Kapsułą czasu w przyszłość
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Kapsułą czasu w przyszłość

Broszury, gadżety z wydarzeń, grafiki okolicznościowe, gazety i publikacje, dokumenty, zdjęcia, pamiątki oraz przedmioty charakterystyczne dla życia Gdańska z lat 2019-2021 zostały zarchiwizowane dla przyszłych pokoleń. Pomysł powstał z inicjatywy gdańskich radnych. Wielka, stalowa kapsuła czasu stanęła w Hevelianum. Jej uroczyste zamknięcie odbyło się w poniedziałek, 17 stycznia. Ponownie zostanie otwarta za sto lat.

A
A

- Obyś żył w ciekawych czasach - tak mówi chińskie przysłowie. Wielu z nas może się zastanawiać czy to również nie przekleństwo. W ostatnich czasach i w skali lokalnej, ogólnopolskiej, ale też ogólnoświatowej wiele się dzieje. Dziękuję Radnym Miasta Gdańska za wyjście z inicjatywą upamiętnienia tych czasów dzięki kapsule czasu - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - Jest wiele pamiątek wydarzeń, które od 2019 r. wydarzyły się w Gdańsku - tragiczna śmierć prezydenta Pawła Adamowicza, pamiątki z pandemii, ale też takie pochodzące z codziennego życia Gdańszczanek i Gdańszczan czy wydarzenia sportowe. Wszystkie te elementy mają zostać schowane na 100 lat, aby nasi potomkowie w 2122 roku tę kapsułę otworzyli i zobaczyli jaka ta rzeczywistość w Anno Domini 2022 była. 

Przedmioty, które znalazły się w kapsule czasu, nawiązują do lat 2019-2021
Przedmioty, które znalazły się w kapsule czasu, nawiązują do lat 2019-2021. Fot. Dominik Paszliński

Zawartość kapsuły może być ciekawą wiadomością dla przyszłych pokoleń gdańszczanek i gdańszczan. Jej stworzenie nawiązuje do tradycji gromadzenia i przechowywania pamiątek z okazji ważnych wydarzeń i przekazywania ich potomnym. Gdańska kapsuła czasu to stalowy, cylindryczny pojemnik o wymiarach 60 cm średnicy i 1 m wysokości, zamykany deklem na 4 kute kandahary. Jej wieko zdobi logo Gdańska. Na jej przodzie umieszczono grawerowaną tablicę z napisem „Gdańska kapsuła czasu. Wydarzyło się 2019-2021”.

- Znalezienie takich listów, pamiątek z przeszłości budzi zawsze wiele emocji. Pokazuje kolejnym pokoleniom, jak żyli ich poprzednicy w Gdańsku. W Gdańsku również zostawiamy i później odkrywamy takie kapsuły czasu, bo nie jest to pierwsza kapsuła w naszym mieście. Dziękujemy za inicjatywę radnych, że pomyśleli, aby ten niestety trudny i wyjątkowy czas dla gdańszczanek i gdańszczan zachować i utrwalić w kapsule dla kolejnych pokoleń - mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Mam nadzieję, że Ci, którzy za sto lat otworzą tę kapsułę będą mogli lepiej zrozumieć czasy, w których my żyjemy w tej chwili, bo pamięć ludzka jest ulotna i nie wszystkie informacje przechodzą z pokolenia i na pokolenie. 

Wewnątrz, pośród wielu pamiątek z trzech ostatnich lat życia miasta, został także zamknięty list skierowany do przyszłych pokoleń:

- Droga Gdańszczanko, drogi Gdańszczaninie. Skoro trzymasz w dłoniach niniejszy list, to znaczy, że minęło 100 lat od chwili zamknięcia Gdańskiej Kapsuły Czasu i zdeponowania jej na Górze Gradowej. 13 stycznia 2019 roku, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, największej imprezy charytatywnej w Polsce, wieloletni prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (1965–2019) został śmiertelnie raniony przez zamachowca. To wydarzenie, które wstrząsnęło nie tylko naszym miastem, ale i całą Polską, a szerokim echem odbiło się też na świecie, stanowi ważną cezurę w dziejach Gdańska. Wydarzenia w kolejnych miesiącach, a szczególnie pandemia Covid-19, która wybuchła w 2020 roku, były wyzwaniem dla nas wszystkich. Musieliśmy nauczyć się radzić sobie z nowym zagrożeniem, ograniczeniami i problemami. Przypomnieliśmy sobie, jak kruche jest ludzkie życie. Skutki pandemii będziemy odczuwać zapewne jeszcze długo. W tych niełatwych latach miasto Gdańsk, mimo wielu przeciwności, nadal się rozwijało. Powstawały nowe inwestycje i przybywali nowi mieszkańcy. Z powodzeniem kontynuowane były programy społeczne i kulturalne.  Aby choć w części utrwalić pamięć o najważniejszych wydarzeniach, zjawiskach i procesach, które towarzyszyły mieszkankom i mieszkańcom Gdańska w minionych dwóch latach, powstała właśnie Gdańska Kapsuła Czasu – czytamy w liście.

- Bardzo nam zależało, aby pokazać Gdańsk takim, jakim jest teraz, ale także to, co się wydarzyło w minionych latach. Pomysł pojawił się, kiedy wraz z radnym Śpiewakiem-Dowborem byliśmy w Białymstoku na otwarciu skweru im. Pawła Adamowicza. Tam na rynku znajdowała się taka kapsuła i stwierdziliśmy, że to jest ten moment i że warto podjąć w Gdańsku taką inicjatywę - mówi radna Beata Dunajewska. - Wierzę, że jeszcze za naszych czasów będzie lepiej, ale za te sto lat to wszystko będzie historią, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom z obecnej perspektywy. 

- Bardzo długo zastanawialiśmy się, co w tej kapsule powinno się znaleźć. Tak, abyśmy pokazali zarówno te trudne wydarzenia, jak i pozytywne aspekty życia na przełomie ostatnich trzech lat - mówi radny Cezary Śpiewak-Dowbór. - Prace nad kapsułą trwały od września 2020 roku i bardzo nam zależało na tym, aby w tej kapsule znalazły się artefakty związane z otwarciem Domu Zdrojowego w Brzeźnie. Liczę, że za sto lat obiekt ten wciąż będzie perełką nadmorskiego kurortu.  

Kapsułą czasu w przyszłość fot. Dominik Paszliński
Kapsułą czasu w przyszłość. Fot. Dominik Paszliński

Kapsuła stanie na Gradowej Górze w budynku Hevelianum. Jej inicjatorami i pomysłodawcami są Beata Dunajewska, radna miasta Gdańska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska i Cezary Śpiewak-Dowbór, radny miasta Gdańska, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Zawartość gdańskiej kapsuły czasu

 • Zaproszenia i broszury:
  1. 50 rocznica grudnia 70’,
  2. ECS życzenia świąteczne,
  3. 7 kolędowanie w ECS,
  4. ECS Narodziny Nowej Europy.
 • Smycz Festiwal Solidarity of Arts.
 • Spinki do koszuli: 40 – lecie Porozumień Sierpniowych.
 • Moneta okolicznościowa NBP wybita z okazji przypadającej w roku ubiegłym 100. Rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem.
 • Przypinki (PIN’y):
  1. 1970 grudzień Gdańsk Pamięta,
  2. 40 lecie Porozumień Sierpniowych,
  3. ’89, 2019 Gdańsk,
  4. Strajk Kobiet.
 • Grafika okolicznościowa 40 -lecie Porozumień Sierpniowych.
 • Grafika okolicznościowa ’39-’89 Gdańsk 2019.
 • Gazety i publikacje:
  1. Nasz Gdańsk,
  2. Dziennik Bałtycki „Testament dla Gdańska”,
  3. Gdańsk według Pawła Adamowicza,
  4. Herold Gdański,
  5. Fakt „Żegnaj Prezydencie”.
 • Ulotki:
  1. Wybory Prezydenckie 2020 – Gdańsk dziękuję za frekwencję,
  2. Gdańskie Łąki Miejskie 2020 – Zielony Gdańsk,
  3. ECS – Stocznia Gdańska, Miejsca, Ludzie, Historie – Andrzej Trzeciak,
  4. 10 zasad Gdańsk Bez Plastiku,
  5. 5 zasad Gdańsk Bez Plastiku,
  6. Nowe Muzeum Bursztynu w Gdańsku – otwarcie w Wielkim Młynie lato 2021.
 • Książki:
  1. Gdańsk w tramwajach i autobusach,
  2. Śmierć Prezydenta – czy zmienił nas tamten styczeń?,
  3. Dom zdrojowy, Kurort Brzeźno, 1893-2021,
  4. Gdańsk wczoraj i dziś 1990-2020.
 • Bilet z ostatniego przejazdu tramwaju 105N W GDAŃSKU 05.03.2021.
 • Tabliczka znamieniowa z ostatniego tramwaju 105N.
 • Maseczka – Gdańsk.
 • Flaga Europa League UEFA, Gdańsk Final 2021 i piłka.
 • Zdjęcie z wizerunkiem Prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Magnes Rada Miasta Gdańska.
 • Podstawka pod kubek Rada Miasta Gdańska.
 • Protokół ślubowania Prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
 • Kalendarz Gdański 2021.
 • Torby bawełniane Gdańsk Bez Plastiku.
 • Hiszpański Nobel – Nagroda Księżnej Asturii dla Miasta Gdańsk w kategorii zgoda.
 • Płyta z nagranymi zdjęciami i filmami z wydarzeń w latach 2019-2021 oraz z raportami o stanie miasta w latach 2019-2021.
 • Koszulka Lechii Gdańsk z podpisami piłkarzy z sezonu 2019/2020.
 • Bursztynowa biżuteria- brelok i bransoletka.
 • Mosiężne lwy – Rada Miasta Gdańska.

Kapsuły czasu w Gdańsku

Nie jest to pierwsza kapsuła czasu w Gdańsku. Podobną kapsułę, tylko w formie skrzyni, zorganizowało Narodowe Muzeum Morskie z okazji remontu Gdańskiego Żurawia. Pamiątki były zbierane do końca 2021 roku, a jej otwarcie ma nastąpić za 50 lat.

Rok wcześniej, 31 grudnia 2020 roku zakopano kapsułę czasu na Wyspie Sobieszewskiej. Była to inicjatywa z okazji 125-lecia powstania Wyspy. Miejsce, w którym zakopano kapsułę, czyli przy kamieniu upamiętniającym budowniczych Przekopu Wisły przy przeprawie promowej w Świbnie, wskazali mieszkańcy. Znalazły się w niej materiały, które współcześni mieszkańcy chcieli przekazać przyszłym pokoleniom m.in. kronika ostatnich wydarzeń obejmująca działania społeczne i ważne wydarzenia kulturalne, opaski ornitologiczne, harcerska chusta czy mapy turystyczne. Zgodnie z planem kapsuła ma zostać odkopana w 2045 roku, w jubileusz 150-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej.

W trakcie prac remontowych w Zbiorniku Stara Orunia odkryto tzw. kapsułę czasu z 1869 roku, wmurowaną w ceglaną konstrukcję budowli. Mimo zamknięcia w zakorkowanej butelce, pisany atramentem dokument nie oparł się upływowi czasu i wymaga konserwacji. Poza datą, obecnie nie wiadomo, co jest w nim napisane.

Patryk Rosiński (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy