Metalowym śrutem w jezdnię ul. Słowackiego
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Metalowym śrutem w jezdnię ul. Słowackiego

Metalowym śrutem w jezdnię ul. Słowackiego
W czwartek 7 lipca rozpocznie się śrutowanie nawierzchni ul. Słowackiego. Prace obejmować będą 2 km leśny odcinek od Niedźwiednika w kierunku Matarni i odbywać się będą w nocy. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, zabieg zakończony zostanie 16 lipca.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Technologia śrutowania polega na zwiększeniu szorstkości jezdni. Stosowane do tego samobieżne urządzenie wyrzuca z siebie metalowy śrut, który uderza z odpowiednią siłą w nawierzchnię. W ten sposób tworzy jej nową makro i mikrostrukturę. Poddana uszorstnianiu droga zwiększa swoją przyczepność, co w efekcie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Bezwzględnie należy jednak pamiętać, że podstawą bezpieczeństwa jest dostosowanie się do ograniczenia prędkości (na leśnym odcinku ul. Słowackiego to 70 km/h), warunków panujących na drodze i zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Uszorstniony zostanie 2 km tzw. leśny odcinek ul. Słowackiego - od Niedźwiednika w kierunku Matarni. Przeprowadzenie śrutowania nawierzchni zaplanowano między 7 a 16 lipca 2022 r. Prace nie będą wiązały się z większymi utrudnieniami dla kierowców. Realizowane będą etapami w godzinach wieczornych i nocnych. Przejezdny będzie zawsze jeden pas ruchu.

Podane termin robót może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne. Do prawidłowego przebiegu procesu nawierzchnia jezdni powinna być sucha. W czasie opadu deszczu prace nie mogą być prowadzone.

To już kolejne śrutowanie jezdni

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni po raz pierwszy sięgną po metodę śrutowania w 2017 r. Wówczas poprawialiśmy przyczepność leśnego fragmentu ul. Słowackiego w przeciwnym kierunku, bo od Matarni w dół. Rok później - w 2018 r. zabieg przeprowadzono na ulicach Świętokrzyskiej i Spacerowej. Nie bez przyczyny wytypowane zostały te lokalizacje, właśnie tam dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych.