Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nauczyciel i uczeń w czasie pandemii

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień serdecznie zaprasza na konferencję „Nauczyciel i uczeń on-line. Higiena psychiczna i profilaktyka uzależnień w nowej szkolnej rzeczywistości”. Konferencja odbędzie się w formule webinaryjnej w dniach 29-30 września w godzinach 12.00-15.00, a wykłady wygłoszą m.in. Anna Strzałkowska i Przemysław Staroń.

A
A

Wydarzenie skierowane jest do nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą, a także rodziców i wszystkich zainteresowanych tematyką konferencji. Celem konferencji jest podjęcie refleksji nad wyzwaniami dla zachowania dobrostanu psychofizycznego, higieny psychicznej i profilaktyki uzależnień w obecnej sytuacji, w której obowiązywał i może obowiązywać czas edukacji zdalnej. Prelegenci poruszą tematy związane z pobudzeniem kreatywności nauczycieli i młodzieży.

 

Nowa rzeczywistość, nowe rozwiązania

- Zmieniająca się rzeczywistość skłania nas do stosowania nowych rozwiązań, które mogą znacznie usprawnić pracę. Podczas konferencji chcemy pokazać, jakie szanse i zagrożenia związane są z przeniesieniem pracy do przestrzeni wirtualnej jednocześnie nie zapominając, iż czas pandemii wymusza na nas niejako stosowanie pewnych rozwiązań, które jeszcze kilka miesięcy temu wydawały się zupełnie abstrakcyjne – mówi Agata Konieczna, psycholog, specjalista profilaktyki (GOPZiPU). – Obecna sytuacja skłania nas również do refleksji dotyczącej dobrostanu psychofizycznego – zarówno ucznia jak i nauczyciela. Wychodząc naprzeciw potrzebom nauczycieli zaprosiliśmy prelegentów, którzy przedstawią temat z nowej perspektywy, dbając również o to, by uczestnik wyposażony został w narzędzia przydatne do swojej pracy zawodowej oraz kontaktu z nastoletnim dzieckiem.

 

Sesja pytań i trzy wykłady każdego dnia

W programie konferencji każdego dnia znajdą się trzy wykłady. Po każdym wykładzie przewidziana jest sesja pytań i odpowiedzi. Ich tematem będą metody radzenia sobie ze stresem i izolacją społeczną oraz czynniki chroniące przed depresją. Zaprezentowane zostaną sposoby na zachowanie higieny cyfrowej, aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Wydarzenie jest organizowane ze środków Miasta Gdańska przeznaczonych na realizację zadań Szczegółowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na 2020 rok.

 

Zgłoszenia tylko przez formularz rejestracyjny

Konferencja odbędzie się w formule webinaryjnej na platformie ZOOM. Zgłoszenia są przyjmowane poprzez formularz rejestracyjny. Osoby zakwalifikowane otrzymają mailowo potwierdzenie (platforma ZOOM generuje je w języku angielskim) z linkiem do konferencji on-line. W pierwszej kolejności przyjmowane są osoby pracujące na terenie Miasta Gdańska. Nabór uczestników na konferencję będzie prowadzony do wyczerpania się limitu miejsc.

Linki do rejestracji:

Dzień 1: https://zoom.us/webinar/register/WN_vsHvEN7yQ9ClHG99w0q00A

Dzień 2: https://zoom.us/webinar/register/WN_jzQIyeGATISG9Qho9Lan9w

 

Program konferencji:

Dzień I (wtorek) 29.09.2020

12.00-12.45 - dr Grzegorz D. Stunża – Wykład: Wyjść poza ekran. Kreatywna edukacja w dobie pandemii.

12.45-12.55 Odpowiedzi na pytania

13.00-13.45 - dr Anna Strzałkowska - Wykład : Radzenie sobie ze stresem oraz rozwiązywanie sytuacji trudnych w szkole.

13.45-13.55 Odpowiedzi na pytania

14.00-14.45 - Przemysław Staroń – Wykład: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu czyli o edukacji w czasach pandemii.

14.45-14.55 Odpowiedzi na pytania

 

Dzień II (środa) 30.09.2020

12.00-12.45 - dr Konrad Ambroziak - Wykład: Lockdown, epidemia i obniżenie nastroju. Jak wspierać młodych?

12.45- 12.55 Odpowiedzi na pytania

13.00-13.45 - dr Maciej Dębski – Wykład: Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób o nią zadbać?

13.45-13.55 Odpowiedzi na pytania

14.00-14.45 - Piotr Paszkowski – Wykład o sposobach zachowania zdrowia uczniów w tym zadbanie o aktywność fizyczną i racjonalne odżywianie - z prezentacją programów „FitKlasa”, „Zdrowy Uczeń”, „Kierunek Zdrowie”, „Gdańsk Jemy Zdrowo”

14.45- 14.55 Odpowiedzi na pytania

Dariusz Wołodźko (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy