PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pokazy taneczne: CZERŃ – odsłona III

21 lipca, o godz. 19.300 w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk) odbędzie się pokaz struktury tanecznej TO-EN Butoh Company pt. „CZERŃ – odsłona III”.

A
A
Ptak, fot. Paweł Maciak
Ptak, fot. Paweł Maciak

Jest to trzecia odsłona cyklu – każda z nich to układ krajobrazów, gdzie katastrofy ekologiczne, naturalne czy ludzkie stają się poetycką strukturą. Roponośne złoża, cierpienie ptaka, pragnienie śmierci, szaleństwo - jak mroczna namiętność. Proste obrazy z czarnej gliny, piasku i ropy. Zrealizowano je ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.

Butoh to współczesna forma tańca, która narodziła się w Japonii pod koniec lat 50. XX w. Za głównego prekursora gatunku uważa się tancerza i choreografa Tatsumiego Hijikaty, który zrewolucjonizował podejście do sztuki oraz do środków artystycznego wyrazu. Jego taniec gwałtownie uderzał w estetykę dominującą wówczas na scenach Japonii. Rewolucyjny pod względem środków wyrazu i przekraczający granice gatunku, taniec butoh wprowadził nowe spojrzenie na ciało na scenie. Na gruncie europejskim butoh wciąż zaskakuje swą odmienną stylistyką, tworząc nowe warunki wymiany artystycznej, a także ugruntowując swą pozycję we współczesnej sztuce scenicznej.

TO-EN jest tancerką butoh. Drogę artystyczną rozpoczęła w Szwecji, w zespole tańca butoh SU-EN Butoh Company, kierowanego przez artystkę i choreografkę SU-EN. W 2009 r., w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN pt. WHITE – biały. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce, realizuje spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site - specific, improwizacje, warsztaty, wystawy, wykłady. TO-EN oznacza po japońsku „Ziemia-Ogród”, „Ogród – Ziemski” (EARTH – GARDEN) i jest imieniem artystycznym tancerki.

Tautvydas Bajarkevičius to litewski artysta, muzyk, kurator licznych festiwali (Garso Zona/Audio Zone, Sąsajos / Intersections, etc.), znawca kultury mediów, teoretyk, krytyk sztuk wizualnych i muzyki współczesnej. Bierze udział w przedsięwzięciach z pogranicza eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Uczestnik licznych międzynarodowych warsztatów i projektów. Reprezentuje litewską scenę sztuki dźwięku, elektroniki eksperymentalnej. Muzyka Bajarkevičiusa wydana została pod szyldem wytwórni w Portugalii (Cronica), USA (Zeromoon), Niemczech (True Call), Litwie (Surfaces).

Koncept, choreografia, taniec: TO-EN
Dźwięk: Tautvydas Bajarkevičius (remix)
Kostium: oluhi
Scenografia: Maciej Głowacki
Video: TO-EN

Pokaz jest świetną okazją by poznać taniec butoh i twórczość TO-EN. A już 22-24 lipca w Oliwskim Ratuszu Kultury zorganizowane będą warsztaty – więc będzie można sprawdzić się na parkiecie!

Zapisy i kwestie organizacyjne: toen@toenbutoh.com

Mateusz Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy