PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Masz życiowy problem – pomoże doradca obywatelski!

Masz życiowy problem – pomoże doradca obywatelski!
Jesteś w sporze z sąsiadem lub konflikcie z rodziną? A może masz zadłużenie i widmo komornika u drzwi? Jeśli nie radzisz sobie z życiowymi kłopotami, możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy doradcy obywatelskiego w Gdańsku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

To forma wsparcia dostępna dla każdej osoby, która złoży oświadczenie o niemożności pokrycia kosztu wizyty u prawnika. Kwestię reguluje znowelizowana ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, która wprowadziła od tego roku m.in. bezpłatne poradnictwo obywatelskie. W Gdańsku, na zlecenie i przy koordynacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, działają cztery punkty świadczące takie wsparcie. Prowadzą je organizacje pozarządowe. Dyżurujący tam doradcy są doświadczeni, przeszkoleni m.in. w zakresie spraw obywatelskich. Obejmują zindywidualizowanym wsparciem potrzebujące osoby. W razie potrzeby sporządzają plan działania i wspierają człowieka w jego wdrożeniu. Pomagają też w samodzielnym, skutecznym rozwiązaniu problemu. Kierują także do właściwych instytucji udzielających kompleksowego wsparcia. Pomagają w szczególności w sprawach mieszkaniowych, dotyczących zadłużenia oraz zabezpieczenia społecznego. Doradzają w kwestiach rodzinnych, dotyczących świadczeń społecznych, niepełnosprawności, stosunków międzyludzkich np. w sporach sąsiedzkich. Nie tylko gdańszczanki i gdańszczan zachęcamy do skorzystania z tej bezpłatnej formy wsparcia. Jest ona dostępna także dla osób odwiedzających Gdańsk.

- Dbamy o to, by taka pomoc była dostępna dla każdego uprawnionego i potrzebującego człowieka – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Uwaga!

Do doradców obywatelskich obowiązują zapisy, m.in. pod numerem tel. 58 342 31 88, w godzinach od 10.00 do 14.00, od pon. do piąt. (MOPR w Gdańsku) lub email: pomocprawna@mopr.gda.pl

Rejestracja na wizytę także przez formularz on-line, dostępny na stronie: www.mopr.gda.pl (w zakładce: nieodpłatna pomoc prawna - rejestracja).

Można się także zapisać bezpośrednio, np. dzwoniąc do wybranego punktu poradnictwa obywatelskiego w mieście (poniżej wykaz).

Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Gdańsku

· Instytut Aktywizacji Regionów, ul. Zakopiańska 40, Siedlce:

poniedziałek - piątek w godz. 8.00-12.00; zapisy: tel. 572 382 444, email: bppkalendarz@gmail.com

· Instytut Aktywizacji Regionów, ul. Kisielewskiego 12, Strzyża:

poniedziałek - piątek w godz. 12.15-16.15; zapisy: tel. 572 382 444, email: bppkalendarz@gmail.com

· Stowarzyszenie Akcja Społeczna SAS, ul. Wyzwolenia 49, Nowy Port:

pon., wt., czw., piąt. w godz. 15.00-19.00, środa 12.30-16.30; zapisy: tel. 517 939 716, email: nowyport.sas@o2.pl

· Stowarzyszenie Akcja Społeczna SAS, ul. Północna 5, Brzeźno:

pon., śr., czw., piąt. w godz. 15.00-19.00, wtorek godz. 9.00-13.00; zapisy: tel. 517 939 797, email: brzezno.sas@o2.pl