PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Konkurs na zakąskę i deser inspirowane literaturą!

Drużyny z trzynastu szkół ponadgimnazjalnych wezmą udział w V Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym Literacka Kuchnia, który rozpocznie się we wtorek, 23 października o 8.30 w Zespole Szkół Gastronomiczno Hotelarskich w Gdańsku przy Alei Legionów 7. W inauguracji weźmie udział zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk.

A
A

W konkursie rywalizować będą uczniowie w zespołach dwuosobowych z 13 szkół, m.in. z Koszalina, Suchej Beskidzkiej, Giżycka, Słupska i Gdańska. Zawodnicy inspirując się tekstami literackimi będą mieli za zadanie wykonać zakąskę i deser. Ogłoszenie wyników konkursu planowane jest na godz.15.00. Najlepszy zespół otrzyma w nagrodę tysiąc złotych a wyróżnione zespoły - nagrody rzeczowe, m.in. blendery, miksery i grille. 

 

Jury degustacyjne, kucharskie, cukiernicze i literackie

 

Nad przebiegiem konkursu będą czuwać profesjonalne jury, m.in.: degustacyjne, kucharskie, cukiernicze i literackie. Pracom jury przewodniczyć będą: Maciej Dobrzyniecki Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce i Krzysztof Szulborski Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. W trzyosobowym jury literackim pracować będzie m.in. dr Małgorzata Paszylka-Glaza historyk sztuki, kustosz i kurator zbiorów sztuki nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Konkursowi towarzyszyć będą pokazy m.in. dekoracji wyrobów cukierniczych i  owoców morza.

 

Propozycje pracy dla uczestników konkursu

 

Konkurs Literacka Kuchnia organizowany jest w Gdańsku od 10 lat, na początku miał charakter szkolny, później wojewódzki a po raz piąty ma zasięg ogólnopolski. Jego organizatorka, Beata Seleman z Zespołu Szkół Gastronomiczno Hotelarskich zaznacza, że uczniowie traktują udział w konkursie bardzo poważnie i często przez kilka miesięcy przygotowują się do udziału. Podczas wydarzenia uczniowie często otrzymują od szefów kuchni uczestniczących też w wydarzeniu propozycję pracy lub stażu. 

Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy