Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Najnowocześniejsze autobusy wyruszają w miasto

Prawie sto nowych autobusów wyjedzie na ulice Gdańska w ciągu najbliższego roku. W środę 17.04 oddano do użytku pierwszych pięć pojazdów z tej puli.  W konferencji, która odbyła się z tej okazji, wzięli udział: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski oraz zarząd GAIT.  

A
A

Pierwsze autobusy z transzy 46 nowych Mercedesów Citaro, jakie spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje kupiła w zeszłym roku od EvoBus Polska, rozpoczynają regularne kursy na gdańskich liniach. Nowe autobusy zastąpią te najbardziej wysłużone. Spółka wydzierżawi także kolejne 48 takich pojazdów – pojawią się one na gdańskich ulicach na początku przyszłego roku. Oznacza to, że w 2020 roku nowe, nowoczesne Mercedesy będą stanowić ponad połowę floty GAiT. 

- Pięć nowych autobusów wyjedzie dziś na ulice Gdańska. Kolejne są w trakcie procedur odbiorowych. Ważna informacja jest taka, że w ciągu najbliższych dwóch lat, połowa wszystkich autobusów w Gdańsku to będą autobusy poniżej dwóch lat, jeśli chodzi o wiek. Mam nadzieję, że skłoni to mieszkańców Gdańska do częstszego korzystania z komunikacji publicznej - mówiła podczas konferencji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz 

Pięć nowych Mercedesów Citaro (3 przeguby i 2 typu midi) rozpoczyna już regularne kursy, w pozostałych trwa montaż m.in. Systemu Informacji Pasażerskiej, gniazd USB, monitoringu i bramek liczących pasażerów. Zgodnie z umową, producent dostarczy do Gdańska w sumie 46 pojazdów. Wartość kontraktu to 79,4 mln zł.  

Każdy z pojazdów będzie wyposażony w system klimatyzacji o wydajności zapewniającej komfort podróżowania nawet w upalne dni z uwzględnieniem specyfiki komunikacji miejskiej tj. częste otwieranie drzwi. Jak zapewnia producent, Mercedesy Citaro są obecnie najnowocześniejszymi seryjnie produkowanymi autobusami miejskimi. 

- Nasi kierowcy podkreślają, że jeździmy najnowocześniejszymi autobusami w Europie, a może i na świecie i nie jest to przesada. Jest to autobus naprawdę z najwyższej półki - mówił Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. W tej chwili jesteśmy na etapie analiz finansowych i mogę państwa zapewnić, że nie jest to nasze ostatnie słowo - dodał prezes Lisicki.  

Obecnie miejska spółka dysponuje 230 autobusami. W ciągu roku cały tabor GAiT przewozi ponad 175 mln pasażerów, pokonując ponad 28 mln km. 

  - Transport publiczny i komunikacja miejska są dla nas najwyższym priorytetem – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta do spraw przedsiębiorczości i ochrony klimatu.              

   - Dzięki temu, że są to nowe pojazdy spełniają one bardzo wysoką klasę Euro VI. Dbamy o środowisko więc jest to dla nas bardzo ważne. Mam nadzieję, że pasażerowie będą zadowoleni oraz że nowe autobusy znacząco podniosą komfort pracy kierowców – mówił Piotr Borawski.

- Życzę wszystkim, żeby w miarę możliwości przesiadali się jak najczęściej na komunikacje miejską. Będziemy starać się ją unowocześniać, żeby była komfortowa i jak najmniej awaryjna - dodał wiceprezydent Gdańska. 

Szczegóły techniczne dotyczące nowych autobusów do pobrania