PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Najlepsza gdańska realizacja architektoniczna 2018-2019 – nagrody rozdane

Najlepsza gdańska realizacja architektoniczna 2018-2019 – nagrody rozdane
Przyznano nagrody w konkursie Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej realizacji architektonicznej 2018-2019. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wręczyła dziś, 17 lutego, nagrody laureatom konkursu. W trzeciej edycji Kapituła przyznała dwa równorzędne miejsca pierwsze i jedno wyróżnienie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Miejsca, które wyróżniliśmy są naprawdę piękne - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańsk. - I tak właśnie widzę rolę miasta Gdańska, rolę trochę też edukacyjną, wytyczania dobrych wzorców, bo taka właśnie jest idea tej nagrody - pokazywanie tego co dobre, piękne, użyteczne, niekoniecznie zamknięte. Coś z czego można skorzystać, dotknąć. Warto podkreślić, że dwie z tych realizacji zlokalizowane są nad wodą. To zwracanie się Gdańska twarzą do wody jest czymś na czym nam bardzo zależy. Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym i czekamy na kolejne realizacje – dodała.

Organizatorami konkursu są Prezydent Miasta Gdańska oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział Wybrzeże. Jest to trzecia edycja konkursu, tegoroczna dotyczy inwestycji ukończonych w latach 2018-2019. W skład kapituły weszli przedstawiciele SARP oraz miasta. Celem konkursu jest promocja gdańskiej architektury poprzez ukazanie jej różnorodnego i ciekawego oblicza. Nagrody otrzymują wspólnie architekt, inwestor i wykonawca. Nagroda składa się z trzech elementów: statuetki, dyplomu oraz metalowej plakietki zawierającej nazwisko lub nazwę autora projektu (studia architektonicznego), inwestora i wykonawcy. Plakietka przeznaczona jest do wmurowania w fasadę nagrodzonego obiektu.

- Czym się kierowaliśmy jako kapituła? Podstawowym kryterium była oczywiście jakość architektury, ale również wartość dodana dla przestrzeni miasta, czyli miastotwórczy charakter tych projektów – zaznaczył Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent ds. inwestycji oraz przewodniczący kapituły. -Szukaliśmy tej wyjątkowości, która potem przez następne dziesięciolecia będzie wyróżnikiem w przestrzeni miejskich w Gdańsku.

-Ten konkurs jest bardzo ważny w kontekście przekazu pożądanych wzorców architektonicznych w mieście dbającym o rozwój z zachowaniem własnej tożsamości -zaznaczył  Paweł Wład. Kowalski, prezes SARP-oddział Wybrzeże. - Nie można uniknąć oddziaływania architektury na człowieka, zatem powstaje obowiązek by to oddziaływanie było budujące, podnoszące jakość życia, wyzwalające odczuwanie piękna jako stanu wywołującego wszystko co najlepsze w człowieku.

W tej edycji konkursu przyznano dwie pierwsze nagrody równorzędne oraz jedno wyróżnienie.

Granaria Wyspa Spichrzów - pierwsza nagroda

Zabudowa Granarii umiejscowiona jest przy ul. Chmielnej 3, na Wyspie Spichrzów w sercu miasta. Autorem projektu jest Studio Architektoniczne KWADRAT, inwestorem i wykonawcą Granaria Development Gdańsk Bis  Sp. z o.o.

W uzasadnieniu członkowie Kapituły podkreślili, że nagrodę przyznano za realizację współczesnej wizji zagospodarowania najbardziej eksponowanej pierzei Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Atrakcyjne uformowanie bryły, zastosowanie ażurowych elewacji z ruchomymi okiennicami oraz wkomponowanie zachowanych elementów budowli przywołują ducha sławnych spichlerzy. Otwarte dziedzińce umożliwiają optymalne oświetlenie pomieszczeń, szeroki wgląd na kanał Starej Motławy i podziwianie panoramy Gdańska. Po wieloletnich debatach, konkursach i negocjacjach w ramach przedsięwzięcia publiczno - prywatnego, Wyspa Spichrzów doczekała się obiektu śmiałego i odważnego, ale też uwzględniającego obowiązujące uwarunkowania historyczne. Projekt zabudowy został wybrany w konkursie architektonicznym zorganizowanym przez inwestora w 2015 r. Projektanci mieli za zadanie zaprojektować zabudowę na działkach po pięciu spichlerzach: trzech noszących imiona  „Sokół”, „Sarnia Głowa”, „Soli” i dwóch o nieustalonej nazwie. Zrezygnowano z zabudowy parceli po spalonym spichlerzu „Król Dawid” (na północ od spichlerza „Sokół”), którego teren włączono do ogólnodostępnego placu. Układ zabudowy zaproponowany przez projektantów odbiegał od pozostałych prac konkursowych. Architekci zrezygnowali z tworzenia zamkniętego bloku z wewnętrznym dziedzińcem doświetlającym głębokie trakty, a zaproponowali „grzebieniowy układ”  zachowujący podłużne formy spichlerzy.

Osiedle RIVERVIEW - pierwsza nagroda

Laureatem równorzędnej nagrody jest inwestycja pod nazwą Osiedle Riverview, zaprojektowana przez zespół projektantów APA Wojciechowski dla inwestora VASTINT POLAND i wykonana przez CFE POLSKA. Osiedle usytuowane jest w rejonie ulic Angielska Grobla i Na Stępce.

Kapituła uzasadniła swój wybór tym, że realizacja zespołu urbanistycznego umiejętnie wkomponowała się w historyczną tkankę miasta. Zaprojektowane pierzeje uwzględniają sąsiedztwo eklektycznych kamienic, wolno stojących ceglanych brył kompleksu filharmonii i kanału wodnego Na Stępce. W nowej zróżnicowanej zabudowie zastosowano naturalne i proekologiczne materiały podnoszące standard mieszkań i usług. Integrującą rolę w osiedlu pełni ogólnodostępny ogród wypełniony starannie dobraną zielenią i elementami małej architektury. Kameralny zespół Riverview znakomicie wzbogaca przestrzeń Śródmieścia Gdańska.

W skład nowego zespołu mieszkaniowego wchodzi siedem budynków o wysokości od czterech do sześciu kondygnacji, z jedną wspólną podziemną halą garażową. Zgodnie z wymogami ochrony historycznego układu urbanistycznego śródmieścia w elewacjach budynków znajdujących się od strony wschodniej i południowej zaznaczono historyczne podziały parcelacyjne. Architektura tych budynków nawiązuje swoją stylistyką do kamienic z przełomu wieku XIX/XX.

Dom Miejski MIDI

Wyróżnienie otrzymała realizacja przy ul. Niedziałkowskiego w dzielnicy Osowa – Dom Miejski MIDI, zaprojektowana przez „MIDI - pracownia architektoniczna”, a wykonana przez Firmę Ogólnobudowlaną BUDMAR Marek Modrzewski.

Jak czytamy w uzasadnieniu, wyróżnienie przyznano za realizację budynku mieszkalnego o wysokich walorach przestrzennych. Zwarta, betonowa bryła od strony drogi kontrastuje z rozrzeźbioną elewacją wzdłuż lasu. Walorem inwestycji są indywidualne rozwiązania bogatego programu funkcjonalno - przestrzennego wewnątrz willi oraz uszanowanie otaczającego krajobrazu leśnego.

Główną intencją projektantów było powiązanie architektury domu z otaczającą przyrodą. Sąsiedztwo ściany lasu ograniczyło obszar działki możliwy do zabudowy do trójkąta o wymiarach 14 m x 42 m x 47 m.

Kapituła nagrody 2018-2019 obradowała w składzie:

Rafał Janowicz (SARP)  

Grzegorz Rzepecki (SARP)

Jerzy Wolski (SARP)

Ryszard Gruda (PMG)

Edyta Damszel-Turek (PMG)     

Alan Aleksandrowicz (PMG)- przewodniczący Kapituły

Wśród nominowanych do nagrody znalazły się następujące realizacje:

  • Siedziba Pomorskiej Spółki Gazownictwa, ul. Wałowa 41/43
  • GRANARIA, Wyspa Spichrzów
  • Front Park, ul. Sadowa 21, 23, 25, 27
  • Riverview, ul. Na Stępce, Angielska Grobla
  • Dom miejski MIDI, Osowa, ul. Niedziałkowskiego
  • Stara Apteka, ul. Teatralna
  • Botanica Jelitkowo, ul. Bursztynowa