PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Młodzi, utalentowani artyści z nagrodami

Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznano po raz 22. Laureatami zostali: Zuzanna Dolega, artystka wizualna, Emil Miszk, muzyk i kompozytor oraz Ada Zielińska, graficzka i ilustratorka, do której trafiła także nagroda publiczności.

A
A

22. galę przyznania Nagrody, w sali suwnicowej Klubu Żak prowadziła Małgorzata Brajner, aktorka Teatru Wybrzeże. Dorobek artystyczny i biogramy siedmiu nominowanych artystów zaprezentowano w trakcie animowanej prezentacji autorstwa Katarzyny Łygońskiej z muzyką Piotra Kalińskiego. Podczas wydarzenia nie zabrakło także słów skierowanych do młodych twórców od Moniki Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska, do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Dzisiaj poznamy laureatki i laureatów Nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Osoby, które dołączą do naszego panteonu skazanych na sukces. Cenię waszą artystyczną energię, podziwiam to, że odzieracie nasze spojrzenie na świat z konwenansów, wzbogacacie nasze życie i pokazujecie nam to, czego nie dostrzegamy na co dzień, a co jest nam niezbędne, aby się rozwijać. Bardzo wszystkim gratuluję - mówiła prezydent Monika Chabior.

Gala Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, fot Grzegorz Mehring
Gala Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, fot Grzegorz Mehring

Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest gdańskim artystom do 35. roku życia za osiągnięcia z ostatnich trzech lat. W tym roku do kapituły konkursowej wpłynęło 19 wniosków. Nagroda, poza statuetką autorstwa Tomasza Radziewicza i dyplomem autorstwa Marka Rogali, ma także wymiar finansowy i wynosi 10 000 zł.

22. edycja Nagrody zyskała trzech laureatów, którymi są Zuzanna Dolega, artystka wizualna, Emil Miszk, muzyk jazzowy i kompozytor oraz Ada Zielińska, graficzka i ilustratorka, do której trafiła także nagroda publiczności.

Wszyscy nominowani w konkursie otrzymali bukiety kwiatów. Nagrodę w imieniu Zuzanny Dolegi odebrał jej ojciec. 

Trzech nagrodzonych wybrała kapituła konkursu pod przewodnictwem Andrzeja Stelmasiewicza złożona z przedstawicieli Urzędu Miejskiego, uczelni wyższych, laureatów ubiegłorocznego konursu i przedstawicieli mediów. Czwarty laureat wybierany był w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto poprzez głosowanie publiczności. W tym roku publiczność była zgodna z Kapitułą, a nagroda trafiła do ilustratorki Ady Zielińskiej.

- Gdańsk to fantastyczne miasto pełne utalentowanych twórców. W tym roku do kapituły konkursowej wpłynęło kilkanaście zgłoszeń, spośród nich wybraliśmy siedem osób i moim zdaniem każda z nich zasługuje na nagrodę. Finalnie musieliśmy wybrać tylko troje laureatów, jednak warto poamiętać, że już sama nominacja jest ogromnym wyróżnieniem - mówił Andrzej Stelmasiewicz, radny Miasta Gdańska, przewodniczacy kapituły konkursowej.  

Skład Kapituły konkursowej 2021:

  • Andrzej Stelmasiewicz – przedstawiciel Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska - przewodniczący kapituły
  • Barbara Frydrych - dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury
  • Ewa Adamska - kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury w Biurze Prezydenta ds. Kultury UMG
  • prof. Krzysztof Polkowski - rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
  • prof. Ryszard Minkiewicz - rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku
  • dr hab. Arnold Kłonczyński - Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia
  • Filip Ignatowicz -  laureat Nagrody za rok 2019
  • Joanna Czaplewska - laureatka Nagrody za rok 2019
  • Jakub Knera - przedstawiciel mediów
  • Anna Umięcka - przedstawicielka mediów

Laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2020

Zuzanna Dolega - absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w technice pirografii – wypalania ogniem lub żarem w podłożu i zgodnie z wywiadem opublikowanym w 2020 roku jest prawdopodobnie jedyną osobą w Polsce używającą tej techniki. Ogień jako narzędzie pracy łączy ze sztuką papieru, tkaniną, instalacjami i kolażem. Badawczo-artystycznie zajmują ją również zagadnienia związane z neuroestetyką oraz synestezją w sztuce i arteterapią. Brała udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Jej prace prezentowane były m.in. w Niemczech, Tunezji oraz Japonii.

Emil Miszk - trębacz kompozytor jazzowy założyciel kwintetu Algorhythm, oktetu Emil Miszk & The Sonic Syndicate, współtwórca wielu formacji związanych z trójmiejskich środowiskiem muzycznym. Wykładowca przedmiotu Eksperymentalne Combo Jazzowe na kierunku Jazz i
Muzyka Estradowa w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Laureat wielu konkursów. Otrzymał nagrodę Akademii Fonograficznej FRYDERYK w kategorii Jazzowy Debiut Roku za album „Don't Hesitate! Prowadzi bardzo bogate życie koncertowe i świetnie odnajduje się na wielu płaszczyznach muzycznych.

Ada Zielińska - absolwentka Warszawskiej i Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką i ilustracją, współtworzy Hardziej Studio, studio graficzne specjalizujące się w projektowaniu okładek albumów, identyfikacji wizualnych, książek, wystaw itp. Jej prace charakteryzuje autorski styl, łączący nowoczesność z nostalgią lat 70. i 80. Choć większość prac Ady powstaje w środowisku cyfrowym, to autorka nie ukrywa swojego zamiłowania do technik analogowych i sięga po nie, gdy nadarzy się ku temu okazja. Swoją wiedzą i pasją dzieli się z innymi, prowadząc warsztaty i webinary. Ma na koncie współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Adobe, Netflix, Levi’s, Cd Projekt Red, Fast Company Magazine, New Scientist Magazine, Asus, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Computer History Museum w Kalifornii, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku i Galeria miejska BWA w Bydgoszczy

W tym roku do Nagrody nominowani byli także: Marianna Grabska, Rafał Kłoczko, Anna Rocławska-Musiałczyk i Sandra Szwarc.

Transmisja z gali dostępna jest na stronie internetowej Klubu Żak