Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jaśniejszy Gdańsk – ostatnie przetargi na realizacje robót w tym roku

Kolejne ulice, chodniki, dojścia do szkół i instytucji miejskich, a także przestrzenie rekreacyjne zyskują oświetlenie dzięki programowi Jaśniejszy Gdańsk. Realizowany jest on do 2025 roku i w tym czasie ponad pięćset lokalizacji zyska nowe oświetlenie. Do końca sierpnia zostaną ogłoszone już wszystkie przetargi na realizację robót w tym roku, prace wykonawców natomiast będą trwały do grudnia.

A
A

– Problem braku oświetlenia to jeden z częstszych problemów sygnalizowanych przez mieszkańców. W 2016 przeprowadzona została inwentaryzacja nieoświetlonych ulic w Gdańsku i na jej podstawie, powstała lista miejsc wymagających oświetlenia – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Jest to program wieloletni, gdyż wpisano do niego ponad 500 lokalizacji. To drugi tak poważny projekt po programie modernizacji chodników – dodaje Adamowicz.

Typowaniem ulic przeznaczonych do oświetlenia zajmuje się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Ulice do programu wybrane zostają przede wszystkim na podstawie liczby mieszkańców, dostępu do placówek publicznych i interwencji mieszkańców. Od początku funkcjonowania programu do końca 2017 roku oświetlono ponad 40 lokalizacji. Łącznie latach 2016–2018 zostanie oświetlonych ok. 36 km ulic i chodników.

Proces budowy oświetlenia jest złożony, ponieważ w pierwszej kolejności dla każdej z lokalizacji musi zostać opracowany projekt.  Następnie miasto poszukuje wykonawcy, który na podstawie opracowanej przez biuro projektowe dokumentacji, zdecyduje się wybudować oświetlenie. Firma, która wygrywa przetarg na realizację, musi zamówić słupy oświetleniowe. Okres oczekiwania na lampy trwa zazwyczaj ok. 6 tygodni. W tym czasie wykonawca prowadzi prace ziemne, ustawia fundamenty, przygotowuje teren pod budowę oświetlenia. Zazwyczaj montaż słupów odbywa się na samym końcu i jest to tzw. wisienka na torcie w całym przedsięwzięciu. 

Stan na lipiec 2018

Programem Jaśniejszy Gdańsk w tym roku objęte są 54 lokalizacje. Aktualnie w 11 miejscach prace zostały już zakończone, są to ulice: ul. Anny Jagiellonki, ul. Wielkopolska, ul. Leśna Góra, ul. Kanapariusza, ul. Marsa, ul. Irysowa, ul. Jaśminowy Stok, ul. Lubczykowa, ul. Karmelicka, ul. Góreckiego, ul. Srebrniki.

Na 19 ulicach nadal trwają intensywne roboty budowlane: ul. Traugutta, ul. Mylna, ul. Barniewicka, ul. de Gaulle'a, ul. Wesoła, ul. Jabłoniowa, ul. Zielony Trójkąt, ul. Karpia, ul. Zakopiańska, ul. Wojska Polskiego, ul. Gdańska/Dworska, ul.Ciasna/Malczewskiego,ul.Niedziałkowskiego,ul.Czajkowskiego,ul.Chodkiewicza, ul. Związkowa, ul. Lubelska, ul. Fundamentowa, ul. Glinki.

Na kolejnych 8 ulicach roboty zaczną się lada dzień, ponieważ umowy z wykonawcami dla tych ulic są aktualnie podpisywane – ul. Stara Twierdza, ul. Chapantiera, ul. Konarskiego, ul.  Świętokrzyska, ul. Lecha, ul. Grunwaldzka, ul. Zamkowa, ul. Przesmyk.

Jednocześnie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzyga postępowania przetargowe dla oświetlenia kolejnych 10 lokalizacji – ul. Mazurska, ul. Orla, ul. Pułaskiego, ul. Niepołomicka, ul. Cmentarna, ul. Orłowska, ul. Husytów, ul. Szara - Pana Tadeusza, ul. Buczka i ul. Reformacka.

Dla ostatnich 6 w tym roku ulic do oświetlenia przetargi zostaną ogłoszone w sierpniu – będą to ulice ul. Starogardzka, ul. Bliska, ul. Chmielna, ul. Sandomierska, ul. Przy Torze, ul. Łukasiewicza.

W 2018 roku na realizację programu Jaśniejszy Gdańsk miasto przeznacza ponad 5 mln zł. Kwota ta, oprócz wykonania oświetlenia we wspomnianych 54 lokalizacjach, obejmuje również wykonanie projektów dla zadań, które realizowane będą w roku 2019.

Stan prac poszczególnych ulic:

Jaśniejszy Gdańsk 2018 54 lokalizacje (425.11 KB)
 
Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy