PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kolejne flagi na masztach nad Gdańskiem już wkrótce

W najbliższym czasie kolejne maszty flagowe staną w Gdańsku. Wyłoniono wykonawcę masztów na Ołowiance i przy Węźle Groddecka. Do 10 sierpnia firmy mogą składać oferty na wykonanie masztu na Górze Gradowej. W Gdańsku jest aktualnie 90 masztów flagowych w dwudziestu lokalizacjach.

A
A

Najkorzystniejszą ofertę na wykonanie masztów flagowych na Ołowiance (rejon północnego cypla wyspy) oraz przy Węźle Groddecka (rejon skrzyżowania Al. Armii Krajowej oraz ul. 3 maja) złożyła firma Przedsiębiorstwo Usługowo - Budowlane Roman Lubiński z Rotmanki. Zgodnie z podpisaną 30 lipca umową, maszty mają zostać oddane do końca sierpnia. Na Ołowiance staną trzy 16-metrowe maszty flagowe. Koszt tej inwestycji to 98 tys. zł. Przy Węźle Grodeccka ustawione zostaną też trzy 18-metrowe maszty, a ich koszt to 78 tys. zł. W obu lokalizacjach na masztach zawieszone zostaną flagi Polski, Gdańska i Unii Europejskiej.

Wizualizacja masztów flagowych przy Węźle Groddecka
Wizualizacja masztów flagowych przy Węźle Groddecka
DRMG
Wizualizacja masztów flagowych na Ołowiance
Wizualizacja masztów flagowych na Ołowiance
DRMG

Pod koniec lipca ogłoszony został przetarg na wykonanie kolejnego masztu flagowego, tym razem przy Centrum Hewelianum. Maszt ten będzie miał 40 m wysokości i będzie najwyższym z dotychczas postawionych masztów. Dzięki dodatkowemu oświetleniu będzie on widoczny z wielu miejsc Gdańska. Maszt będzie wyposażony w napęd elektryczny, co pozwoli na automatyczne wznoszenie flagi. Wykonawca, który wygra przetarg, będzie musiał ustawić maszt do końca października.  

Wizualizacja masztu flagowego na terenie Centrum Hewelianum
Wizualizacja masztu flagowego na terenie Centrum Hewelianum
DRMG

Przed listopadowymi obchodami stulecia Niepodległości planowane jest również postawienie masztu flagowego na rondzie przy nowym moście na Wyspie Sobieszewskiej.

W dniu święta flagi, 2 maja przy Ergo Arenie uroczyście odsłonięto 4 maszty, na których zawisły flagi Gdańska, Sopotu, Polski i UE. Koszt budowy to niemal 74 tys. złotych.

W Gdańsku jest 90 masztów flagowych w dwudziestu lokalizacjach. Na terenie miasta na 8 trasach (wzdłuż wybranych ulic) oraz w 17 lokalizacjach (obiektach) znajduje się 899 uchwytów pozwalających na zawieszenie łącznie 2489 flag.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy