Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Motyla nagroda Uphagena

Dr Marta Skowron Volponi, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, została laureatką Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w piątek, 1 marca o godz. 12.00 w Domu Uphagena w Gdańsku (ul. Długa 12). Wyróżnienie to wręczy pełniąca funkcję prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

A
A

Dr Marta Skowron Volponi jest absolwentką Studium Doktoranckiego z Biologii, Ekologii i Mikrobiologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest entomologiem. W ramach pracy doktorskiej połączyła nowatorskie metody analizy trajektorii lotu owadów, badań charakterystycznych fragmentów DNA motyli oraz wysokiej jakości dokumentacji filmowej i fotograficznej z klasycznymi badaniami morfologii (budowy) i taksonomii (klasyfikacji) tropikalnych motyli z rodziny przeziernikowatych, imitujących pszczoły lub osy. Laureatka dotąd opisała trzy gatunki motyli nowych dla nauki (z lasów tropikalnych Malezji i Tajlandii) oraz odkryła ponownie czwarty, znany dotąd tylko z jednego okazu muzealnego liczącego ponad 130 lat. Właśnie to ostatnie odkrycie przyniosło największy rozgłos. Dr Marta Skowron Volponi za swoje największe naukowe osiągnięcie uważa udowodnienie, że przezierniki imitują swoje modele (pszczoły lub osy) nie tylko morfologicznie, ale także latając w podobny sposób, kreśląc podobne trajektorie. Prezentacja ustna o tych badaniach, którą wygłosiła na największej w Europie konferencji entomologicznej (XI European Congress of Entomology, Neapol, Włochy, prawie 1000 uczestników), wygrała nagrodę za jedną z pięciu najlepszych prezentacji doktorantów. Dr Skowron Volponi swoje badania najczęściej przeprowadza w terenie. Dzięki temu jej publikacje to nie tylko techniczne opisy morfologii motyli, ale także wgląd w ich „codzienne życie”, opisany i ukazany w unikatowych filmach. W latach 2012–2018 dr Skowron Volponi poprowadziła siedem ekspedycji do lasów tropikalnych Malezji i Tajlandii.

Laureatka decyzją kapituły nagrody otrzymała nagrodę za „oryginalne, autorskie podejście do badań z zakresu entomologii – lepidopterologii i znaczące osiągnięcia naukowe z zakresu mimikry behawioralnej oraz opisanie trzech nowych dla nauki gatunków motyli z  rodziny przeziernikowatych”.

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena to najważniejsze wyróżnienie na Pomorzu dla młodych badaczy. Jej laureatami zostają studenci i absolwenci gdańskich uczelni wyższych, którzy mają nie więcej niż 30 lat. Do tej pory nagrodą wyróżniono 28 młodych naukowców. Przyznawana jest w dwóch kategoriach: nauk humanistycznych i społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. W tym roku nie zgłoszono żadnej kandydatury do pierwszej z kategorii, do drugiej zaś wpłynęło pięć wniosków.

Dr M. Volponi nie jest jedyną laureatką absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Do tego grona wcześniej dołączyli: dr Sławomir Antkiewicz (2003), dr Oktawian Nawrot (2004), dr Karol Horodecki i dr Monika Bokiniec (2006), dr Kamil Zeidler (2007), dr Michał Harciarek (2008), dr Paweł Antonowicz i dr Robert Łyżeń (2009), dr Sylwia Freza i dr Magdalena Giers (2011), mgr Jakub Szlachetko (2012), mgr Piotr Kitowski (2013), dr Anna Klimaszewska i dr Marta Kolanowska (2014), mgr Wacław Kulczykowski (2016), mgr Piotr Zieliński (2017).

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy