Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kolejny rekordowy Rowerowy Maj za nami - ponad 4 miliony przejazdów!

Z końcem maja dobiegła szósta edycja ogólnopolskiej akcji zapoczątkowanej w Gdańsku, w której przez miesiąc uczniowie dojeżdżali rowerem, hulajnogą lub rolkami do szkół i przedszkoli. W tym roku padły kolejne rekordy – z 47 miast udział wzięło 839 placówek, w tym ponad 178 tys. uczestników, którzy odbyli 4 265 532 przejazdy!

A
A

W kampanii nagradzane są placówki z największą liczba przejazdów i frekwencją, jednak to wcale nie liczby są najważniejsze. Liczy się główny cel Rowerowego Maja, czyli promocja wśród uczniów, a także nauczycieli i rodziców, codziennych, aktywnych dojazdów do miejsc nauki ekologicznymi środkami transportu.

- Co roku Rowerowy Maj pozytywnie nas zaskakuje. Cieszymy się, że projekt wymyślony w Gdańsku przyjął się w całej Polsce i biorą w nim udział zarówno duże miasta, jak i mniejsze gminy. To pokazuje, że wszyscy mamy wspólny cel, jakim jest zachęcanie oraz wspieranie dzieci i młodzieży w codziennej jeździe rowerem do i ze szkoły – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, ds. zrównoważonego rozwoju. – My zaś mamy czytelny sygnał, że co raz więcej uczniów wybiera ten środek transportu również w innych miesiącach nauki szkolnej – dodaje.

O tym, że Rowerowy Maj to kampania skutecznie promująca aktywne podróże wśród najmłodszych świadczą wyniki i zdjęcia przepełnionych przyszkolnych parkingów rowerowych oraz specjalnie postawionych namiotów, gdzie dzieci mogły pozostawić również swoje hulajnogi i rolki. W porównaniu do ubiegłego roku, w skali całego kraju, w kampanii wzięło udział o 300 przedszkoli i szkół i 50 tysięcy uczniów więcej! Łącznie w tym roku 178 tys. uczestników wykręciło ponad 4,2 mln aktywnych podróży, a tych, którzy nie opuścili ani jednej okazji w ciągu miesiąca do przyjechania rowerem do szkoły było prawie 15 tys.

- Efekty i korzyści Rowerowego Maja są odczuwalne nie tylko dla uczniów i szkół, ale również dla samorządów i środowiska. Nie tylko promujemy wśród najmłodszych jazdę ekologicznym środkiem transportu, ale również pokazujemy, jak okolice szkół i przedszkoli uczynić bezpieczne i przyjazne rowerzystom – zauważa Piotr Grzelak.

Ogólnopolskie wyniki Rowerowy maja 2019
Ogólnopolskie wyniki Rowerowy maja 2019
mat.prasowe

 

950 tys. przejazdów w Gdańsku

W Gdańsku już od lat w kampanii biorą udział wszystkie szkoły i większość przedszkoli - ale i tu z roku na rok udział bierze coraz więcej placówek. W rywalizacji szkół w Gdańsku udział wzięło aż 2043 klas z 152 szkół i przedszkoli, a 34 615 uczestników wykonało 950 188 przejazdów, co dało frekwencję na poziomie 57%!

- Dziękujemy wszystkim zaangażowanym - uczestnikom, nauczycielom, koordynatorom, rodzicom i sponsorom.  Satysfakcja z prowadzenia kampanii jest naprawdę ogromna, ale najważniejsze jest to, że dzieci cieszą się z udziału w Rowerowym Maju, co roku wypytują się o kolejną edycję i chwytają zdrowego bakcyla, bo parkingi rowerowe szkół wcale nie pustoszeją po zakończeniu kampanii. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze szerszym gronie – podsumowuje Monika Evini, koordynatorka ogólnopolskiej kampanii.

Wyniki Rowerowego Maja w Gdańsku
Wyniki Rowerowego Maja w Gdańsku
materiały prasowe

Najlepsze gdańskie szkoły poznamy 6 czerwca

Od ubiegłorocznej edycji Rowerowego Maja funkcjonuje platforma on-line do obsługi kampanii, do której koordynatorzy placówek i nauczyciele z całego kraju wprowadzają wyniki uczniów. Na stronie głównej prezentowane są wyniki szkół w Polsce, a na podstronach zbierane są rezultaty placówek z danej miejscowości.

Ta możliwość sprawiła jednak, że ostatniego dnia kampanii o północy można było sprawdzić, kto jest zwycięzcą i nie było... niespodzianki. 

Stąd w tym roku ważna regulaminowa zmiana - organizatorzy, aby wzmóc finałowe emocje, postanowili że na początku ostatniego tygodnia kampanii (w poniedziałek, 27 maja) zasłonią rankingi. Zwycięzców poznamy dopiero 6 czerwca, podczas pikniku z udziałem gdańskich szkół w Hevelianum, który tradycyjnie kończy kampanię.

Podczas pikniku nagrody finansowe otrzymają najbardziej "rowerowe" szkoły, przedszkola i najbardziej "rowerowa" klasa. Po pikniku na Górze Gradowej organizatorzy będą przez kolejne dwa tygodnie rozwozić nagrody indywidualne do szkół.

Nagrody dla szkół ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdańska:

  • 60 tys. zł to suma, która rozdysponowana zostanie między trzema najlepszymi szkołami w kategorii “Szkoły Duże”;
  • 40 tys. zł to pula nagród dla najbardziej rowerowych “Szkół “Średnich”
  • 20 tys. zł to pula dla podium wśród “Szkół Małych”
  • 10 tys. zł podzielą między siebie trzy najaktywniejsze przedszkola.  

Projekt Made in Gdańsk, który ogarnął całą Polskę

Pierwsza edycja skierowanej do szkół kampanii Rowerowy Maj odbyła się w 2014 roku w Gdańsku. Od tego momentu z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej miast, placówek i dzieci. Jest to największa tego typu kampania w Polsce!

Chętnych przyciąga forma zabawy połączonej z elementami rywalizacji, która popularyzuje rower, ale także hulajnogę, rolki czy deskorolkę, jako środki transportu i uczy zdrowych nawyków. Zasady akcji są proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju aktywnie dotrze na zajęcia za pomocą roweru i innych, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najlepsze szkoły w danych kategoriach oraz najaktywniejsi uczestnicy otrzymają atrakcyjne nagrody.

W tym roku padły kolejne rekordy – z 47 miast udział wzięło 839 placówek, w tym ponad 178 tys. uczestników, którzy odbyli 4 265 532 przejazdy!
W tym roku padły kolejne rekordy – z 47 miast udział wzięło 839 placówek, w tym ponad 178 tys. uczestników, którzy odbyli 4 265 532 przejazdy!
materiały prasowe

 

Alicja Bittner (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy