PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jubileusz szkoły na Dolnym Mieście

Zwiedzanie budynku, kabaret szkolny i prezentacja nowego kompleksu sportowego. To niektóre z punktów, jakie znalazły się w programie jubileuszu 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 65 przy ul. Śluza 6 w Gdańsku. Uroczystość odbyła się w sobotę, 25 września.

A
A

-Serdeczne gratulacje i podziękowania, bo myślę że każdy kto tutaj dzisiaj jest, całym sercem uśmiecha się patrząc jak niesamowicie ta szkoła rozkwita, jak potrafi łączyć absolutnie całą społeczność w swojej różnorodności, jak potrafi być ugruntowana w wartościach, w historii, w tym co jest dla nas ważne - powiedziła podczas uroczystości Monika Chabior, zastepca prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 65 wybrzmiał 01 września 1961 roku. 20 maja 1965 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Alfa Liczmańskiego – Komendanta Chorągwi Harcerzy w Wolnym Mieście Gdańsku, odsłonięcia pomnika Patrona i nadania sztandaru. Zdjęcia na uroczystości wykonywał wtedy Zbigniew Kosycarz.

Szkoła w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych prowadziła klasy sportowe o specjalności kajakarstwo wyczynowe. Tę dyscyplinę kontynuuje powołany przy szkole w styczniu 2011 roku UKS „Motława” Gdańsk, który wychował wielu medalistów na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Wychowanka klubu Sandra Ostrowska została Mistrzynią Europy, a w bieżącym sezonie zajęła 5 miejsce na Mistrzostwach Świata.

Najważniejszym celem Jubileuszu były spotkania kilku pokoleń absolwentów i przyjaciół szkoły, którzy tworzyli jej historię i przekazywali „pałeczkę” następcom. Jednak bardzo istotnym punktem byla także prezentacja nowego kompleksu sportowego, na który szkoła czekała. Integralną częścią projektu jest oddanie wiaty na sprzęt wodny, która poprawi warunki funkcjonowania klubu sportowego.

- Nowy obiekt ułatwi realizację sportowych pasji uczniów oraz umożliwi rekreację mieszkańcom Dolnego Miasta, gdyż boisko ma być ogólnodostępne. - mówiła Jolanta Kwiatkowska-Reichel, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 65 w Gdańsku. 

Nowy kompleks sportowy to:

  • boisko wielofunkcyjne, w tym: boisko do piłki ręcznej, dwa boiska do koszykówki, boisko do piłki siatkowej
  • bieżnia okólna dwutorowa o długości ok. 160 m
  • bieżnia prosta o długości łącznej 70 m (do biegów krótkodystansowych)
  • skocznia do skoków w dal z wydzielonym torem do rozbiegu   

- W dniu 60-lecia tej placówki prezentujemy nowoczesny, ogólnodostępny kompleks sportowy z boiskami, bieżniami, skocznią i dodatkową infrastrukturą. Bardzo się cieszę, że jako Euro Styl byliśmy ważnym ogniwem w tym przedsięwzięciu, a jest to dopiero pierwszy z 17 celów publicznych zaplanowanych w projekcie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Dzięki tej zakrojonej na szeroką skalę rewitalizacji w ciągu kilku najbliższych lat Dolne Miasto odsłoni pełnię swojego uroku, zachowując przy tym unikatowy charakter i pozostając zieloną enklawą Gdańska. Jestem przekonana, że mieszkańcy tej części miasta skorzystają na licznych inwestycjach, zarówno publicznych, jak i komercyjnych, a ich jakość życia znacząco wzrośnie - mówiła Magdalena Reńska, dyrektor zarządzająca i członek zarządu w spółce Euro Styl będącej inwestorem prywatnym w projekcie PPP na Dolnym Mieście.

Obiekt uzyskał już pozwolenie na użytkowanie w rozumieniu prawa budowlanego, teraz zgodnie z harmonogramem umowy PPP rozpoczyna się procedura odbiorowa.

 

Patryk Rosiński (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy