Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Morska Szkoła Podstawowa w Gdańsku otrzyma imię słynnego podróżnika, Aleksandra Doby

Znany na świecie polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca Aleksander Doba będzie patronem Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Ujeścisku. Uroczystości z udziałem podróżnika i jego żony rozpoczną się w Gdańsku w środę, 24 października.

A
A

Główna uroczystość nadania placówce imienia odbędzie się w czwartek, 25 października o godz. 10.00 w szkole przy ul. Rogalińskiej 17. Weźmie w niej udział prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.


W środę w godzinach od 13 do 14.30 podróżnik wraz z grupą około 28 uczniów weźmie udział w spływie kajakowym Motławą (start i meta z Przystani Żabi Kruk). Tego samego dnia o godz. 18.00 w szkole Aleksander Doba spotka się ze uczniami, rodzicami i mieszkańcami dzielnicy.

 

Przygotowania do nadania szkole imienia trwają od początku bieżącego roku szkolnego. Uczniowie podczas lekcji wychowawczych poznają historię podróżnika. W klasach powstają okolicznościowe gazetki poświęcone kajakarzowi oraz plakaty.


Na stronie Morskiej Szkoły Podstawowej w Gdańsku powstała też zakładka poświęcona przyszłemu patronowi. Aleksander Doba to polski podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Również jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy