PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Już 2 października Dzień Tłumacza w IKM. Wieczór z poezją arabską, rozmowa z gośćmi-rezydentami sieci ICORN

Już 2 października Dzień Tłumacza w IKM. Wieczór z poezją arabską, rozmowa z gośćmi-rezydentami sieci ICORN
Ostatniego dnia września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji 2 października IKM organizuje spotkanie z Umarem Abdul-Nasserem (Irak), Kholoud Charaf (Syria) i Sarim Al Hassanatem (Palestyna) - uczestnikami programu ICORN: sieci kilkudziesięciu europejskich miast, wspierających działania na rzecz wolności słowa i ekspresji twórczej oraz międzynarodowej solidarności. 3 października odbędzie się, powiązany ze spotkaniem, pokaz filmu Poetka z Arabii (2017) w ramach cyklu artBiografie. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Partnerem wieczoru z poezją arabską jest Gdańska Galeria Miejska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

2 października, godz. 18.00, Spotkanie z poezją arabską | Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej | Partner wydarzenia: Gdańska Galeria Miejska

Umar Abdul - Nasser pochodzi z Mosulu. Ma trzydzieści dwa lata, mówi po arabsku i bardzo dobrze po angielsku. Jest poetą i muzykiem, który w swojej twórczości często powraca do tematu pokoju. Specjalizuje się w poezji mówionej, wygłaszając własne utwory do autorskiego akompaniamentu muzycznego. Jest uważany za poetę eksperymentującego, a wiele ze swoich występów publikował w Internecie poprzez YouTube. Jego twórczość była publikowana w lokalnych gazetach jeszcze do 2014 roku. W ramach ICORN gości we Wrocławiu.

Kholoud Charaf jest poetką, krytyczką sztuki i działaczką społeczną zajmującą się pomocą kobietom i dzieciom, które przeżyły wojnę. Pochodzi z Al Mjemr na południu Syrii. W 2003 roku ukończyła Uniwersytet w Damaszku i uzyskała dyplom jako technik medyczny. Pracowała jako kierowniczka jednostki medycznej na oddziale kobiecym w centralnym więzieniu Suwayda i jako nauczycielka języka angielskiego w Syryjskim Instytucie Edukacji Dziecięcej, z dziećmi, które nie miały szans na formalną edukację z powodu toczącej się kraju wojny. W ramach programu ICORN przyjechała do Krakowa.

Sari Samir al-Hassanat pochodzi z Jabalii w Strefie Gazy (Palestyna). Jabalia to tak naprawdę gigantyczny obóz dla uchodźców z osadami niszczonymi przez lotnictwo izraelskie. Bezpośrednio dotknięty niestabilną sytuacją polityczną w Gazie, Al Hassanat zaczął pisać i publikować wiersze i artykuły, poruszając delikatne kwestie, takie jak korupcja polityczna, prawa człowieka i terroryzm. Połączył swój talent poetycki z działaniami na rzecz praw obywatelskich, pisząc wiersze o pokoju dla dzieci, które zostały opublikowane przez Irakijczyków, Centrum Alliance w Szwecji dla kultury i mediów. Od czerwca 2018 tworzy i mieszka w Gdańsku, a w ramach ICORN pomaga mu w tym Gdańska Galeria Miejska.

ICORN jest siecią kilkudziesięciu europejskich miast, wspierającą działania na rzecz wolności słowa i ekspresji twórczej oraz międzynarodowej solidarności. Od ponad dekady miasta ICORN udzielają schronienia pisarzom, poetom i innym twórcom, którzy z powodów politycznych lub światopoglądowych nie mogą tworzyć w swoich krajach. Gdańsk dołączył do ICORN w 2017 roku. Operatorem programu w Gdańsku jest Gdańska Galeria Miejska.

3 października, godz. 18.00 | artBiografie, pokaz filmu Poetka z Arabii (2017), reż. Stefania Brockhaus i Andreas Wolff | 

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Bronią Hissy Hilal, domorosłej poetki, są słowa. Kobieta decyduje się wziąć udział w telewizyjnym show „Million’s Poet”, nadawanym w Abu Dhabi, największym konkursie poetyckim w świecie arabskim, zdominowanym przez mężczyzn. W swojej poezji Hilal krytykuje patriarchat i ekstremizmy. Nie widzimy przy tym jej twarzy, nie ma paszportu, nie może prowadzić samochodu, każda jej aktywność wymaga zgody męża. Jak zdobyła wiedzę i odwagę, aby zaryzykować swoje życie i wkroczyć na scenę? Oto jej historia. Film zdobył m.in.: Nagrodę IDFA Amsterdam (2017), Dok Lipsk (2017) i MFF Locarno (2017).

Zapowiedź: https://www.youtube.com/watch?v=60g_PA16X1Y.

Pokaz filmu we współpracy z Millenium Docs Against Gravity. Film z polskimi i angielskimi napisami.