PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ponad 19 tys. godzin zajęć na ferie tylko w placówkach edukacyjnych w Gdańsku!

Wprawdzie ferie na Pomorzu rozpoczną się dopiero 11 lutego ale gdańszczanie jak najszybciej powinni zapoznać się z ofertą na spędzenie zimy w mieście bo od poniedziałku, 14 stycznia rozpoczną się zapisy na zajęcia. Przygotowano tysiące godzin zajęć głównie sportowych, artystycznych, językowych, historycznych, kulinarnych i ekologicznych.

A
A

Oferta przewiduje też warsztaty np. mediacji rówieśniczych, szycia, rękodzieła, animacji czy nauki gry na instrumentach afrykańskich, plastyczne, garncarskie, robotyki oraz turnieje gier planszowych, treningi z gimnastyki artystycznej, wyjścia do kina, teatru oraz zabawy kreatywne.

Szczegóły oferty przygotowanej przez szkoły, biblioteki oraz instytucje kultury i sportowe zostały zaprezentowane w środę podczas konferencji prasowej w Pałacu Młodzieży. W tym roku na sfinansowanie oferty jednostek edukacyjnych z budżetu miasta przeznaczono 915 tys. złotych, o 143 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku. Z oferty 54 placówek edukacyjnych, które przygotowały ponad 19 tysięcy godzin zajęć, będzie mogło skorzystać 4 tysiące 650 uczniów. Swoje propozycje na ferie przygotowały też miejskie placówki kulturalne i sportowe.

Gdańsk jest prawdopodobnie jedynym miastem w kraju, które przygotowuje i finansuje tak bogatą i różnorodną ofertę zajęć za ferie. Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk podczas konferencji zaznaczył, że oferta uwzględnia m.in. propozycje rodziców najmłodszych dzieci. Chodzi m.in. o to, aby zajęcia były dostępne w każdej dzielnicy i trwały co najmniej osiem godzin, a w niektórych placówkach nawet dziesięć. 

– Dzięki temu rodzic będzie mógł pójść do pracy a potem odebrać dziecko po zajęciach – podkreślił Kowalczuk. Oferta placówek edukacyjnych jest bezpłatna. Zastępca prezydenta wyjaśnił, że płatności mogą dotyczyć zakupu biletów i wyżywienia. Jest przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. – Oferta umożliwia rodzicom bezpieczne pozostawienie dzieci pod opieką doświadczonych fachowców – dodał.

Zapisy na zajęcia rozpoczną się w poniedziałek, 14 stycznia. W każdej placówce edukacyjnej proponującej zajęcia podczas ferii rodzic będzie mógł złożyć deklarację uczestnictwa.

Kowalczuk podkreślił, że w 2019 r. na organizację zajęć podczas ferii i wakacji z budżetu miasta ma być przeznaczone 2 mln zł. Od 2016 roku, kiedy miasto przeznaczyło 200 tys. zł, oznacza to dziesięciokrotny wzrost nakładów.

Ofertę na ferie przygotował też Pałac Młodzieży, który organizuje półkolonie „W 5 dni dookoła świata” dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat (w tym roku nie będzie tam tzw. „zapisów kolejkowych”). Tradycyjnie już będzie można spędzić ferie na sportowo i skorzystać z basenu „za zeta” oraz Zimowej Szkoły Ratownictwa. Gdański Ośrodek Sportu organizuje także „Ferie na Zaruskim”, czyli zajęcia prowadzone przez załogę oficerską gdańskiego żaglowca, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim.

Hevelianum proponuje cykl warsztatów, m.in.: Prawda czy fałsz?, Skleić czy przeciąć?, Słodko czy gorzko? Pasuje czy nie?. Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia  ma w ofercie m.in. Projekt KOSMOS przewidujący lot na Księżyc oraz Projekt NATURA , w którym dzieci czerpiąc pomysły z natury wykonają roślinne instalacje czy zimowe ogrody.

Gdański Archipelag Kultury przygotował twórcze warsztaty artystyczne, m.in. animacji poklatkowej, ceramiki, tworzenia ogródków w słoiku oraz tańca. Prowadzone będą też tematyczne zajęcia, np. krawieckie, kulinarne i kreatywne. GAK przygotował też warsztaty artystyczne „Cztery pory roku w czterech krajach”.

Propozycje na ferie mają też: Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna.

PREZENTACJA_Akcja_Zima_2019 (3.29 MB)
Oferta placówek oświatowych FERIE 2019 (26.73 KB)
Oferta instytucji kulturalnych i sportowych FERIE 2019 (41.72 KB)
Oferta Hevelianum FERIE 2019 (18.93 KB)
Oferta GAK FERIE 2019 (21.7 KB)

Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy