Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Kolejny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa w centrum

Gdańsk wdraża kolejne, zapowiadane rozwiązania wypracowane w ramach europejskiego projektu SOLEZ, dotyczącego minimalizacji ruchu w centrach miast i ograniczania emisji spalin. Ograniczenie ruchu dla ciężarówek i pojazdów wolnobieżnych to najważniejsze zmiany w organizacji ruchu na Głównym Mieście, które zaczną obowiązywać od najbliższego poniedziałku (24 kwietnia).

A
A
Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2017 r.

- Konsekwentnie dążymy do maksymalnego ograniczania ruchu kołowego na Głównym Mieście na rzecz budowania bezpiecznej przestrzeni dla pieszych, poprawy jakości życia mieszkańców oraz ochrony historycznej tkanki urbanistycznej Śródmieścia Gdańska – wyjaśnia Karina Rembiewska, menadżer Śródmieścia.

Projekt nowej organizacji ruchu na Głównym Mieście jest efektem przemyśleń zespołu pracującego w ramach europejskiego projektu SOLEZ dotyczącego minimalizacji ruchu w centrach miast i ograniczania emisji spalin. - Gdańsk jest partnerem SOLEZ od 2016 roku. Współpracujemy i wymieniamy się doświadczeniami z partnerami z Austrii, Włoch, Chorwacji i Węgier – dodaje Mieczysław Kotłowski, dyrektor GZDiZ. – W ramach projektu SOLEZ pracujemy nad koncepcją zarządzania dostępnością dla Głównego Miasta. Bierzemy pod uwagę między innymi takie rozwiązania jak punktowe przecięcie ruchu samochodowego, zastosowane już pilotażowo na ulicy Grobla IV.

Inne rozwiązania rekomendowane dla Gdańska w ramach SOLEZ to lokalizowanie mierników ruchu, zwiększanie komfortu pieszych, zachęty dla rowerzystów, eliminowanie bezpłatnego parkowania w Śródmieściu (miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców) oraz docelowo powiększenie tzw. Strefy Ograniczonej Dostępności do obszaru całego Głównego Miasta.

- Zgodnie z nową organizacją ruchu na teren Głównego Miasta wjeżdżać będą mogły jedynie pojazdy ciężarowe o masie poniżej 12 ton w godzinach 21-10 oraz – na niektóre ulice – pojazdy budów posiadających identyfikatory Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni – wyjaśnia zastępca dyrektora GZDiZ, Maciej Radowicz. - Całkowity zakaz wjazdu obejmie pojazdy ciężarowe o masie powyżej 12 ton, pojazdy wolnobieżne, ciągniki rolnicze, TIR-y oraz pojazdy specjalne o masie przekraczającej 3 tony.

Zmiany w organizacji ruchu na Głównym Mieście nie obejmą samochodów osobowych oraz autobusów.

Cyprian Maciejewski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Biuro Prasowe