PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Kto zostanie Młodym Twórcą Kultury 2018?

Kto zostanie Młodym Twórcą Kultury 2018?
W piątek, 30 listopada o godz. 19.00 w Klubie Żak przekonamy się, kto otrzyma Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury oraz Nagrodę Publiczności. W ubiegłym roku laureatami zostali: Kamil Kocurek, Klaudiusz Grabowski, Michał Jaros oraz Zespół Algorhythm.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nagroda dla Młodych Twórców została po raz pierwszy przyznana w 2000 roku. W trakcie osiemnastu edycji uhonorowano ponad 100 artystów. Są to osoby, które mimo młodego wieku (laureaci nie mogą mieć więcej niż 35 lat), mają na koncie artystyczne osiągnięcia bądź już niedługo staną się znanymi twórcami. Trzech laureatów tradycyjnie wskaże Kapituła nagrody, w składzie  której w tym roku zasiedli: Marek Bumblis – przewodniczący Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska poprzedniej kadencji, prof. zw. dr hab. Marek Rocławski – przedstawiciel Akademii Muzycznej w Gdańsku – prorektor ds. artystycznych i współpracy z zagranicą; dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG – przedstawiciel Uniwersytetu Gdańskiego – prorektor ds. studenckich, Ewa Adamska – Kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Biura Prezydenta ds. Kultury, Emil Miszkreprezentujący Zespół Algorhythm,  Klaudiusz Grabowski, Michał Jaros, Kamil Kocurek – ubiegłoroczni laureaci; Małgorzata Muraszko – przedstawicielka działu Kultura Gazety Wyborczej Oddział Trójmiasto, oraz Ewa Palińska – przedstawicielka działu Kultura portalu Trójmiasto.pl.

Każdy z laureatów otrzyma nagrodę finansową w wysokości 10 tys. złotych, dyplom przygotowany przez Annę Gawron (absolwentkę kierunku Grafika ASP w Gdańsku) oraz statuetkę zaprojektowaną przez Tomasza Radziewicza, laureata nagrody Młodych z 2001 roku.  

Podczas uroczystości zostaną zaprezentowane sylwetki wszystkich nominowanych. Wizualizacje przygotowało Nylon Studio we współpracy z Katarzyną Łygońską. Muzykę towarzyszącą przygotował Adam Witkowski, laureat nagrody Splendor Gedanensis.

Po oficjalnej części gali odbędzie się koncert jednego z nominowanych: Tomasza Chyły Quintetu (godz. 21.00), który zaprezentuje premierowi materiał „Circlesongs”, która została dofinansowana przez Miasto Gdańsk. Kwintet wystąpi w składzie Tomasz Chyła – skrzypce, Piotr Chęcki – saksofon, Szymon Burnos – fortepian, Konrad Żołnierek – kontrabas i Sławomir Koryzno – perkusja.  

Nominowani do tegorocznej Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury:

Piotr BIEDROŃ (ur.1987) Jeden z najbardziej uzdolnionych polskich aktorów młodego pokolenia. Od 2011 roku występuje na deskach Teatru Wybrzeże, gdzie współpracuje z najważniejszymi reżyserami teatralnymi w Polsce m.in. Adamem Orzechowski, Eweliną Marciniak, Janem Klatą, Marcinem Liberem, Grzegorzem Wiśniewskim, Pawłem Aignerem. W ciągu ostatnich lat wykreował szeroko komentowane role w spektaklach Teatru Wybrzeże oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W 2017 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Festival Francophone Namur w Belgii,  a w roku 2018 Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza.

Nominowany za spektakularną rolę marynarza w spektaklu Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta w reżyserii Adama Orzechowskiego

Tomasz CHYŁA (r. 1989) Skrzypek, dyrygent, kompozytor. W grudniu 2016, z zespołem Tomasz Chyła Quintet, zdobył Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie. W maju 2017, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała ich debiutancki album Eternal Entropy,  a w październiku 2018 ta sama wytwórnia wydała kolejną płytę kwintetu pt. Circlesongs. W 2016 roku, została wydana jego autorska książka Historia chóru Pięciolinia. Jest dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą  Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster” w Strzepczu. W ostatnich latach zdobywał najwyższe laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych z zespołem wokalnym Art’n’Voices oraz jako dyrygent jednego z najbardziej zasłużonych chórów na Pomorzu - Chóru Mieszanego „Catores Veiherovienses”.

Nominowany za znakomicie przyjętą debiutancką płytę Eternal Entropy Tomasz Chyła Quintet oraz zdobycie Grand Prix prestiżowego 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie. 

Marta FLISYKOWSKA (ur. 1985) Projektantka, kuratorka, wykładowczyni. Jest adiunktem na Wydziale Architektury i Wzornictwa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie współprowadzi pracownię Designu Eksperymentalnego. Jako projektantka zajmuje się projektowaniem wyglądu produktów oraz technologiami przyrostowymi - drukiem 3D. Obecnie realizuje marzenia związane z projektowaniem dla sektora kosmicznego. Zwolenniczka interdyscyplinarności, jej projekty łączą wiedzę techniczną z naukami społecznymi i często dotyczą lokalnych wartości. Natomiast jej kuratorskie wystawy poświęcone są spekulacjom na temat tego, co nas czeka w przyszłości.

Nominowana za interdyscyplinarny spekulatywny projekt Who nose? Transhumanistyczne spekulacje związane ze zmianą fizjonomii po zasiedleniu Marsa (2018) wystawiony na MUSEO DEL TRAJE w Madrycie na międzynarodowej wystawie towarzyszącej konferencji oraz prezentowany na 2nd International Conference on 3D Printing Technology and Innovations  w Londynie.

Magdalena GORZELAŃCZYK (ur. 1992) Aktorka teatralna i filmowa. Od 2017 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Pracowała z takimi reżyserami jak Adam Orzechowski (debiut), Ewelina Marciniak, Marcin Liber czy Jan Klata. Od 2017 roku absolwentka wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - Filia we Wrocławiu. Laureatka Nagrody Aktorskiej na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu Szantaż w reżyserii Eweliny Marciniak oraz Nagrody indywidualnej Prezydenta Miasta Wrocławia za najlepszy dyplom wśród uczelni artystycznych.

Nominowana za brawurową rolę Jadwigi w spektaklu Śmierć białej pończochy w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Patryk HARDZIEJ (ur. 1989) Działający międzynarodowo, multidyscyplinarny ilustrator, projektant grafik oraz researcher. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założyciel kursów pod patronatem Karola Śliwki „Sztuka Projektowania”. Jest pomysłodawcą i kuratorem Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, międzynarodowej wystawy polskiego designu, która odbyła się w sześciu krajach i została nagrodzona "Projektem Roku 2016”. Ma na koncie współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, New Scientist Magazine, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.

Nominowany za kompleksową identyfikację wizualną Gdańskich Targów Książki – 2018, która zdobyła najważniejszą polską nagrodę w dziedzinie projektowania graficznego KTR (Klub Twórców Reklamy) w kategorii "LOGO" oraz za monograficzną wystawę Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci.

Natalia URYNIUK (ur. 1990) Graficzka, doktorantka, wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Wystawiała swoje prace w galeriach m.in. w Kuala Lumpur, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie, czy Singapurze. Reprezentowała Polskę jako artystka na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi (2018), gdzie Polska była Gościem Honorowym. Jest autorką ilustracji do książek: Na Tropach Kaszub, Zabaw się w Gdańsku, Balticarium – bałtycki zeszyt ćwiczeń oraz Balticarium – morskie zabawy.

Nominowana za autorski projekt artystyczno-edukacyjnej wielojęzycznej platformy internetowej Balticarium.com na temat zwierząt Bałtyku, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku (2016), patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna WILCZEWSKA (ur. 1984)  Dyrygentka młodego pokolenia wyróżniająca się niezwykłą otwartością na wykonawstwo muzyki najnowszej. Jest pracownikiem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Założycielka i dyrygent Chóru 441 Hz, który został uznany za jeden z czterech najlepszych chórów świata, oraz Młodzieżowego Chóru Mieszanego Cantilena Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku. Jest kuratorem regionu pomorskiego programu Śpiewająca Polska. Została nagrodzona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za całokształt działalności artystycznej oraz wyróżniona szeregiem stypendiów kulturalnych.

Nominowana za zdobycie wraz z Chórem Kameralnym 441 Hz II nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Llangollen International Musical Eisteddfod w Walii w kategorii "Mixed Choirs", za nominację do konkursu o tytuł "Choir of the World" (2018) oraz za uznaną na całym świecie płytę „Song of the North” (DUX, 2017), do którego grupa przygotowała także widowiskowy multimedialny spektakl.


Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze