PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Porozmawiajmy o naszym mieście – gdańskie debaty

Porozmawiajmy o naszym mieście – gdańskie debaty
W kwietniu pracę rozpoczęło Biuro Architekta Miasta, jednym z pierwszych działań podjętych przez nowy wydział jest organizacja cyklu spotkań poświęconych innowacjom w kształtowaniu przestrzeni, do których zaproszeni są eksperci oraz gdańszczanie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pierwsze z cyklu spotkań odbędzie się w środę, 12 maja o godzinie 18.00. Będzie to spotkanie zorganizowane w formie online, z udziałem mieszkańców, którzy na czacie będą mogli wyrazić swoją opinię o tym, w jaki sposób może być kształtowana przestrzeń w Gdańsku.

Doświadczenia miast polskich we wdrażaniu innowacji przestrzennych

Taką  tematykę podejmą eksperci podczas pierwszej debaty. Zostali do niej zaproszeni uznani specjaliści z obszaru urbanistyki i architektury, w tym przedstawicieli zarówno środowiska naukowego, samorządowców, praktyków i organizacje zawodowe oraz pozarządowe.

Rozmowa podjęta podczas debaty ma służyć zdefiniowaniu nowych idei i koncepcji zarówno odnoszących się do rozwiązań przestrzennych, jak i do sposobów ich projektowania i wdrażania.

Omówione zostaną doświadczenia miast polskich – Warszawy, Wrocławia, Poznania i Łodzi – w planowaniu i wdrażaniu innowacji przestrzennych. Do udziału zaproszone zostały osoby, które w tych ośrodkach są odpowiedzialne za przygotowanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych – p. Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, dr Aneta Tomczak, adiunkt na Politechnice Łódzkiej, dr Jacek Barski, dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia i Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Gdańskie debaty miejskie
Gdańskie debaty miejskie

Najważniejsze zagadnienia pierwszej debaty

  • kreowanie nowych idei związanych z kształtowaniem przestrzeni,
  • sposoby i dobre praktyki prowadzenia dialogu profesjonalnego z inwestorami oraz społecznością miasta na tematy związane z planowaniem i realizacją inwestycji,
  • kwestie wdrażania rozwiązań o charakterze innowacyjnym.

Z uwagi na sytuację epidemiczną spotkanie zorganizowane będzie w trybie online. Debata, zainaugurowana zostanie przez Piotra Grzelaka, zastępcę prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, prowadzona będzie przez prof. Piotra Lorensa, niedawno powołanego na funkcję Architekta Miasta Gdańska. Wszyscy uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zadawania pytań czy formułowania komentarzy dotyczących poruszanych zagadnień.

Transmisja będzie dostępna na stronie gdańsk.pl, czat będzie uruchomiony podczas transmisji.

Kolejne debaty planowane są co dwa tygodnie. Najbliższa 26 maja.