PORTAL MIASTA GDAŃSKA

#podróżemałeiduże – cykl warsztatów rodzinnych w Teatrze Miniatura

#podróżemałeiduże – cykl warsztatów rodzinnych w Teatrze Miniatura
Czy można podróżować, nie ruszając się z miejsca? I czy taka podróż może być tak samo ciekawa i inspirująca jak prawdziwa? Przekonajcie się podczas twórczych warsztatów rodzinnych towarzyszących sezonowi pod hasłem #podróżemałeiduże w gdańskim teatrze. Od lutego do czerwca pedagodzy teatru zabiorą uczestników w podróże wokół najnowszych spektakli – a warsztaty odbędą się nie tylko w teatrze, ale też nad morzem i w lesie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1192-a625

Sezon 2022–2023 w Teatrze Miniatura upływa pod hasłem #podróżemałeiduże – tematykę podróży w rozmaitych znaczeniach i odcieniach poruszają wszystkie premiery tego sezonu: „Przypływ”, „Zmień się!”, „Atlas wysp odległych” i „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”. Pedagodzy teatru z Pracowni Teatralnych Inspiracji Miniatury postanowili zaproponować rodzinom z dziećmi 6+ możliwość pogłębionych podróży wokół wybranych spektakli teatru, aby razem z nimi stworzyć Mapę Teatralnych Inspiracji. W sumie odbędzie się 7 warsztatów, a każdy z nich to inny kierunek podróży. Tak jak podczas każdej podróży uczestnicy będą lepiej poznawać samych siebie, siebie nawzajem i świat dookoła i na pewno wrócą z bagażem niezapomnianych odkryć i przeżyć.

4 lutego ruszą w kierunku różnorodność przy okazji spektaklu „Kosmici”, kiedy będą odkrywać swoje mocne strony i różnice oraz to, jak wpływają na współpracę. Tego samego dnia uczestnicy wyruszą też w kierunku rośl-inności, gdzie podczas warsztatów inspirowanych spektaklem „Zmień się!” znajdą się na wielkiej łące i poszukają odpowiedzi na pytanie, czego może nas nauczyć przyroda. 18 lutego punktem wyjścia będzie spektakl „Najbrzydsze zwierzę świata”, a punktem dojścia stworzenie manifestu „Stop stereotypom! Po prostu lubię siebie”.

11 marca uczestnicy, inspirując się spektaklem „Tonja z Glimmerdalen”, wyruszą do Jaśkowego Lasu w kierunku topniejących lodów, gdzie będą razem z Tonją tropić ślady uczuć w przyrodzie – które mogą topnieć, które rosną, które więdną, a które przepływają? Z kolei 26 marca przy okazji spektaklu „Atlas wysp odległych” prześledzą proces zamieniania się rzeczywistości w mapę i sami stworzą bliskie i dalekie światy.

16 kwietnia czeka nas kolejny teatralno-warsztatowy spacer, tym razem nad morze w kierunku oddech, ponieważ inspiracją wycieczki będzie spektakl „Przypływ”. Tym razem uczestnicy warsztatów użyją wszystkich zmysłów i popatrzą na morze jak artyści. Ostatni warsztat rodzinny odbędzie się 4 czerwca wokół przygotowywanej na Dzień Dziecka premiery Miniatury „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”, a kierunkiem wyprawy będzie sen. Uczestnicy wejdą w Krainę Snu i będą odkrywali, jakimi prawami się rządzi.

Uczestnictwo w każdym warsztacie to też okazja do zdobycia pieczątki podróżnika, a każdy, kto uzbiera co najmniej 4 pieczątki, otrzyma małą teatralną niespodziankę. Wszystkie warsztaty są bezpłatne, zapisy każdorazowo będą uruchomione na dwa tygodnie przed warsztatem – poprzez formularz zapisu udostępniony na stronie www.teatrminiatura.pl.  

Warsztaty rodzinne wokół spektakli

LUTY

4 lutego 2023, godz. 13.30, Teatr Miniatura

#podróżemałeiduże | Kierunek: różnorodność – warsztaty rodzinne wokół spektaklu „Kosmici” | Teatr Miniatura

Najpierw stworzymy konstelację naszych pospektaklowych spostrzeżeń, którą wykorzystamy jako kosmiczną scenografię do dalszych warsztatowych działań. Odkryjemy swoje mocne strony, zastanowimy się, czym się różnimy i jak to wpływa na naszą współpracę.

Link do formularza zgłoszenia https://forms.gle/iRWkxWpfqQRFFPyz9

4 lutego 2023, godz. 16.00, Teatr Miniatura

#podróżemałeiduże | Kierunek: rośl-inność – warsztaty rodzinne wokół spektaklu „Zmień się!” | Teatr Miniatura | wiek: 4+

Zanurzymy się w świat wielkiej łąki i poznamy specjalności różnych owadów. Podczas warsztatowych działań odkryjemy, czego może nas nauczyć przyroda.
Link do formularza zgłoszenia https://forms.gle/Uf8dHpYFqMwL9BtC7

18 lutego 2023, godz. 13.30, Teatr Miniatura

#podróżemałeiduże | Kierunek: stop stereotypom – warsztaty rodzinne wokół spektaklu „Najbrzydsze zwierzę świata” | Teatr Miniatura | wiek: 7+

To będzie podróż do własnych supermocy! Podczas warsztatów prześledzimy losy głównych bohaterów i porozmawiamy o akceptacji i braku akceptacji samego siebie, kanonach brzydoty i piękna, strategiach radzenia sobie z odrzuceniem czy prześladowaniem. Na koniec stworzymy krótki manifest: Stop stereotypom. Po prostu lubię siebie!.

MARZEC

11 marca 2023, godz. 12.00, punkt wyjścia zostanie podany w formularzu zgłoszenia

#podróżemałeiduże | Kierunek: topniejące lody – spacer po Jaśkowym Lesie wokół spektaklu „Tonja z Glimmerdalen” | wiek: 6+

Już niedługo wiosna! Podczas spaceru w Jaśkowym Lesie będziemy razem z Tonją tropić ślady uczuć w przyrodzie – które mogą topnieć, które rosną, które więdną, a które przepływają? Poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania.

26 marca 2023, godz. 16.00, Teatr Miniatura

#podróżemałeiduże | Kierunek: mapy uczuć – warsztaty rodzinne wokół spektaklu „Atlas wysp odległych” | Teatr Miniatura | wiek: 8+

Jak rzeczywistość staje się mapą, płaskim odwzorowaniem? I co się dzieje po drodze? Podczas warsztatów przetestujemy to na własnej skórze, tworząc światy bliskie i dalekie.

KWIECIEŃ

16 kwietnia 2023, godz.12.00, punkt wyjścia będzie podany w formularzu zgłoszenia

#podróżemałeiduże | Kierunek: oddech – spacer nad morzem wokół spektaklu „Przypływ” | wiek: 5+

Morze – mamy je w Trójmieście na co dzień, więc często zapominamy, jakie to bogactwo. Tym razem użyjemy wszystkich zmysłów i popatrzymy na nie jak artyści – co nas w nim poruszy, co zainspiruje?

CZERWIEC

4 czerwca 2023, godz. 13.30, Teatr Miniatura

#podróżemałeiduże | Kierunek: sen – warsztaty rodzinne wokół spektaklu „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi” | Teatr Miniatura | wiek: 7+

Wejdziemy w Krainę Snu i odkryjemy, jakimi prawami się rządzi. Naszymi przewodnikami będą bohaterowie spektaklu – książę Pipo, koń Pipo i księżniczka Popi.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Aby wziąć udział, należy wypełnić formularz zapisu, który zostanie opublikowany na stronie teatru dwa tygodnie przed wydarzeniem. Zalecamy obejrzenie spektaklu przed niektórymi warsztatami.