Jubileusz z nagrodami w dziedzinie kultury
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jubileusz z nagrodami w dziedzinie kultury

Jubileusz z nagrodami w dziedzinie kultury
Do końca zbliża się 15. Gdański Festiwal Muzyczny. Przedostatni koncert tej edycji łączył dwa jubileusze, 75-lecia gdańskiej Akademii Muzycznej i 75. rocznicę urodzin jednego z najsłynniejszych jej absolwentów. Podczas uroczystego koncertu Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymał jubilat, prof. Konstanty Andrzej Kulka, oraz Konrad Mielnik, dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Jubileusz to doskonały czas do podsumowań działalności, ale również podziękowań, szczególnie tym osobom, które przyczyniają się swoją charyzmą do działalności artystycznej, promując przy tym nasze piękne miasto Gdańsk – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, który wręczał nagrody w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Maestro światowych scen

Pierwszą z nagród tego wieczora otrzymał profesor Konstanty Andrzej Kulka.

- Z wielkim uznaniem przekazuję nagrodę wirtuozowi i mistrzowi, który w tym roku świętuje swój jubileusz. Niemal 60 lat obecności na najważniejszych scenach świata, liczone w tysiącach recitale, koncerty, gościnne występy z najlepszymi orkiestrami i udziały w festiwalach. Tak imponujący dorobek artystyczny jest godny podziwu. Panie Profesorze, dziękuję za najwyżej klasy profesjonalizm – mówił prezydent Piotr Borawski.

Z wnioskiem o przyznanie nagrody wybitnemu gdańskiemu muzykowi do prezydent Gdańska zwrócił się Konrad Mielnik, dyrektor GFM oraz Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis, z którym to zespołem skrzypek od lat koncertuje i jest jego konsultantem artystycznym.

Konstanty Andrzej Kulka, skrzypek wirtuoz, solista, kameralista, pedagog. Od 1967 roku do chwili obecnej wykonał ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie. Grał z takimi orkiestrami jak np. Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra, London Symphony Orchestr. Występował na festiwalach muzycznych w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i in. W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwigowi van Beethovenowi w jego 200. rocznicę urodzin. Otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej za granicą.

Za promowanie kultury i muzyki

Druga Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury tego wieczoru trafiła do Konrada Mielnika, dyrektora Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.

- To już XV edycja Festiwalu, dzięki determinacji pomysłodawcy wydarzenia, dziś przez kilkanaście dni w roku mamy możliwość obcowania z żywą muzyką klasyczną podczas jednego z ważniejszych festiwali, cieszącego się dużym uznaniem na arenie międzynarodowej. Panie Dyrektorze, niech sale koncertowe wypełniają melomani, a ich grono wciąż się powiększa Dziękuję i gratuluję za lata poświęcone tej działalności – mówił prezydent Piotr Borawski.

Z wnioskiem o przyznanie nagrody Konradowi Mielnikowi do prezydent Gdańska zwrócił się Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Konrad Mielnik, pomysłodawca i dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Od lat promuje kulturę i muzykę, ze szczególnym nastawieniem na muzykę polską. Jest Absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w klasie fortepianu. Ceniony publicysta muzyczny, producent, kreator nagradzanych wydarzeń artystycznych. Autor audycji poświęconych przede wszystkim muzyce klasycznej, emitowanych na antenie Radia Gdańsk oraz w programach II, III i IV Polskiego Radia. Producent kilkudziesięciu, wielokrotnie nagradzanych słuchowisk radiowych m.in. na Festiwalu Dwa Teatry oraz licznych transmisji i retransmisji koncertów realizowanych na potrzeby radia i telewizji.

Więcej o Gdańskim Festiwalu Muzycznym można przeczytać na stronie: www.gdanskifestiwal.pl.

Uhonorowanie wybitnych twórców kultury

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony kultury i jej upowszechniania na rzecz mieszkańców Gdańska. Tradycyjnie wyróżnienia wręczane są także przy okazji ważnych jubileuszy. Nagrodę przyznaje prezydent Gdańska na wniosek organizacji i instytucji działających na polu kultury, po rozpatrzeniu wniosku przez komisję.