Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Konkurs na wykonawcę w Gdańskie Fasady OdNowa

Do 20 lutego organizacje pozarządowe mogą zgłaszać oferty na konkurs na nadanie artystycznych dekoracji kamienicom na Głównym Mieście w Gdańsku. Na udekorowanie 2500 m2 powierzchni przeznaczono 390 tys. zł.

A
A

Program "Gdańskie fasady OdNowa" trwający od 2013 r. polega na nadaniu dekoracji artystycznych zespołowi elewacji kamienic na terenie Głównego Miasta w Gdańsku i realizowany w oparciu o konkurs grantowy dla NGO, w ramach programu Operacyjnego Przestrzeń Publiczna. Projekt zrodził się z potrzeby poprawy jakości i estetyzacji przestrzeni publicznej na Głównym Mieście w Gdańsku.  

Do trwającego konkursu przyjmowanie wniosków odbywa się przez elektroniczny generator ofert Witkac.pl, a termin ich składania upływa 20 lutego (środa) o godz. 16.00.

Ogłoszenie o konkursie dostępne na:

https://bip.gdansk.pl/prawo-lokalne?posiedzenie=&numer=121&rok=2019&tytul=&Typ=A&data=&Start=0&fbclid=IwAR3K8chCTS69jVy3gJY3CjrNe2NT9XO4hB5k4d0vCA6O8SsO6OGEVr5_36E


Elewacje kamienic na ul. Szerokiej odnowione w 2018 r.
Elewacje kamienic na ul. Szerokiej odnowione w 2018 r.
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Już 148 kamienic z nowymi elewacjami

Do tej pory udekorowano 148 elewacji kamienic na Głównym Mieście, a miasto dofinansowało to kwotą 2,216 mln zł. Dzięki projektowi wiele kamienic uzyskało nowy i artystyczny wygląd, poprzez wzbogacenie ich o dekoracje, które pominięto odbudowując po wojnie kamienice w bardzo uproszczonej formie.

- Efekty estetyczne projektu widać gołym okiem. Wystarczy się wybrać się na spacer po Głównym Mieście ulicami Ogarną, Szeroką, Ławniczą czy Warzywniczą oraz Długim Pobrzeżem. Jednak na uwagę zasługuje nie tylko wpływ projektu na jakość przestrzeni Głównego Miasta w Gdańsku. Istotnym aspektem projektu jest zaangażowanie mieszkańców wspólnot mieszkaniowych w jego realizację – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa.

Jednak zanim zostaną nadane dekoracje na elewacjach, wspólnoty mieszkaniowe na własny koszt wykonują prace remontowe elewacji, a następnie udostępniają powierzanie frontowych elewacji artystom. To dzięki ich inwencji oraz nawiązaniu to historii danej kamienicy i w powiązaniu z najbliższym sąsiedztwem budynki zyskują nowe oblicze, a miasto staje się ładniejsze i atrakcyjniejsze dla mieszkańców i turystów.


Więcej informacji o projekcie:

https://www.fasadyodnowa.pl/pl/aktualnosci/

Alicja Bittner (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy