PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pierwszy dzwonek w nowych i wyremontowanych placówkach oświatowych!

Pierwsza w Polsce szkoła metropolitalna, dwa przedszkola, basen i kilka boisk przyszkolnych to nowe obiekty na edukacyjnej mapie Gdańska. W wakacje, gdy uczniowie odpoczywali od nauki, trwały też roboty przy remontach i modernizacjach placówek oświatowych. W 22 szkołach prowadzono prace związane z dostosowaniem pomieszczeń do wytycznych reformy edukacji. Tylko te prace pochłonęły ponad 16 mln zł. W kolejnych 36 placówkach trwały prace modernizacyjne, które kosztowały 13,4 mln zł. Łącznie remonty i modernizacje pochłonęły blisko 30 mln zł.

A
A

Powoli zbliżamy się do końca wakacji, za nami dwa miesiące, podczas, których dzieci i młodzież wypoczywała. W tym czasie w placówkach edukacyjnych trwały prace modernizacyjne, remontowe i budowlane. Przeznaczono na nie łącznie ok. 30 mln zł. Ponad połowę tej kwoty (16,6 mln zł) przeznaczono na dostosowanie pomieszczeń do potrzeb wynikających z reformy edukacji, a pozostałe 13,4 mln zł na inne prace modernizacyjne w placówkach na różnych szczeblach edukacji; od żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych po licea i technika.

Reforma oświaty - kolejne obiekty dostosowane
W okresie wakacyjnym prace związane z dostosowaniem obiektów szkolnych do potrzeb wynikających z Reformy Systemu Oświaty prowadzone będą w 22 szkołach. W większości obiektów prace te polegać będą na dostosowaniu pomieszczeń do pełnienia funkcji pracowni specjalistycznych, w tym m.in. sal językowych, pracowni chemicznych, fizycznych, czy biologiczno-geograficznych. Remontowane będą również szatnie, sanitariaty i biblioteki, powstaną place zabaw. Na prace te przeznaczono 16 mln zł.

Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac w kolejnych 11 obiektach szkolnych. Obecnie przygotowywane są procedury przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawców robót. Rozpoczęcie prac uzależnione jest od wyników przetargów i planowane jest na IV kw. 2018 r., a zakończenie na połowę 2019 r. Mimo, że prace realizowane będą w okresie roku szkolnego, nie będą wpływały na funkcjonowanie placówek.
Natomiast plan finansowy na 2019 rok, zakłada kolejne 20 mln zł i dostosowanie wybranych pomieszczeń w 27 placówkach.

Modernizacje placówek oświatowych
W okresie wakacji w gdańskich placówkach oświatowych prowadzone są również prace modernizacyjne. Najbardziej kosztowne zadania to te, związane z przebudową i modernizacją węzłów żywienia, modernizacją podłóg, czy zagospodarowaniem trenu. Modernizowane są zarówno żłobki i przedszkola jak szkoły podstawowe, licea i technika. Na prace prowadzone w 38 obiektach przeznaczono ok. 13,4 mln zł.

Będzie ich ponad setka- boiska w Gdańsku
W gdańsku jest już 98 boisk przyszkolnych i osiedlowych. W czasie wakacji w ramach programu budowy i modernizacji boisk powstają kolejne cztery obiekty sportowe. Na ukończeniu są już prace przy budowie boisk przy SP Nr 84 przy ul. Otomińskiej, SP Nr 82 przy ul. Radarowej 26, ZSAKiH-U przy ul. Czyżewskiego 31 i ZSO 10 przy ul. Krasickiego 10. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa kolejnego boiska. Pod koniec lipca ogłoszono przetarg na realizację boiska przy SP Nr 52 przy ul. Kościuszki 111. Realizacja zakończy się w połowie 2019 r.

Ku końcowi zmierzają prace przy boisku szkoły Podstawowej nr 84 w Gdańsku.
Ku końcowi zmierzają prace przy boisku szkoły Podstawowej nr 84 w Gdańsku.
mat. prasowe DRMG

Nowy basen – też dla uczniów
Kolejna miejska pływalnia mieści się na Oruni, przy ulicy Smoleńskiej 6/7, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2. Do dyspozycji, oprócz czterech torów pływackich o wymiarach 25 m /12,5 m, są też dwie strefy rekreacyjne z rozmaitymi urządzeniami do masażu. Dostępna jest też wanna z hydromasażem oraz sauna fińska. Koszt inwestycji to 13,4 mln zł.

Po wakacjach, od poniedziałku do piątku, od godz. 7.00 do 16.00 na oruńskiej pływalni, będą się odbywać bezpłatne zajęcia dla uczniów. Dla pozostałych użytkowników, basen będzie dostępny w dni robocze od 6.20 do 7.00 oraz od 16.00 do 22.00. W weekendy pływalnia będzie otwarta od 7.00 do 22.00. System sprzedaży, ceny biletów, harmonogram zajęć czy wskazówki dojazdu dostępne na stronie plywalniegdansk.pl.

 Dwa nowe przedszkola
We wrześniu na przedszkolnej mapie pojawią się dwie nowe placówki. Przedszkole na ul. Kolorowej oraz na Lawendowym Wzgórzu. W pierwszym poznawać świat będzie 150 dzieciaków. Przedszkole to zbudowano, jako jednokondygnacyjny obiekt ze skośnym dachem z czteroma wejściami, z których dwa prowadzić będą do ogrodu. Każdy oddział, a jest ich sześć, wyposażono dodatkowo w drzwi tarasowe, będące jednocześnie ewakuacyjnymi, dzięki czemu można będzie bezpośrednio wychodzić na zewnętrzny taras z każdej z sali zabaw. W ramach inwestycji powstaje też sala zabaw, łazienki, zaplecze na pomoce dydaktyczne i leżaki oraz szatnie. Na zewnątrz powstanie plac zabaw oraz parking. Budynek w całości dostosowany będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Łączny koszt inwestycji to 8,9 mln zł.

Przedszkole na ul. Kolorowej jest jednym z nowo wybudowanych przedszkoli
Przedszkole na ul. Kolorowej jest jednym z nowo wybudowanych przedszkoli
mat. prasowe DRMG

 Drugie przedszkole budowane na Lawendowym Wzgórzu, jest częścią Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa. Placówka mieści 10 oddziałów przedszkolnych, przeznaczonych łącznie dla 250 maluchów. Dzieci korzystać też będą z  zagospodarowanego terenu, na którym znajduje się przystosowany plac zabaw, czy mini ogródek. Koszt realizacji tej inwestycji 13 mln zł.

 Pierwsza w Polsce metropolitalna szkoła w Kowalach
W kwietniu 2017 roku rozpoczęła się budowa metropolitalnej szkoły w Kowalach, która jest wspólnym przedsięwzięciem trzech gmin: Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego. W placówce uczyć się będzie około 850 dzieci, z których 300 mieszka w Gdańsku. Obiekt składa się z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków, a na terenie szkoły znajdować się będzie także kompleks sportowy. W budynku szkolnym 3 września rozbrzmi pierwszy dzwonek. Budynek, w którym znajdować się będzie sala gimnastyczna oddany będzie na początku 2019 roku. Łączny koszt inwestycji to ok. 39,3 mln. zł. zł.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy