PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Prezydent Gdańska odwiedziła Lokalne Centrum Wolontariatu

Prezydent Gdańska odwiedziła Lokalne Centrum Wolontariatu
Jest już osiem takich miejsc, a docelowo w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu powstanie ich dziesięć. Celem działalności Lokalnych Centrów Wolontariatu jest zmobilizowanie mieszkańców do animowania wydarzeń społecznych i dbania o wspólną przestrzeń, środowisko oraz najbliższych sąsiadów. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła Inkubator Sąsiedzkiej Energii przy ul. Reduta Wyskok 2 na Dolnym Mieście.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas odwiedzin w Lokalnym Centrum Wolontariatu na Dolnym Mieście prezydent Dulkiewicz miała okazję poznać zasady szydełkowania, usłyszeć historie odwiedzających to miejsce osób, zapoznać się ze sposobami rozwoju wolontariatu w dzielnicy i możliwościami integracji lokalnej społeczności w jednym miejscu. Osoby odwiedzające LCW mogą m.in. uczestniczyć w spotkaniach przy planszówkach, dowiedzieć się gdzie szukać konkretnej pomocy, spędzić czas w gronie życzliwych osób, czy zrobić coś dla potrzebujących, jak np. własnoręcznie uszyte szaliki czy narzutki. 

- Tak jak brzmi hasło Europejskiej Stolicy Wolontariatu "Bez nas nie działa", tak samo i lokalna społeczność nie działa bez osób chcących zintegrować mieszkańców danej dzielnicy. Marzę o tym, aby w każdej naszej mikrospołeczności powstało takie właśnie miejsce - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Celem LCW jest także zwiększenie liczby wolontariuszy działających na rzecz swojej lokalnej społeczności. To również przestrzenie dające możliwość włączenia się i zapoznania z działaniami wolontariackimi w Gdańsku, w których promowana jest aktywność społeczna.

Obecnie Lokalne Centra Wolontariatu prowadzone są w 8 dzielnicach: Osowa, Przymorze, Wrzeszcz Górny, Wyspa Sobieszewska, Siedlce, Dolne Miasto, Śródmieście, Piecki-Migowo. W jednej dzielnicy może występować tylko jedno LCW. 

Poprowadź LCW w swojej dzielnicy

Wciąż można uzyskać dofinansowanie w wysokości 850 zł brutto miesięcznie na działania wolontariackie w dzielnicy. Wnioski w konkursie uzupełniającym na prowadzenie Lokalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku można składać do 26 września. O dotację mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje pozarządowe działające na obszarze Gdańska. Planowane działania w naborze uzupełniającym powinny być prowadzone w okresie od 1 października do 9 grudnia 2022 roku.

Wnioski należy składać do 26 września do godz. 16.00 na jeden z trzech możliwych sposobów:

  • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: esw@wolontariatgdansk.pl. Wnioski złożone drogą elektroniczną muszą być skanem oryginału z odręcznym podpisem lidera,
  • osobiście w biurze Operatora (biuro otwarte jest od pon. do pt. w godz. 9.00-17.00),
  • przesłać pocztą tradycyjną na adres: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, pl. Solidarności 1/p.3.27, 80- 863 Gdańsk.

Lista projektów, którym zostało przyznane finansowanie, zostanie ogłoszona do 28 września na stronie internetowej www.wolontariatgdansk.pl i www.evcgdansk.pl.

Szczegółowy regulamin oraz wniosek konkursowy dostępne są na dedykowanej stronie internetowej.