Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Konferencja o gdańskim gotyku już jutro!

25-26 kwietnia 2019 r. w Dworze Artusa odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona współczesnym znaczeniom architektury gotyckiej dla lokalnych społeczności oraz jej adaptacjom na potrzeby związane z sektorem turystycznym. W wydarzeniu weźmie udział ponad 100 ekspertów z całej Europy.

A
A

– Mija 11 lat odkąd Gdańsk wstąpił do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Skupiający 58 miast w Niemczech, Polsce i Danii szlak to pokłosie dwóch projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które powstały przy dużym współudziale polskich ekspertów. Przez ponad dekadę powstało dużo dobrych przykładów adaptacji i promocji średniowiecznej architektury. Dziś każdy kojarzy z gotykiem Chełmno, Toruń, czy Malbork. W tym gronie powinien znaleźć się także Gdańsk, który może się szczycić wieloma udanymi projektami i realizowanymi obecnie pomysłami – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

W najbliższy czwartek, 25 kwietnia br., od godz. 9:30 w gdańskim Dworze Artusa ponad 100 uczestników z całej Europy wysłucha 17 wykładów naukowców i ekspertów z branży turystycznej z Pomorza i Kujaw, a także podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z tematyką konferencji.

– Bardzo nas cieszy fakt, że to właśnie w Gdańsku odbędzie się to prestiżowe spotkanie. Nasze liczne, gotyckie zabytki są jednym z najważniejszych magnesów, przyciągających co roku wielu turystów – mówi Łukasz Wysocki, Prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Dzień później, 26 kwietnia br., o godz. 10:00 odbędzie się oprowadzanie po kościele św. Jana, podczas którego zostaną poruszone problemy związane z odbudową i adaptacją obiektu sakralnego na potrzeby centrum kultury. O gotyku będzie mówiła niewielka wystawa planszowa, którą będzie można obejrzeć nieopłatnie przed, albo w przedsionku Dworu Artusa do końca maja 2019 r.

Organizatorami konferencji są Gdańska Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego oraz Muzeum Gdańska. 

Andrzej Gierszewski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Muzeum Gdańska