PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Pięć rodzin z Ukrainy zamieszkało w Gdańsku

Pięć rodzin z Ukrainy zamieszkało w Gdańsku
Pięć rodzin polskiego pochodzenia z Ukrainy zamieszka od dziś w Gdańsku. To łącznie 16 osób, w tym 8 posiadających Kartę Polaka oraz 7, które otrzymało azyl w naszym kraju. Rodziny zostały ewakuowane z Mariupola, a dziś – w środę 29 czerwca – otrzymały klucze do mieszkań socjalnych w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po południu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku odbyło się powitanie rodzin w naszym mieście, w którym uczestniczyły m.in. władze miasta. – Witam w mieście wolności i solidarności, które wybraliście na swój dom, za co wam bardzo dziękuję – mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.
- W imieniu radnych witam was bardzo serdecznie i życzę, byście dobrze się tu czuli – powiedział z kolei przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek.

Wspólne zdjęcie podczas spotkania w Urzędzie Miejskim.

W powitaniu udział wzięli pracownicy Wydziału Rozwoju Społecznego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz partnerzy z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, Gdańskich Melioracji, Powiatowego Urzędu Pracy, Zarządu Komunikacji Miejskiej, Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Europejskiego Centrum Solidarności i Centrum Wsparcia Integracji Imigrantów i Imigrantek – to dzięki tym instytucjom możliwe jest zamieszkanie rodzin w Gdańsku. Do dziś bowiem rodziny przebywały w Archidiecezjalnym Ośrodku Charytatywnym CARITAS Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach. Opuszczenie ośrodka możliwe było teraz, gdy czworo nieletnich zakończyło tam rok szkolny. W maju rodziny odwiedzili pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku wraz z przedstawicielem Centrum Wsparcia Integracji Imigrantów i Imigrantek, by zapoznać się z potrzebami, strukturą i ich zasobami.

Miasto zapewnia warunki mieszkaniowe i edukację
Rodziny przyjechały z Rybak do Gdańska z bagażami, transport zapewniła Stocznia Gdańsk. Podczas spotkania powitalnego w Urzędzie Miejskim wszystkie pięć rodzin otrzymało klucze i umowy na roczne zamieszkanie w lokalach socjalnych (z możliwością przedłużenia na kolejne lata). Po spotkaniu nowi mieszkańcy Gdańska zostali rozwiezieni do lokali, które zostały wyposażone w podstawowe sprzęty: stół, krzesła, wersalki, szafy, regały. Zapewniono także dostawę energii elektrycznej i gazu, której opłacanie będzie obowiązkiem najemców (podobnie jak niski czynsz w wysokości 2 zł za metr kwadratowy).
Wydział Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu pomoże natomiast wejść czworgu dzieci i młodzieży w system edukacji publicznej. Całe rodziny otrzymały także prezent od Zarządu Komunikacji Miejskiej: opłacone miesięczne bilety na okaziciela.

Caritas daje wsparcie
Caritas Archidiecezji Gdańskiej z siedzibą w Sopocie w ramach wsparcia dostarczył do mieszkań suche i hermetycznie zamknięte produkty oraz produkty chemiczne potrzebne do higieny osobistej i utrzymania czystości w domu. Caritas dostarczył do mieszkań także produkty spożywcze na pierwsze dni pobytu (kasze, makarony, mąki, jajka, kawę, herbatę itp.). Także pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy zakupili środki chemiczne dla nowych rodzin.
Dodatkowo przez cały lipiec w Centrali Caritas w Sopocie przy Alei Niepodległości 778 można skorzystać z fryzjera, ubieralni i paczki żywnościowej.

Możliwość zatrudnienia
Wszystkie rodziny cieszą się z możliwości zamieszkania w Gdańsku, który już wcześniej odwiedzili – byli m.in. w Europejskim Centrum Solidarności. Dorośli członkowie rodzin są mocno zmotywowani do podjęcia zatrudnienia. Pomoże im w tym, będąca jednym z partnerów w projekcie przyjęcia rodzin Spółka GSG Akademia Rozwoju, która zapewni dorosłym osobom wdrożenie i szkolenie na stanowisku pracy w sektorze stoczniowym. W czwartek 30 czerwca rodziny odbędą wizytę w Stoczni Gdańsk (GSG Towers sp. z o.o.), gdzie dowiedzą się więcej o oferowanych im stanowiskach, którymi są spawacz i monter. Mężczyźni w nowo przybyłych rodzin mają doświadczenie w tych zawodach, niemniej jednak potrzebny będzie dwumiesięczny kurs zawodowy i adaptacyjny.
Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się rejestracja osób bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy, który przygotował możliwość skorzystania z poradnictwa zawodowego indywidualnego w języku ukraińskim. PUP przeprowadzi także szkolenie „Operator urządzeń spawalniczych na linii produkcyjnej wież elektrowni wiatrowych”. Po zarejestrowaniu się wszystkich rodzin, zostaną także określone potrzeby szkoleniowe dla kobiet.

Świadczenia, doradztwo, pomoc
Wsparcia rodzinom udzielać będą także na bieżąco takie instytucje jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który nie tylko wypłaci świadczenia rodzinne, ale także będzie służył fachowym doradztwem, kursem języka polskiego i wsparciem mentorów. Z kolei Centrum Wsparcia Integracji Imigrantów i Imigrantek, które doskonale zna problemy, z którymi spotykają się osoby przybywające do naszego kraju, jest w stałym kontakcie z rodzinami, które od dziś zamieszkały w Gdańsku.

Gdański Model Integracji Imigrantów
Przypomnijmy, że Gdańsk tworzy i buduje szeroką koalicję wokół Modelu Integracji Imigrantów. W projekcie uczestniczą m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy, nauczyciele, wykładowcy akademiccy, policja. Wszelkie informacje na temat modelu znajdziemy tutaj: https://www.gdansk.pl/migracje

Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze
Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze