PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Miniatura zmierzy się z Reymontowskim „Buntem”

Miniatura zmierzy się z Reymontowskim „Buntem”
W sobotę, 24 marca o godz. 17.00 w Teatrze Miniatura odbędzie się prapremiera ostatniej powieści Władysława Reymonta „Bunt”. Za adaptację tekstu oraz reżyserię odpowiada Jakub Roszkowski, twórca m.in. cieszącego się niezmienną sympatią widzów spektaklu „Krzyżacy”. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 12 roku życia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

– Dla mnie „Bunt” to utwór o potrzebie wolności, mówienia „nie” w słusznej sprawie – opowiada reżyser Jakub Roszkowski – ale też o potrzebie panowania, o tym, jak zbyt duża władza prowadzi do terroru, jak deprawuje nawet dobrze myślących. To głęboki, psychologiczny portret Odrzuconego. Opowieść o deformacji pięknej idei, która się wypacza, parszywieje.

Do współpracy Roszkowski zaprosił znakomite grono artystów. Scenografię projektuje Maciej Chojnacki, autor ponad 40 scenografii do spektakli m.in. Adama Nalepy, Grzegorza Wiśniewskiego, Krzysztofa Rekowskiego czy Moniki Strzępki. Bardzo ważnym w spektaklu ruchem scenicznym zajmuje się duet z DzikiStyl Company – zawodowi tancerze i choreografowie Wioleta Fiuk i Patryk Gacki, szerokiej publiczności znani m.in. z programów You Can Dance (Wioleta Fiuk wygrała 3. edycję) i Got to Dance. Tylko Taniec (razem wygrali 3. edycję). Z kolei muzykę tworzy ceniony w Polsce i na świecie kompozytor, skrzypek, autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów Stefan Wesołowski, nominowany do Paszportów „Polityki” 2017 za album „Rite of the End” – laureat tegorocznej nagrody Splendor Gedanensis.

Wiola Fiuk i Patryk Faraon Gacki z DzikiStyl Company tworzą ruch sceniczny do Buntu

Polski „Folwark zwierzęcy”?

Ukochany wcześniej pies Rex zostaje zraniony i wyrzucony z gospodarstwa. Ukrywa się, poluje, rozmawia z domowymi i dzikimi zwierzętami o trudach i niesprawiedliwości, o pięknych, dalekich krajach, gdzie na pewno jest lepiej. Wspomina, marzy, walczy o swoje miejsce… i planuje bunt. Bunt zwierząt przeciwko ludziom.

„Bunt” to ostatnia – wydana 21 lat przed „Folwarkiem zwierzęcym” George’a Orwella – powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta. Powieść różniąca się znacznie od jego dotychczasowego dorobku, połączenie baśni i antyutopii. W PRL-u zakazana, dziś bardzo mało znana.

O artystach

Jakub Roszkowski – adaptacja i reżyseria

Reżyser, dramaturg, dramatopisarz. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od września 2016 roku kierownik literacki Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. W latach 2007–2015 pracował jako dramaturg w Państwowym Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Wyreżyserował spektakle: „Stalker”, „Wielka improwizacja” (oba w Teatrze Wybrzeże), „Lepszy świat” (Lubuski Teatr), „Wesele”, „Księga dżungli” (oba w Teatrze im. H. Ch. Andersena), „Krzyżacy” (Miejski Teatr Miniatura), „Rabacja” (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie). Jako dramaturg współpracuje m.in. z Grzegorzem Wiśniewskim i Adamem Nalepą. Wystawione zostały dodatkowo jeszcze trzy jego dramaty: „Morze otwarte”, „Zielony mężczyzna” i „W popielniczce diament”. Laureat nagród w konkursie Klasyka Żywa za adaptację powieści „Faraon” Bolesława Prusa i za reżyserię „Wesela” i „Krzyżaków”. „Krzyżacy” zdobyli również nagrodę główną XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, nagrodę publiczności 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych KLASYKA POLSKA oraz nagrodę VII Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela.

Jakub Roszkowski, reżyser spektaklu

Maciej Chojnacki – scenografia

Scenograf, absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej poznańskiej ASP. Zadebiutował w 2001 roku, a od tej pory stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do niemal 100 spektakli. Stale współpracuje z Piotrem Kruszczyńskim (m.in. „Odejście głodomora”, „Nie/boska komedia. Rzecz o krzyżu”), Jarosławem Tumidajskim (m.in. „G®upa Laokoona”, „Pan Tadeusz”, „Solaris”), Wiktorem Rubinem (m.in. „Orgia”, trylogia „Joanna Szalona”, „Caryca Katarzyna” i „Hrabina Batory”), Janem Klatą (m.in. „Fanta$y”, „Sprawa Dantona”, „Transfer”, „Trylogia” i „Do Damaszku”) i Marcinem Liberem (m.in. „Być jak Steve Jobs” oraz „Wesele”). Laureat wielu nagród artystycznych m.in. nagrody za scenografię do „Sprawy Dantona” na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska, na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów BOSKA KOMEDIA oraz na Festiwalu KONTAKT, nominowany do Paszportów Polityki w 2012 roku.

Wioleta Fiuk i Patryk Gacki – ruch sceniczny

Zawodowi tancerze oraz choreografowie, założyciele teatru tańca DzikiStyl Company, który działa w Trójmieście od 2010 roku. To teatr, w którym  poszukują równoważności między tańcem fizycznym, a ruchem codziennym. Interesuje ich ruch jako świadoma kompozycja. To twórczość kompilacyjna, łącząca różne elementy i treści z różnych styli tańca i kierunków artystycznych. Tworzą autorskie spektakle, wśród których warto wymienić  m.in. „Streetwise”, „The Pale Fox”, „7.2”, „Wacław N”, „Paskudne pocztówki”, które pokazywane były na wielu festiwalach tańca oraz „Radio Żelaza”  i „Uchodźców/ Testigo dokumentary”, które zostały uznane w rankingu „Gazety Świętojańskiej” za najlepsze spektakle teatru tańca na Pomorzu w 2016 i 2017 roku. Ponadto Fiuk i Gacki opracowują ruch sceniczny w teatrach dramatycznych. Do tej pory współpracowali z Jakubem Roszkowskim „Wielka Improwizacja” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), „Lepszy świat” (Teatr Lubuski w Zielonej Górze), Adamem Nalepą „Faraon”, „Nie-Boska Komedia” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), „Kupiec wenecki” (Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu), „Zemsta” (Teatr Zagłębia w Sosnowcu), „Krwawe gody” (Teatr Muzyczny w Gdyni), Zbigniewem Brzozą „Do komina Murzyna, Murzyna!” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), Adamem Orzechowskim „Mary Page Marlowe” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku) i innymi reżyserami teatralnymi i telewizyjnymi.

Stefan Wesołowski – muzyka

Kompozytor, skrzypek i producent muzyczny związany z amerykańską wytwórnią płytową Important Records (Coil, Merzbow, Jozef Van Wissem, Eliane Radigue), francuską Ici D'ailleurs (Matt Elliot, Chapelier Fou, Dalek, Yann Tiersen) i brytyjskim wydawcą Mute Song (Nick Cave, Swans, Max Richter, Jóhann Jóhannsson). Absolwent Academie Musicale de Villecroze (Francja). Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców, J&A Solo Bach Competition w Londynie, Johannes Brahms Wettbewerb w Poertschach (Austria). Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego, Miasta Gdańska, Fundacji Anne Gruner Schlumberger w Paryżu i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2016 roku nominowany do nagrody Splendor Gedanensis oraz nagrody Sztorm Roku w kategorii „Człowiek roku” za napisanie muzyki do filmu „Listen To Me Marlon” w reż. Stevana Rileya oraz za reedycję debiutanckiej płyty nakładem francuskiego wydawnictwa Ici D'ailleurs. Ma na swoim koncie trzy autorskie albumy. W 2008 roku nakładem Gusstaff Records/Fundacja Pointa, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, ukazała się w Polsce debiutancka „Kompleta” – utwór napisany do tekstów brewiarzowych na dwa głosy, kwartet smyczkowy i elektronikę. W październiku 2013 podczas festiwalu Unsound miała miejsce premiera kolejnego albumu artysty – „Liebestod”. Wydany przez wytwórnię Important Records materiał spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem międzynarodowej krytyki. Wpływowy amerykański portal Indie Shuffle nazwał album „prawdziwym narkotykiem”, kanadyjski magazyn „Tektura” „prowokacyjnym, zaskakującym i poruszającym”, holenderski Caleidoscoop „zapierającym dech w piersiach arcydziełem”. 28 kwietnia 2017 roku miała miejsce premiera nowego albumu artysty, „Rite of the End”, która ukazała się wspólnym nakładem Mute Song i Ici D'ailleurs. Otrzymuje znakomite recenzje w prasie polskiej i zagranicznej – brytyjski UNUT pisze o niej „Horribly satisfying! 8/10”, a Bartek Chaciński w „Polityce” nazwał ją „jedną z przyszłych polskich płyt roku”. Tuż po nominacji Stefana do Paszportów Polityki, „Rite of the End” została wybrana przez „Wyborczą” Płytą Roku 2017.

Wesołowski jest także twórcą muzyki do wielu spektakli teatralnych („Proces 2.0” Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie 2014; „Feniks leci do słońca” Teatru Ludowego w Krakowie 2014, „Maria Stuart” Teatru Wybrzeże w Gdańsku 2014, „Dobrze żyjcie, to najlepsza zemsta” Teatru Żydowskiego w Warszawie 2016 oraz „Triumf woli” Narodowego Starego Teatru w Krakowie 2016), instalacji artystycznych i filmów. W styczniu 2015 roku podczas Sundance Festival miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o Marlonie Brando, „Listen To Me Marlon” w reżyserii Stevana Rileya i z oryginalną ścieżką dźwiękową autorstwa Stefana Wesołowskiego. Magazyny „Rolling Stone”, „Time” oraz „Variety” uznały obraz za jeden z najważniejszych akcentów festiwalu. Film otrzymał nominację do nagród brytyjskiej akademii filmowej BAFTA oraz znalazł się na krótkiej liście do Oscarów.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowy
Anna Iwanowska - najnowsze