Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jak żyli dawni gdańszczanie? Nowa wystawa w Domu Uphagena

22 grudnia 2018 r. gdańszczanki oraz gdańszczanie będą mogli zobaczyć nową wystawę czasową w Muzeum Gdańska. O życiu dawnych gdańszczan od średniowiecza po XIX w. opowie ponad 100 eksponatów wydobytych w 2015 r. podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku.

A
A

„Historia gdańskiej codzienności. Wyniki badań archeologicznych przy ulicy Świętojańskiej” to druga i ostatnia z wystaw przygotowanych z okazji XX-lecia Domu Uphagena. Na górnej kondygnacji Domu Uphagena zapoznamy się z dziejami kilku parcel miejskich i zamieszkujących je ludzi na przestrzeni wieków poprzez zwyczajne przedmioty i sprzęty domowe. Kuratorką wystawy jest dr Joanna Dąbal, która prowadziła prace Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego na niewielkiej działce położonej w pobliżu kościoła św. Mikołaja.

- To ostatnia, siedemnasta wystawa oddana w 2018 r. przez nasze Muzeum gdańszczankom, gdańszczanom oraz turystom odwiedzającym Gdańsk. Zachęceni w 2016 r. sukcesem wystawy archeologicznej o historii Targu Siennego, pokażemy przedmioty mówiące o życiu codziennym mieszkańców Głównego Miasta od XV do XX w. Choć badania przy ulicy Świętojańskiej nie obejmowały dużego obszaru, to archeolodzy wydobyli ciekawe przedmioty mówiące o przeszłości naszego miasta i jego mieszkańców. Warto je zobaczyć – mówi Waldemar Ossowski

Dwa „światy” i średniowieczne krzesło

Ponad sto przedmiotów będzie można obejrzeć w dwóch salach. W pierwszej zobaczymy przedmioty związane z codziennym ubiorem, higieną i zdrowiem, pracą, nauką oraz zabawą. W drugiej bohaterami wystawy będą przedmioty gospodarstwa domowego – te, które służyły w kuchni, przy stole, a także w spiżarni. Unikatowym w skali Polski eksponatem, który zobaczymy na salach wystawowych Domu Uphagena, jest średniowieczne krzesło odnalezione w nietypowym miejscu z perspektywy zwiedzającego, ale już nie dla archeologa…

- W trakcie prac w latrynie mieszczańskiej kamiennicy z XV w. natrafiliśmy na nietypowy wśród znalezisk archeologicznych drewniany przedmiot. Po wstępnym oczyszczeniu, zaskoczeni ustaliliśmy, że jeden z mieszkańców domu wyrzucił niemalże kompletne krzesło. Zostało ono zakonserwowane i po ponad 500 latach, tak jak inne przedmioty, trafiło na wystawę, po to by skłaniać do refleksji na temat przeszłości – mówi dr Joanna Dąbal z Wydziału Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, kurator wystawy o historii gdańskiej codzienności.

Wystawa "Historia gdańskiej codzienności", na której prezentowane są codzienne przedmioty dawnych mieszczan dedykowana jest współczesnym odbiorcom, w których domach znajdują się wszystkie odpowiedniki dawnych sprzętów. Na wystawie zobaczymy elementy dawnej mody, środki higieniczne i czystości, narzędzia, naczynia, zabawki oraz monety.

Wystawa, realizowana w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Ochrona zabytków archeologicznych 2018", potrwa do 24 marca 2018 r.

 

Wernisaż wystawy

Kiedy?: 21 grudnia 2018 r. (piątek), godz. 14:00-15:00

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatny

 

Zwiedzanie wystawy

Kiedy?: 22 grudnia 2018 r. – 24 marca 2019

Gdzie?: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Uwagi:

24-25.12.2018, 31.12.2018-01.09.2019 oraz 06.01.2019 - nieczynne

26 grudnia 2018 – godz. 11:00-16:00.

Nieczynne w poniedziałki (dzień gospodarczy) i wtorki (dzień wolnego zwiedzania)

Andrzej Gierszewski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Muzeum Gdańska