PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nagrodzone kompozycje muzyki chóralnej

W sobotę, 11 grudnia o godz. 19.30 w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku odbędzie się wyjątkowy koncert zatytułowany Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej. W repertuarze znalazły się utwory m.in. Krzysztofa Pendereckiego czy Henryka Mikołaja Góreckiego. Po raz pierwszy zabrzmią także kompozycje nagrodzone na 25. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova.

A
A

Nowa inicjatywa Polskiego Chóru Kameralnego – Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej to idea, przez którą ożywiony ma zostać proces powstawania ciekawej i wartościowej muzyki chóralnej. Taki cel przyświeca także konkursowi Musica Sacra Nova, który swoją tradycją sięga 1996 roku. Obecnie, dzięki prestiżowym nagrodom i szerokiemu gronu międzynarodowych partnerów, konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych kompozytorów z całego świata.

laboratorium_nowej_muzyki_sakralnej_mat_polski_chor_kameralny_1_

Koncert w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, prezentować będzie utwory młodych kompozytorów z Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii (do 35 roku życia), które zwyciężyły w 25. konkursie kompozytorskim Musica Sacra Nova. Podczas wydarzenia przyznane zostaną także nagrody za 2021 rok. 

Utwory nagrodzone na 25. Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova:

  • I nagroda - Andreu Diport: O vos omnes,
  • II nagroda - Paolo Orlandi: In paradisum,
  • III nagroda - Michał Malec: Rorate caeli.

Formuła „laboratorium”, która wprowadzona została do nazwy projektu, oznacza, że uruchomiony i wzmocniony zostanie proces poszukiwania i powstawania nowych brzmień i nowych rozwiązań formalnych (budowa utworu, obsady wokalne i instrumentalne). Konfrontowane i zestawiane ze sobą mają być utwory sakralne uznanych kompozytorów współczesnych, Profesorów Laboratorium, takich jak Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Moryto, Marian Sawa z utworami najmłodszych polskich  kompozytorów, Studentów Laboratorium, którzy urodzili się w drugiej połowie XX w. lub już w XXI wieku.

Bilety w cenie:

  • 20 złotych (ulgowy)
  • 30 złotych (normalny)

Do nabycia za pośrednictwem portalu Bilety24 i na 30 minut przed koncertem w Katedrze

Szczegóły dotyczące konceru dostępne są na stronie Polskiego Chóru Kameralnego oraz na facebookowej stronie wydarzenia.

Patryk Rosiński (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy