Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowy rok szkolny 2018/2019

W nowym roku szkolnym pierwszy dzwonek zabrzmi w poniedziałek 3 września. Tego dnia naukę w gdańskich szkołach samorządowych rozpocznie ponad 46 tysięcy uczniów, a w samorządowych przedszkolach ponad 6,6 tysięcy maluchów. Tegoroczny nakład środków finansowych na edukację jest wyjatkowy i wynosi blisko 940 mln zł.

A
A

- W tym roku mamy rekordowe nakłady na edukację. W projekcie budżetu przewidujemy wzrost środków na edukację, prawie o 100 mln zł w 2019 roku, w porównaniu z tym rokiem. Środki te pochodzą z kasy miasta, nie są one refundowane ze środków centralnych. W 2019 roku wydamy blisko 940 mln zł, z czego blisko połowa to są środki własne miasta. Edukacja nie jest zadaniem własne samorządu terytorialnego, jest zadaniem zleconym przez rząd. Ale to z naszych środków miejskich musimy dofinansować edukację – podkreśla prezydent Paweł Adamowicz.

W poniedziałek 3 września naukę w 123 publicznych samorządowych placówkach edukacyjnych rozpocznie 46 158 uczniów. Tego dnia również 11 485 przedszkolaków spędzi pierwszy dzień nowego roku szkolnego w publicznych samorządowych i nie samorządowych placówkach.

- Ten rok będzie wyjątkowy, bo w maju w procesie rekrutacyjnym do następnego etapu edukacji udział wezmą uczniowie klas 8 oraz ostatni uczniowie z likwidowanych gimnazjów. Mówimy tutaj o blisko 8 tys. uczniów. Staramy się zapewnić wszystkim im równy dostęp do oferty szkolnej, choć nie jest to łatwe. Planujemy poszerzyć ofertę szkół ponadpodstawowych o szkołę akademicką. W tym roku szkolnym uporządkowaliśmy również ofertę językową i sportową w gdańskich placówkach edukacyjnych. Chcieliśmy, aby rodzice wybierając szkołę dla swojego dziecka mieli jasną informację, w której szkole dziecko może rozwijać swoje zdolności językowe a w której sportowe. Teraz to wszystko jest jasno określone – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

W tym roku szkolnym na edukacyjnej mapie Gdańska pojawią się dwa nowe przedszkola: na Lawendowym Wzgórzu oraz na ul. Kolorowej. Dodatkowo około 300 uczniów z Gdańska rozpocznie rok szkolny w pierwszej w kraju szkole metropolitalnej, która powstała na Kowalach. Szkoła ta przygotowana została na przyjęcie 850 uczniów i jest przedsięwzięciem wspólnym trzech gmin: Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego.

Wśród szkół oferujących rozszerzona ofertę językową z takich języków jak angielski, niemiecki i hiszpański pojawi się szkoła podstawowa z klasą chińską. Do tej pory języka chińskiego mogli uczyć się uczniowie pięciu szkół. Od 3 września uczniowie klasy pierwszej w Szkole Podstawowej nr 76 na gdańskim Przymorzu będą poznawać język i kulturę Chin. Języka mandaryńskiego od 1 klasy uczyć się będzie 25 dzieciaków. Poza zajęciami językowymi, będą oni poznawać specyfikę Chin i ich kulturę. Pomogą im w tym zarówno wyjścia na różne uroczystości społeczności chińskiej jak nauka tai-chi czy też kaligrafii.

Konsekwentnie rozwijana jest w gdańskiej edukacji współpraca trzech elementów budujących środowisko szkolne tj. nauczycieli, uczniów i rodziców. Przygotowano szereg propozycji aktywizujących rodziców w ramach min. wolontariatu rodziców w placówkach ich dzieci. Prężnie działa również Forum Rad Rodziców. Rozwijane są również kanały komunikacji z rodzicami. Pojawią się nowe funkcjonalności w Gdańskiej Platformie Edukacyjnej oraz ujednolicone zostaną strony www oraz adresy mailowe gdańskich placówek edukacyjnych.

3 września 2018 r. rozpoczyna się nowy rok szkolny
3 września 2018 r. rozpoczyna się nowy rok szkolny
D.Paszliński
Konferencja prasowa - rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 (5.31 MB)

 

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy