PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Kolejne rodziny repatrianckie zostaną zaproszone do Gdańska

Kolejne rodziny repatrianckie zostaną zaproszone do Gdańska
Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę, na mocy której w Gdańsku osiedlą się kolejne rodziny z Kazachstanu. Od zeszłego roku nie dwie, a cztery rodziny będą mogły znaleźć w Gdańsku swój nowy dom. Otrzymają one wsparcie w zmianie dokumentacji na polską, zapisaniu dzieci do szkół, kwestiach związanych ze zdrowiem i poszukiwaniem pracy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po zaproszeniu do Gdańska rodziny repatriantów, zostanie im zapewniony lokal mieszkalny na zasadzie umowy najmu na czas nieokreślony. Pozyskiwane mieszkania pochodzą z zasobów komunalnych gminy. Zaproszeni mogą liczyć także na pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, a młodzież na umożliwienie nauki w gdańskich szkołach czy przedszkolach.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska z rodziną repatriantów i pracowniczkami Urzędu Miejskiego
Spotkanie Aleksandry Dulkiewicz z rodziną repatriancką. fot. Grzegorz Mehring www.gdansk.pl

Oprócz wsparcia określonego w ustawie o repatriacji, Rada Miasta Gdańska zdecydowała o każdorazowym przydzielaniu rodzinom repatrianckim dodatkowych środków, wypłacanych tuż po ich przyjeździe do Gdańska, jeszcze zanim dotrze do nich ustawowa pomoc rządowa. Pomoc wypłacana jest z budżetu gminy, na podstawie każdorazowo podjętej uchwały. W tym roku wypłacana będzie kwota na 1 osobę w rodzinie wynosząca 10 tys. zł.

Zaproszonym czterem rodzinom zapewnione będzie:

  • wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się na terenie miasta,
  • miejsce w przedszkolach i żłobkach,
  • pokrycie kosztów: częściowego wyposażenia udostępnionego lokalu mieszkalnego; związanych z czasowym zakwaterowaniem; transportu w granicach miasta Gdańska przez okres pierwszego miesiąca oraz tłumaczenia dokumentacji niezbędnej do uzyskania pełnych praw mieszkańca Gdańska.