Jan Zachwatowicz ma swój pomnik w Warszawie. To architekt z bezcennymi zasługami także dla Gdańska
W środę, 4 marca na Starym Mieście w Warszawie odsłonięto pomnik profesora Jana Zachwatowicza, wybitnego architekta, wieloletniego Generalnego Konserwatora Zabytków, inicjatora odbudowy po wojnie warszawskiej Starówki i Zamku Królewskiego. To bardzo ważna postać także dla historii powojennego Gdańska. Prezydent Aleksandra Dukiewicz wspomina profesora w liście przesłanym do Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, córki architekta.
- Wyobrażam sobie, jakie to dla Pani święto, gdy nieopodal placu Zamkowego na początku alei spacerowej między murami Starego Miasta odsłonięty zostaje pomnik Pani ojca - profesora Jana Zachwatowicza. Realistyczna rzeźba odlana z brązu zrównuje się z innymi niczym spacerowicz. To uczyniony na ludzką miarę wspaniały wyraz pamięci człowieka, który nosi miano ojca powojennej odbudowy warszawskiej Starówki, ale też przez całą okupację kierował Zakładem Architektury Polskiej, inwentaryzował i dokumentował zabytki, prowadził tajne wykłady z Architektury i ochrony zabytków, został wreszcie przedstawicielem Delegatury Rządu RP na Kraj ds. organizowania służb konserwatorskich, które robiły tak wiele, żeby ocalić najcenniejsze dzieła sztuki i przygotować powojenną odbudowę - czytamy we wstępie listu Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Postać profesora Jana Zachwatowicza ma także kluczowe znaczenie dla naszego miasta. Zniszczone niemalże doszczętnie w 1945 r. gdańskie Główne Miasto po zakończeniu II wojny światowej czekały dwa scenariusze: przekształcenie w blokowisko, albo pozostawienie w stanie ruiny jako świadectwo wojny. Dzięki specjalistom w dyskusji „odbudować, czy pozostawić?” pojawił się trzeci głos…
- O procesie powojennej odbudowy historycznego Śródmieścia Gdańska rozmawia się głównie w gremiach akademickich. Zbyt mało na ten temat wiedzą mieszkańcy, zarówno tak młodzi, że już nawet pamięci ich dziadków niewiele może wnieść do sprawy, jak i przychodźcy, którzy wybrali Gdańsk na nowe miejsce do życia. A jest o czym mówić odbudowa historycznych miast to nie tylko wielkie osiągnięcie polskiej architektury, ale jeden z fundamentów naszej społeczności dzisiaj, ponad 70 lat po wojnie. Warto ocalić pamięć o ścieraniu się racji i wyborze koncepcji wierności tradycji i zastosowanych nowoczesnych rozwiązaniach, wreszcie o ludziach którzy dokonali tego dzieła to fascynujący fragment naszej historii - czytamy w liście.
Urodzony w 1900 r. w rosyjskim Gatycznie prof. Jan Zachwatowicz, naukowiec, człowiek o ogromnym autorytecie, jest jednym z tych, o którym powinniśmy pamiętać. Choć całe życie związany był z Warszawą, do której przyjechał w 1924 r., z Gdańskiem związał się jeszcze przed 1939 r. Przed wybuchem wojny architektowi powierzono zaprojektowanie bryły pewnego budynku. O tym, że były to Nowe Koszary na Westerplatte, dowiedział się dopiero ze zdjęć z kapitulacji jego obrońców.
Wojnę przeżył w Warszawie, działając w Delegaturze Rządu na Kraj przygotowywał służby konserwatorskie do pracy po wojnie. W komunistycznej Polsce, znalazł pracę w Wydziale Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy, pełniąc jednocześnie obowiązki Generalnego Konserwatora Zabytków. I to właśnie dzięki jego postawie zawdzięcza się to, że odbudowie Gdańska nadano rangę priorytetową, a miastu przywrócono „ducha miejsca”, ale według nowoczesnych standardów mieszkaniowych. Profesor interesował się szczegółowo postępem prac poszczególnych budynków, np. wokół Targu Węglowego.
Profesor Jan Zachwatowicz zapisał w dziejach powojennych odbudów Warszawy i Gdańska piękną kartę. Zmarł w 1983 r. W 1939 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych, a po wojnie Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 4 marca na Starym Mieście w Warszawie odsłonięto jego pomnik. W uroczystości wzięli udział m.in. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, córka profesora Jana Zachwatowicza, Rafał Trzaskowski, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Karol Badyna, prof. ASP w Krakowie, autor pomnika.
List prezydent Gdańska do Krystyny Zachwatowicz-Wajdy (1.12 MB)
- XI Międzynarodowe Sympozjum Naukowe "15 lat IWRD. Terapia osób z autyzmem"
- Rusza przetarg na budowę Nowej Olchowej
- #PosiłekZaWysiłek – ufunduj posiłek dla pracowników Szpitala Tymczasowego w Gdańsku
- Skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej w Gdańsku!
- Innowacyjny morski kosz wyłowi śmieci w Marinie Gdańsk
- Małe granty na kulturę dla NGO
- Na Starym Chełmie powstanie Centrum Wsparcia Rodziny oraz Dom Sąsiedzki
- Oferty w przetargu na budowę przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej
- Zielone laboratorium i poczekalnia dla pasażerów na pętli tramwajowej w Oliwie
- Przetarg na budowę objazdu Bramy Nizinnej
- Postanowienie Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 26.03.2021r. o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego budynku mieszkalnego przy ul.Grunwaldzkiej 117 w Gdańsku.
- Obwieszczenie Dyrektora ZZWP w Gdańsku z dnia 31.03.2021r. o stwierdzeniu oczywistych omyłek pisarskich w decyzji wydanej dla Panattoni Europe S.A.
- Obwieszczenie Dyrektora ZZWP o wszczęciu postępowania adm. na wniosek Gminy Miasta Gdańska w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego
- Zawiadomienie Dyrektora RDOŚ dot. przedsięwzięcia pn."Budowa gazociągu podmorskiego na odcinku : Pomorski Układ Zaporowy - Gdańsk wraz z punktem przeładunkowym gazu".
- Zawiadomienie wydaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego - budowa obiektu sportowego w Gdańsku przy ul. Kurpińskiego.
- Obwieszczenie Prezydenta Miasta Gdańska dot. ul. Pańskiej
- Zawiadomienie o wydaniu decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego budowa kolumbariów na Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” w Gdańsku przy ul. Srebrniki 12
- Obwieszczenie Dyrektora RZGWWP w Gdańsku dot. wszczęcia na wniosek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.- postępowania adm. w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na rozbiórkę urządzenia wodnego tj. mostu w km 3+794 LK 722 na kanale Warzywód.
- Obwieszczenie Wojewody Pomorskiego dot. przedsięwzięcia "Budowa ulicy Nowej Warszawskiej w Gdańsku. Zadanie Budowa trasy tramwajowej od skrzyżowania Jabłoniowa/Warszawska do ul.Piotrkowskiej".
- Zawiadomienie o wydaniu decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego przy ul. Kołobrzeskiej 61.