Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Gdańsku

Niebawem będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku gdańskie obchody przypadną na dwa dni. W niedzielę, 27 stycznia o godz. 17.00 w Nowej Synagodze (ul. Partyzantów 7) odbędzie się debata „Ledaber. Rozmowy o Holokauście”, natomiast w poniedziałek, 28 stycznia o godz. 10.00 – podobnie jak przed rokiem – przy pomniku Kindertransportów odbędą się główne uroczystości. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

A
A

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiono w 2005 roku. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zadecydowało, że upamiętniona w ten sposób zostanie data 27 stycznia, czyli dzień wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W niedzielę obchody Dnia Pamięci rozpoczniemy od debaty „Ledaber. Rozmowy o Holokauście”, w której udział wezmą Jakub Petelewicz, historyk, sekretarz Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN, i Robert Szuchta, autor podręcznika "1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki". Moderatorem debaty będzie Michał Rucki, prezes Fundacji Jewish Community Centre Gdańsk. Słowo ledaber w języku hebrajskim oznacza „rozmawiać, mówić”.

W poniedziałek, 28 stycznia o godz. 10.00 przy pomniku Kindertransportów natomiast odbędą się główne uroczystości, w których udział wezmą: pełniąca obowiązki prezydenta Aleksandra Dulkiewicz, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, osoby działające na rzecz ofiar Holokaustu oraz artyści. Mocnym akcentem będzie zaśpiewana w języku hebrajskim modlitwa „Avinu Malkejnu” oraz modlitwa społeczności żydowskiej za niemal pięć milionów ofiar Shoah.

Pierwszy raz tę formę obchodów zainaugurowano z inicjatywy śp. prezydenta Pawła Adamowicza w zeszłym roku. Tegoroczny Dzień Pamięci w Gdańsku organizowany przez Miasto, Gminę Wyznaniową Żydowską w Gdańsku, Fundację Jewish Community Centre Gdańsk i Fundację Kultury Zbliżenia.

Program ramowy obchodów:

27 stycznia 2019, godzina 17.00, Aula Nowej Synagogi, ul. Partyzantów 7

Debata Ledaber. Rozmowy o Holokauście

28 stycznia 2019, godzina 10.00  przy Pomniku Kindertransportów

na placu przed dworcem kolejowym Gdańsk Główny

uroczyste obchody Dnia Pamięci

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy