Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Park Reagana zyskał 2400 nowych drzewek

Trwa budowa Nowej Bulońskiej Północnej. Duży zakres inwestycji wymusił wycinkę drzew na terenie prowadzonych robót. W zamian posadzono 2400 drzewek w Parku Reagana.

A
A

1200 sadzonek dębu szypułkowego, 600 sztuk lipy drobnolistnej i 600 sztuk  klonu jawor zostało posadzonych w gdańskim Parku Reagana. Działania, które przeprowadzono w ostatnich tygodniach wykonano w ramach nasadzeń zastępczych.

Wartą niemal 192 mln złotych umowę podpisano 19 kwietnia. Prace na budowie ruszyły z początkiem maja. Aby możliwa była realizacja tak dużej inwestycji, jaką jest budowa nowej linii tramwajowej, konieczne było uporządkowanie terenów zielonych i częściową likwidację ogródków działkowych, znajdujących się na trasie planowanej inwestycji.  Na wykonawcę w postępowaniu przetargowym nałożono także obowiązek nadzoru przyrodniczego i wykonania nasadzeń zastępczych. Na miejsce umieszczenia nowych sadzonek wskazano Park Reagana.

Mierzące od 130 do 200 cm drzewka posadzono ręcznie tak, by możliwe było swobodne rozłożenie korzeni, bez konieczności ich podwijania. Pielęgnacja uprawy prowadzona będzie przez 4 lata. Obejmować będzie wykaszanie chwastów i odrośli trzy razy w ciągu roku.

– W ciągu najbliższych miesięcy posadzonych zostanie około 400 nowych drzew i około 15 tys. krzewów. Rośliny pojawią się wzdłuż budowanej obecnie Nowej Bulońskiej Północnej - wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która koordynuje zadanie.

Budowa Nowej Bulońskiej Północnej to nie jedyna inwestycja w ramach której wykonane zostaną nasadzenia zastępcze. Niebawem zostanie podpisana umowa na nasadzenia w Parku Steffensa i wzdłuż al. Żołnierzy Wyklętych. Rośliny pojawią się tam z powodu konieczności wycinki drzew i krzewów pod nowe miejsca parkingowe przy ul. Smoluchowskiego. W tym tygodniu poznamy także oferty na nasadzenia  w związku z realizowaną inwestycją „Odwodnienie wraz z przebudową podwórzy w dzielnicy Stogi”.

W ostatnich miesiącach nowe drzewa zyskał także Jar Wilanowska, gdzie posadzono ponad 300 nowych roślin. Spacerując po Jarze można natrafić na nowe sadzonki,  m.in. klonów, wierzb, brzóz, dębów i jarzębi.

Więcej informacji na temat zadań można znaleźć na stronie  http://www.drmg.gdansk.pl/

Aneta Niezgoda (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska