Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przed startem 56. Biegu Westerplatte dla Niepodległej

4000 osób widnieje na liście startowej 56. Bieg Westerplatte dla Niepodległej, który odbędzie się 23 września 2018 r. W tym roku dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wydarzenie zyskało okolicznościową symbolikę zawartą w logo biegu. Taka też będzie trasa, która obrazuje drogę od wojny do wolności. Start nastąpi na Westerplatte, zaś metę uczestnicy przekroczą przy Europejskim Centrum Solidarności.

A
A

Lista startowa do biegu, określona limitem 4000 uczestników, zapełniła się ostatniego dnia sierpnia. Tym samym, jest duża szansa na ustanowienie kolejny rok z rzędu nowego rekordu frekwencji, który od 2017 r. wynosi 3452 osoby. Organizowana przez Gdański Ośrodek Sportu wspólnie z Radiem Gdańsk impreza jest jedną z najpopularniejszych w Polsce. Zaprezentowana w ubiegłorocznej edycji bardzo ciepło przyjęta nowa trasa, ponownie poprowadzi biegaczy m.in. kładką nad Motławą, w pobliżu Muzeum II Wojny Światowej, aż do Europejskiego Centrum Solidarności. Start nastąpi o godzinie 10.10. Na mecie na każdego finiszera czekać będzie wyjątkowy, odlewany medal z motywem barw narodowych. Ponadto uczestnicy zyskają dostęp do bezpłatnych zdjęć z biegu. Chętni mogli dodatkowo nabyć wysokiej klasy koszulkę z limitowanej edycji dedykowanej 56. edycji imprezy. Zarówno medal, jak i koszulka, poprzez stylistyczne akcenty nawiązują do wydarzeń sprzed blisko 80. lat. W przypadku tego biegu aspekt historyczny, pamięci o Obrońcach  Westerplatte był zawsze niezwykle ważny dla osób startujących w tej imprezie.

Przy okazji 56. Biegu Westerplatte dla Niepodległej Organizatorzy będą wspierać Fundację Hospicyjną oraz akcję "Pomorze Biega i Pomaga". Każdy z uczestników będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę i pomóc potrzebującym.

W ubiegłorocznej edycji Biegu Westerplatte wystartowało ponad 3000 osób. Zwyciężył Marek Kowalski z czasem 31 minut i 7 sekund. Wśród pań najszybsza była Aleksandra Brzezińska z wynikiem 34:16.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu, Radio Gdańsk

Grzegorz Pawelec (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdański Ośrodek Sportu