Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu trafiają do Muzeum Gdańska

Urząd Miejski w Gdańsku przekazał do Muzeum Gdańska ponad 60 pamiątek związanych z działalnością prezydenta Pawła Adamowicza. Na tę chwilę wśród podarowanych przedmiotów najwięcej jest ksiąg pamiątkowych przesłanych do Gdańska przez samorządy polskich miast. Do Muzeum trafiły też przedmioty, które mieszkańcy i goście pozostawiali przed budynkiem Urzędu przy Nowych Ogrodach.

A
A

– Upamiętnienie historii Gdańska to dzisiaj także upamiętnienie prezydenta Adamowicza. W związku z jego śmiercią do Gdańska spłynęło bardzo dużo listów i ksiąg kondolencyjnych przysyłanych z różnych miejsc w Polsce i na świecie. Bardzo dziękuję, że Muzeum Gdańska podjęło tę inicjatywę, aby zarchiwizować dokumenty, ale też zastanowić się, jak upamiętnić przejawy życia i pracy pana prezydenta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki Prezydenta Miasta Gdańska.

Przekazane przedmioty trafiły do Działu Historii Muzeum Gdańska i obecnie są opracowywane i katalogowane. Najwięcej z nich – aż 36 – to księgi kondolencyjne. Są one wciąż przesyłane z całej Polski i będą sukcesywnie przekazywane do gdańskiego muzeum. Wśród pamiątek znajdują się także przedmioty związane ze sprawowaniem urzędu, np. wizytówki, koperty imienne, certyfikaty i listy gratulacyjne, które Paweł Adamowicz otrzymał po wygranych wyborach samorządowych w 2018 r., a także inne przedmioty, np. medale, obrazki czy książki o Gdańsku nadsyłane przez mieszkańców. Kilka pamiątek można uznać za związane z osobistym życiem prezydenta Gdańska.

– Otrzymane przedmioty pokazują, jakim człowiekiem był śp. Paweł Adamowicz: do czego przywiązywał wagę i jakie idee stanowiły wyznacznik w jego życiu zawodowym. W swoim gabinecie trzymał książkę z rysunkami dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku czy też pamiątkowe szpachelki związane z budową Potu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i Ergo Areny. Ważne miejsce zajmowała także rezolucja amerykańskiego Kongresu z 2005 r. dotycząca Solidarności – jednego z historycznych haseł, do których Paweł Adamowicz wielokrotnie się odwoływał. Te wszystkie pamiątki mamy nadzieję pokazać kiedyś na wystawie albo w specjalnie wydzielonej sali w Ratuszu Głównego Miasta – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wśród przekazanych przedmiotów znajdują się także medal z okazji 100-lecia Niepodległości, szarfy od mieszkańców Bielefeld, pamiątka mszy żałobnej w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej oraz kir żałobny o powierzchni 400 metrów kwadratowych z Krakowa.

Również do Muzeum zostały przekazane szaliki kibiców, rysunki dzieci, plakaty, fotografie czy maskotki, które pozostawiono pod Urzędem Miejskim w Gdańsku jako wyraz łączności i współczucia po odejściu prezydenta Adamowicza.

Muzeum Gdańska przyjmie także osobiste pamiątki związane z najnowszą historią Gdańska i działalnością Pawła Adamowicza. Zainteresowani mogą kontaktować się z pracownikami Działu Historii od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 pod numerami telefonów: 519 476 653 oraz 789 449 684, a także mailowo na adres: historia@muzeumgdansk.pl.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy