samego Gdańska: to siła w naszych mieszkańcach, siła w moich współpracownikach. Jestem z nich bardzo, bardzo dumna. A o tych ważnych sprawach, o które zabiegamy w imieniu nie tylko naszych lokalnych wspólnot, ale też w imieniu każdej gminy, każdego powiatu, każdego regionu - mówię przede wszystkim o finansowaniu samorządów. Na pewno – używając terminologii sportowej - nogi nie odstawimy, bo to wszystko dla dobra naszych mieszkańców, silnie rozwijających się wspólnot lokalnych w naszej ojczyźnie, Rzeczypospolitej Polskiej  - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ranking Perły Samorządu 2020
Dane, na podstawie których oceniono gminy i miasta, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów zweryfikowała renomowana międzynarodowa firma doradcza Deloitte, specjalizująca się w audycie finansowym.

Ostateczny kształt rankingu został stworzony na podstawie odpowiedzi na pytania zawarte w ankietach, które zostały wysłane do poszczególnych samorządów. Kategorie tematyczne pytań dotyczyły sfer, które zdaniem organizatorów mają największy wpływ na jakość życia i sposób zarządzania w samorządzie. Analizowano takie kategorie jak rynek pracy, współpraca z przedsiębiorcami, sposób zarządzania finansami, oświatą czy transportem publicznym. Oceniana również była aktywność w organizacjach krajowych i zagranicznych, sposób komunikacji z mieszkańcami czy bardzo aktualne tematy takie jak ochrona jakości powietrza, gospodarowanie odpadami czy elektromobilność.

Organizatorzy tegorocznego rankingu docenili samorządowców z Trójmiasta, ale także z trzech innych gmin województwa pomorskiego:

  • W kategorii miast powyżej 100 tys. miast zwyciężył Gdańsk, wyprzedzając Kraków, Łódź i Gdynię
  • W kategorii miast poniżej 100 tysięcy mieszkańców wygrał Sopot, przed Ełkiem i Kędzierzynem-Koźlem; wyróżnienie otrzymał Starogard Gdański (miejsce 10.) 
  • W kategorii liderów samorządowych gmin wiejskich wyróżnienia otrzymali Magdalena Kołodziejczak (wójt gminy wiejskiej Pruszcz Gdański) i Leszek Kuliński (wójt Kobylnicy)
  • W kategorii liderów samorządowych miast do 100 tys. mieszkańców czwarte miejsce zajął Janusz Stankowiak, burmistrz Starogardu Gdańskiego
  • Liderem samorządowym nr 1 wśród prezydentów miast powyżej 100 tys. mieszkańców został Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni. Pozostałe “medalowe” miejsca zajęły: prezydent Hanna Zdanowska (Łódź) i prezydent Aleksandra Dulkiewicz  

Teresa Blacharska wśród najlepszych skarbników
Podczas Kongresu Perły Samorządu 2020 ogłoszono też wyniki w rankingu Skarbnik Samorządu 2020. W kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, II miejsce zajęła była skarbnik miasta Gdańska, Teresa Blacharska. 

Była to już III edycja rankingu skarbników. Nagrody dla zwycięzców przyznano w sześciu kategoriach - zależnie od wielkości i charakteru samorządu: gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, miast poniżej 100 tys. mieszkańców, miast powyżej 100 tys. mieszkańców, powiatów do 60 tys. mieszkańców i powiatów powyżej 60 tys. mieszkańców. Dane, na podstawie których wybrano najlepszych samorządowych skarbników zweryfikowała renomowana międzynarodowa firma doradcza Deloitte, specjalizująca się w audycie finansowym.

Zwycięzcy w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców:

  • Miejsce I: Barbara Sajnaj (Poznań)
  • Miejsce II: Teresa Blacharska (Gdańsk)
  • Miejsce III: ex aequo Irena Szumlak (Lublin) i Danuta Lange (Katowice)

Organizatorzy podkreślają, że choć nagroda dotyczy polityki finansowej całych gmin, to przyznawana jest skarbnikom, jako postaciom kluczowym w przygotowaniu projektu samorządowego budżetu. Są to bowiem osoby, których praca wymaga ogromnej wiedzy z zakresu finansów publicznych, prawa, jak również innych dziedzin związanych z funkcjonowaniem urzędów gmin.

Jędrzej Sieliwończyk (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy